۲۱ مگاپروژه  میراث فرهنگی و گردشگری آذربایجان شرقی در دست اجرا است

تبریز-ایرنا- مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی گفت: در حال حاضر تعداد ۲۱ عنوان مگاپروژه با ۶۵۵ زیر پروژه در این حوزه مهم و موثر در دست اجرا است.

به گزارش ایرنا، مرتضی آبدار روز سه شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه، ارزش این تعداد پروژه زیرساختی و عمرانی میراث فرهنگی و گردشگری آذربایجان شرقی را افزون بر ۱۲۶ میلیارد تومان اعلام و اضافه کرد: طبق برنامه ریزی های انجام شده تمام این طرح ها تا افق ۱۴۰۰ به بهره برداری رسیده وافتتاح می شوند.

وی، هتل سازی، کمپ های گردشگری، مرمت و احیای آثار و ابنیه های تاریخی، طرح های مربوط به توسعه صنعت گردشگری، ایجاد و راه اندازی شهرک های تخصصی صنایع دستی و ایجاد اقامتگاه های بوم گردی را از رئو س مهم و اصلی مگاپروژه های فوق بیان کرد.

آبدار، توجه به زیرساخت های گردشگری را مهمترین اولویت میراث فرهنگی استان نام برد و اظهار داشت: بر همین اساس سند تدبیر و توسعه این حوزه با نظرات کارشناسی استادان دانشگاه و صاحب نظران فنی، تهیه و تدوین و در شورای اداری و کارگروه گردشگری آذربایجان شرقی مصوب شد که طی آن تمامی برنامه ها و گردش کار مجموعه بر همین مبنا اجرایی می شود و در حقیقت می توان ادعا کرد امروز میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان برنامه محور است.

وی استقرار جایکا (آژانس همکاری های بین المللی ژاپن) در آذربایجان شرقی را از جمله دستاوردهای حوزه میراث فرهنگی و گردشگری استان طی سال های اخیر دانست و اضافه کرد: در حال حاضر تبریز و آذربایجان شرقی به عنوان مرکز و محور مطالعات میراث و گردشگری شمال غرب کشور عمل می کنند.

آبدار، رویداد بین المللی تبریز ۲۰۱۸ را نقطه عطف در صنعت گردشگری منطقه دانست که طی آن تعداد ۱۶۳ پروژه به انجام رسید.

وی ۵ برابر شدن بودجه حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی را از جمله دستاوردهای مهم دوره مدیریتی خود بیان کرد و گفت: در حالی که تعداد تخت های اماکن اقامتی استان ۷ هزار و ۴۰۰ تخت بود، این رقم هم اکنون به ۱۰ هزار و ۶۸۰ تحت رسیده است و در تلاش هستیم با اجرای پروژه های مختلف سرمایه گذاری این آمار تا سال ۱۴۰۰ به عدد ۱۵ هزار تخت برسد که دستاوردی بزرگ به شمار می آید.

آبدار، استاندارد سازی ۱۵ هزار تخت در اقامتگاه های دستگاه های اجرایی استان، تهیه نقشه راه برای توسعه صنعت بوم گردی، برای اولین بار، ایجاد و ارایه ۲۰۰ مسیر طبیعت گردی همراه با نرم افزارهای مربوطه، ایجاد دو بازارچه تخصصی صنایع دستی در قزلجه میدان و روستای تاریخی کندوان و همچنین احیای مجموعه عظیم حسن پادشاه را از جمله فعالیت های دوره مدیریتی خود بیان کرد.

وی با اشاره به مطرح شدن بازنشستگی خود، گفت: طبق آخرین استعلام های انجام شده از سوی نهادهای مسئول بنده ۳۴ سال و چهار ماه سابقه خدمت در دستگاه های دولتی دارم اما تاکنون نامه ای از تهران مبنی بر بازنشستگی ام ارسال نشده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی اضافه کرد: بنده در حال حاضر مدیرکل هستم و اصراری هم برای ماندن ندارم اما در این زمینه مدیریت ارشد استان و سازمان مرکزی تصمیم نهایی را خواهند گرفت.

۳۰۳۸/‏۵۱۸

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =