برنامه‌ریزی و اراده فناورانه داخلی راه برون‌رفت از شرایط تحریم

تهران- ایرنا- رئیس پارک علم و فناوری استان البرز با اشاره به اینکه پارک‌های علم و فناوری و شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان خط مقدم کار در شرایط تحریم هستند، تاکید کرد: کشور نباید از تحریم‌ها نگران باشد، فقط یک برنامه‌ریزی و اراده فناورانه داخلی برای برون‌رفت از این شرایط نیاز است.

عطاالله ربانی روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار علمی ایرنا در خصوص اینکه آیا پارک‌های علم و فناوری می‌توانند در شرایط تحریم نقش‌آفرین باشند، افزود: باید این موضوع در جلسات روسای پارک‌های علم و فناوری در دستور کار پارک‌ها قرار گیرد، پارک‌ها در این زمینه می‌توانند فعال شوند و تاثیرگذار باشند.

وی بیان کرد: توانمندی فناورانه ما به گونه ای است که در حال حاضر که دنیا (استکبار) علیه ایران موضع گرفته است و اعلام می‌کند که فناوری را بر روی ایران می‌بندد و تحریم می‌کند، این بخش از جامعه فناور یعنی پارک‌های علم و فناوری و شرکت‌های دانش بنیان می‌توانند با این موضوع مقابله کنند.

ربانی ادامه داد: ما در این فضا بسیاری از کالاها را از خارج کشور وارد می‌کنیم که به صورت معمول توان تولید آن در کشور وجود دارد، طوری که در روزهای اخیر خبر ممنوعیت ارز برای واردات غذای حیوانات خانگی اعلام شد، این محصول را الان شرکت‌های فناور ما در پارک علم و فناوری البرز تولید میکنند.

*** تحریم کشورهای خارجی از صادرات محصولات سطح پایین به ایران

وی با بیان اینکه، باید دولت از قبل بر روی این قضیه تصمیم می‌گرفت، افزود: خود ما باید کشورهای خارجی را برای صادرات محصولات سطح پایین این چنینی به کشور تحریم کنیم.

ربانی بیان کرد: در حال حاضر به وزارت صنایع اعلام شده است شرکت فناور مستقر در پارک علم و فناوری البرز آمادگی تامین نیاز کل کشوردر زمینه غذای حیوانات خانگی و حتی صادرات را دارد و در حال حاضرحتی این محصول از سوی شرکت فناور ایرانی به کانادا صادر می‌شود.

وی افزود: ما باید کشورهای خارجی را این چنین تحریم کنیم. درعرصه فناوری نیز هر کجا دولت مشکل داشته باشد و کشورهای خارجی ما را تحریم کنند، فناوران ما آمادگی کامل دارند. همین الان که کشورهای خارجی مورد به مورد ایران را تحریم می‌کنند شرکت های فناور ما قد علم کرده و می‌گویند که ما تولید می‌کنیم.

ربانی یادآور شد: آمادگی داخل کشور هست، پارک های علم و فناوری و شرکت‌های فناور و دانش بنیان خط مقدم کار در شرایط تحریم هستند. هرکجا دولت بخواهد شرکت ها جلوی تحریم‌ها بایستد آمادگی کامل داریم. توان فناوران ایرانی آن‌قدر است که دنیا ما را با این مباحث نترساند، ما در سلول های بنیادی جز ۱۰ کشور برتر دنیا هستیم، در بحث نانو وفناوری های های تک نیز جز اولین ها هستیم، کشور نباید از تحریم ها نگران باشد فقط یک برنامه ریزی داخلی و اراده فناورانه داخلی نیاز است، مجموعه فناوری کشور آماده است که در برابر تحریم مقابله کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =