سفیر دانمارک در تهران: زمینه همکاری متعددی بین ایران و دانمارک وجود دارد

کرمانشاه- ایرنا- سفیر دانمارک در تهران با تاکید براینکه زمینه همکاری متعددی بین ایران و دانمارک وجود دارد، گفت: زمانی که شرایط براساس سازوکارهای درنظر گرفته شده به حالت عادی برگردد با تمام قدرت شرکت‌های اقتصادی به بازار ایران باز می‌گردند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، «دنی عنان» روز سه شنبه در دیدار با فعالان اقتصادی و جمعی از مدیران کرمانشاه که در سرسرای جلسات اتاق بازرگانی کرمانشاه برگزار شد، اظهار داشت: موجب خرسندی است که مردم و تجار ایران و کرمانشاه از ارتباط با اقتصاددانان دانمارکی استقبال می‌کنند.

وی با بیان اینکه سفرهای بسیاری به ایران داشته‌ام، افزود: باید روابط تجاری دانمارک با تهران و استان‌های ایران حفظ شود در این سال‌ها تجار دانمارکی بسیاری به ایران سفر کرده‌اند که بزرگترین هیأت متشکل از ۱۲۸ تجار از ۵۸ شرکت دانمارکی بوده است.

سفیر دانمارک در تهران افزود: زمانی که قرارداد برجام بسته شد تعداد زیادی از شرکت‌های دانمارکی وارد بازار ایران شدند ولی پس از خروج آمریکا از برجام، اکثر این شرکت‌ها از ایران رفتند ولی تعداد معدودی باقی مانده، توصیه من به همه شرکت‌های دانمارکی که از بازار ایران خارج شده‌اند این بوده ارتباط خود را با تجار ایرانی حفظ کنند و همه بی صبرانه منتظر هستند تا دوباره وارد بازار ایران شوند.

عنان با تاکید براینکه امیدوارم در آینده نزدیک شاهد رفت و آمد مجدد ۲ طرفه تجار و بازرگانان ایرانی و دانمارکی باشیم، ادامه داد: از ارتباط ۲ جانبه تجار ایرانی و دانمارکی حمایت می‌کنیم و امیدواریم ادامه همکاری تجاری وجود داشته باشد و این تحریم‌ها برداشته شود.

وی از ایران به عنوان آلمان خاورمیانه یاد کرد و افزود: پتانسیل ایران تنها نفت و گاز نیست و شامل صنایع متعددی برای تجارت است.

سفیر دانمارک در تهران معتقد است، بازار ایران از پتانسیل بالایی در زمینه‌های مختلف نفت، گاز، کشاورزی، توریسم و غیره برخوردار است و بین سالهای ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ روابط تجاری ایران و دانمارک ۲ برابر افزایش یافت و براساس تخمین‌های زده شده اگر برهمین اساس ادامه پیدا می‌کرد ایران پس از ترکیه به بزرگترین مقصد صادراتی دانمارک تبدیل می‌شد.

وی یادآور شد، براساس برخی گزارش‌ها از سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۲ ایران سریع‌ترین رشد اقتصادی در خاورمیانه را خواهد داشت که بالای پنج درصد خواهد بود.

عنان افزود: امروز شاهدیم که ارتباطات اقتصادی در حال سقوط هست و این مشکل جهانی است و اگر آمار سه ماهه اول ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ را بررسی کنیم صادرات دانمارک به ایران ۲۹ درصد کاهش داشته است ولی باید به خاطر این میزان خرسند باشیم چرا که میزان صادرات دانمارک به ۲۲ کشور دیگر خیلی پایین‌تر از این رقم بوده است.

وی با بیان اینکه آرزو داریم وضعیت به حالت طبیعی برگردد، افزود: تا آن روز باید به فرصت‌هایی که امکان دارد توجه کنیم و باید بدانیم که فرصت‌های باقیمانده محدود است.

عنان ادامه داد: تعدادی از شرکت‌های دانمارکی هنوز در ایران هستند که مواد اولیه غذایی را در اختیار کارخانه‌ها قرار می‌دهند و خبرها و سخنانی که با همکاران سوئیسی خود داشتیم راهکار و برنامه‌ای به زودی از سوی ایران و سوئیس در زمینه نقل و انتقالات مالی در حوزه موادغذایی، کشاورزی و دارویی بسته می‌شود.

سفیر دانمارک در تهران ابراز امیدواری کرد تا به زودی ساز و کار «اینستکس» برقرار شود و روابط تجاری ۲ کشور به شیوه قبل و طبیعی برگردد.

عنان افزود: نقاط قوت صنایع دانمارک متعدد است و در زمینه‌هایی همچون موادغذایی، انرژی تجدیدپذیر، حوزه دارویی و ماشین آلات پیشرفته است و خرسندم که شرکت‌های دانمارکی از فرش‌های تولیدی کرمانشاه خریداری کرده‌اند.

سفیر دانمارک در تهران در بخش دیگری از سخنان خود به سوُالات تجار کرمانشاهی پاسخ داد و از دشواری اخذ ویزا برای تجار ایرانی به عنوان یک چالش یاد کرد و به تلاش و توجه برای از بین رفتن این مشکل تاکید کرد.

وی با بیان اینکه پتانسیل توریسم پذیری و گردشگری بزرگی در کرمانشاه وجود دارد، افزود: توریست‌هایی که به ایران می آیند به صورت گروهی هستند و به مدت ۲ هفته در ایران باقی می‌مانند و اکثر گردشگران دانمارکی به شهرهای اصفهان، یزد، شیراز و تهران توجه ویژه ای دارند.

عنان ادامه داد: پس از برجام تعداد گردشگران دانمارکی در ایران افزایش یافت و دولت ایران امکانات متعددی را برای گردشگران خارجی فراهم کرده و باید امکانات لازم و بالارفتن کیفیت هتل‌ها برای جذب آنان افزایش یابد چرا که ایران مقصد توریستی بزرگی است و از سوی دیگر برای تحقق این امر باید به دنبال کاهش تنش‌ها در منطقه باشیم.

۷۴۶۰/۸۰۶۶

اخبار مرتبط