آفت ملخ کوهان دار در عرصه های منابع طبیعی خراسان جنوبی کنترل شد

بیرجند - ایرنا - معاون حفاظت و امور اراضی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی گفت: گروه های ویژه مقابله با هجوم ملخ کوهان دار در اراضی منابع طبیعی استان تشکیل و این آفت پایش و کنترل شد.

به گزارش روز سه شنبه روابط عمومی منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی حمید باقرپور افزود: اقدامات اجرایی و عملیات پیشگیرانه آفت ملخ کوهان دار با هدف حفاظت از پوشش گیاهی در عرصه‌های منابع طبیعی شهرستان سرایان آغاز شد.

وی بیان کرد: با توجه به هجوم ملخ کوهان دار در بخشی از عرصه‌ها و روستاهای شهرستان سرایان، کارشناسان منابع طبیعی وارد میدان شده و راهکارهای لازم در این زمینه ارائه شد.

معاون حفاظت و امور اراضی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی اظهار داشت: متأسفانه راهکارها ارائه شده توسط کارشناسان منابع طبیعی مورد قبول کشاورزان و دهیار روستا واقع نشد.

وی ادامه داد: درخواست مردم و کشاورزان شهرستان سمپاشی فوری بود، اما بر اساس دستورالعمل‌های حفاظت تا جایی که مقدور باشد برای حفاظت از محیط زیست و عوامل مربوط به آن، استفاده از سم در آخرین مراحل باید انجام شود.

باقرپور ادامه داد: در حال حاضر پوره ملخ‌های کوهان دار تبدیل به حشرات بالغ شده که پرواز می‌کنند لذا سمپاشی برای دفع آنها نه تنها سودی نداشته بلکه می‌تواند باعث آلودگی مرتع شود.

وی تصریح کرد: مقرر شد پایش روزانه عرصه‌های منابع طبیعی این شهرستان در راستای مقابله با این ملخ و هجوم این آفت به سایر نقاط استان انجام شود.

معاون حفاظت و امور اراضی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی ادامه داد: در حال حاضر عملیات اجرایی مقابله با افزایش جمعیت ملخ‌ها به صورت روزانه در حال انجام است.

وی اظهار داشت: پس از تعیین محل دقیق تخم ریزی آفت، محل مورد نظر به عنوان کانون آلوده برای کنترل پوره‌های سن یک در سال آینده مدنظر خواهد گرفت.

باقرپور جلوگیری از آسیب و خسارت به عرصه‌های مرتعی و پوشش گیاهی را از اهداف مهم اقدامات انجام گرفته در این زمینه عنوان کرد و افزود: تمامی عرصه‌های طبیعی این شهرستان به پنج پهنه تقسیم بندی و تعداد پنج گروه ویژه سیار عملیات پایش منطقه‌ای آفت ملخ کوهان دار را به صورت تمام وقت انجام می‌دهند.

وی ادامه داد: اقدامات لازم برای پیشگیری و مبارزه با این آفت در سطح شهرستان‌ها انجام و جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد.

معاون حفاظت و امور اراضی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی تصریح کرد: با انجام اقدامات فنی و به موقع تاکنون هیچگونه طغیان و وضعیت بحرانی گزارش نشده است و شرایط تحت کنترل است.

وی گفت: با توجه به سطح وسیع عرصه‌های منابع طبیعی نخستین قدم در مورد آفات، پایش و مونیتورینگ آنها بوده که در ادامه با مشاهده طغیان آفت از روش‌های کنترلی همچون مکانیکی، فیزیکی و بیولوژیکی استفاده می‌شود و مرحله نهایی کنترل استفاده از مواد شیمیایی برای کنترل خواهد بود.

باقرپور اضافه کرد: هزینه روش‌های کنترل مذکور برای سطح عرصه‌های منابع طبیعی به مراتب بسیار بالاتر از کنترل آفات در سطح مستثنیات است که این مساله دلیلی بر تجدید نظر در مورد میزان اعتباراتی است که در مورد کنترل آفات در نظر گرفته می‌شود.

۷۵۵۷* ۶۰۵۴

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =