۲۹ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۷:۳۵
کد خبرنگار: 2062
کد خبر: 83359365
۰ نفر
۹ نهالستان مجاز در خراسان رضوی فعال است

مشهد- ایرنا- مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: ۹ نهالستان مجاز تولید نهال در این استان فعال است.

سید هاشم نقیبی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این نهالستان‌ها دارای مجوز از سازمان جهاد کشاورزی هستند و نهال‌های آنها به صورت استاندارد، بارور و حفاظت شده تولید می‌شوند.

وی اظهار داشت: ظرفیت تولید سالانه این نهالستان‌ها بیش از ۲.۵ میلیون اصله نهال است و سال گذشته بیش از ۱.۵ میلیون اصله نهال در آنها تولید و برچسب کیفیت برای آنها صادر شد.

وی گفت: براساس بررسی‌ها ۴۸ نهالستان فاقد مجوز در این استان فعالیت دارند که میزان تولید آنها به اندازه واحدهای مجاز است.

نقیبی افزود: با توجه به تولیدات غیر استاندارد این واحدها خارج کردن آنها از چرخه تولید در اولویت است اما این واحدها می‌توانند با دریافت مجوز و رعایت آئین نامه‌ها و استانداردهای مورد نظر وزارت جهاد کشاورزی فعالیت خود را ادامه دهند.

وی با اشاره به شکایت‌های متعدد از نهالستان‌های غیر مجاز اظهار داشت: نهال‌های تولیدی این واحدها فاقد استانداردهای تولید بوده و از نظر آفات و بیماری‌ها تحت کنترل نیستند و دارای آلودگی فراوان می‌باشند.

وی گفت: استان خراسان رضوی از نظر تولید نهال پس از استان‌های فارس و آذربایجان غربی در رتبه سوم کشور قرار دارد.

۲۹۸ هزار و ۸۰۰ هکتار زمین معادل ۱۱ درصد زمین‌های باغی کشور در خراسان رضوی واقع است و این استان رتبه ششم کشور را در تولید محصولات باغی دارد و از مجموع ۱۹.۴ میلیون تن محصولات باغی ایران ۵.۳ درصد آن و معادل یک میلیون و ۵۰ هزار تن در خراسان رضوی تولید می‌شود.

۷۴۹۶ / ‏‬ ۶۰۵۳

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =