۲۸ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۴۳
کد خبرنگار: 1665
کد خبر: 83359456
۰ نفر
زنجان، دومین استان مکانیزه کشاورزی در کشور

زنجان - ایرنا - به گفته رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان با افزایش ضریب مکانیزاسیون کشاورزی از ۱.۳ به میزان ۱.۹۸ در این استان، زنجان در این زمینه جایگاه دوم را در کشور را کسب کرده است.

آئین بهره برداری از سامانه‌های نوین آبیاری روز سه شنبه با حضور معاون اول رئیس جمهوری در روستای دوتپه سفلی از توابع شهرستان خدابنده برگزار شد.

استاندار زنجان در این مراسم گفت: منطقه خدابنده دارای خاک حاصلخیز برای کشاورزی و مردمانی سخت کوش است.

فتح الله حقیقی با بیان اینکه به معنای واقعی رونق تولید در روستای دوتپه جاری و ساری است، افزود: مردم این روستا در کنار کشاورزی و دامداری در زمینه‌های دیگری همچون خیاطی نیز فعالیت‌های قابل توجهی دارند و اشتغال‌های خانگی در این روستا از رونق برخوردار است.

نماینده مردم شهرستان خدابنده در مجلس شورای اسلامی نیز در این برنامه به خدمات دولت تدبیر و امید به جامعه روستایی در کشور اشاره کرد و گفت: خدمات قابل توجه دولت برای روستاییان، زمینه عمران و آبادانی روستاها را فراهم کرده است.

احمد بیگدلی در بخش دیگری از سخنان خود به افزایش قابل توجه اعتبارات طرح‌های عمرانی در شهرستان خدابنده اشاره کرد و افزود: طی ۲ سال گذشته بالغ بر ۵۰ میلیارد تومان اعتبار برای دوبانده کردن محور سلطانیه - خدابنده اختصاص یافت.

وی تعریض محور ارتباطی ابهر - قیدار را از ضرورت‌های مهم برشمرد و ادامه داد: امیدواریم با اختصاص اعتبار مناسب عملیات عمرانی تعریض این محور به زودی آغاز شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان نیز در این مراسم با بیان اینکه کشاورزی از مهمترین بخش‌های اقتصاد کشور است، افزود: کشاورزی در زنجان از اهمیت ویژه ای برخوردار است و بیش از ۳۰ درصد سهم اشتغال را در این استان به خود اختصاص داده است در حالی که میانگین سهم اشتغال کشوری در این بخش ۱۸ درصد است.

حسین جعفری به اقدامات انجام شده در حوزه کشاورزی در دولت‌های یازدهم و دوازدهم در استان زنجان اشاره کرد و اظهار داشت: یکی از این موفقیت‌ها افزایش ضریب مکانیزاسیون کشاورزی از ۱.۳ به میزان ۱.۹۸ است و از این حیث زنجان جایگاه دوم را در کشور دارد.

وی اظهار داشت: میانگین تجهیز اراضی کشاورزی کشور به سامانه‌های نوین آبیاری ۲۵ درصد است که این میزان در استان زنجان به ۴۳ درصد رسیده است.

جعفری اضافه کرد: این میزان در شهرستان خدابنده ۶۸ درصد است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان گفت: کشاورزان در این استان همراهی بسیار مطلوبی با روند تجهیز زمین‌های کشاورزی به سامانه‌های نوین آبیاری دارند.

در جریان سفر یک روزه معاون اول رئیس جمهوری سامانه‌های نوین آبیاری در یک هزار و ۲۲۰ هکتار از اراضی کشاورزی استان زنجان با اعتبار ۲۰۴ میلیارد ریال به بهره برداری رسید.

بهره برداری از چند واحد صنعتی و حضور در جلسه اقتصاد مقاومتی استان زنجان از دیگر برنامه های جهانگیری در این سفر یک روزه بود.

۳۰۸۸

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =