۸۱۴۰۰ زائر  امسال در قالب ۵۷۳ کاروان حج تمتع سازماندهی شدند

اصفهان - ایرنا - رییس سازمان حج و زیارت کشور گفت: تاکنون ۸۱ هزار ۴۰۰ زائر در قالب ۵۷۳ کاروان سازماندهی شدند و در صورت ارائه سهمیه مازاد از سوی عربستان ممکن است این آمار افزایش خواهد یافت.

علیرضا رشیدیان فر روز سه شنبه در همایش آموزشی توجیهی منطقه ۲ سازمان حج و زیارت در اصفهان افزود: در مجموع، ۳۰۹ کاروان از این تعداد مدینه اول و ۲۶۴ کاروان مدینه بعد هستند.
وی اظهار داشت: افزون بر این، سه هزار کارگزار و همچنین تعدادی نیروی خدماتی و در مجموع قریب ۸۶ هزار ۵۰۰ نفر در حج امسال حضور دارند.
وی با اشاره به رایزنی های صورت گرفته با وزیر حج عربستان تصریح کرد: حدود ۱۰ هزار نفر سهمیه اضافه از عربستان درخواست شده که مسوولان حج عربستان قول دادند در صورت کامل نشدن سهمیه حج سایر کشورهای اسلامی این سهمیه به دیگر کشورها اختصاص یابد و در صورت اعلام آنها افراد دارای اولویت رزرو شده برای این سهمیه مازاد در این سفر معنوی شرکت خواهند کرد.
وی اضافه کرد: تلاش می کنیم آموزش این افراد سریع شروع شود و در نوبت مدینه دوم سازماندهی شوند.
رشیدیان فر ادامه داد: امسال هواپیمایی کشوری در شرایطی عملیات پروازی را به عهده گرفت که از نظر ناوگان در شرایط خوبی نیست ولی تلاش می کنیم پروازهای با عزت و حفظ کرامت برای زائران خانه خدا محقق شود.
رییس سازمان حج و زیارت با اشاره به انجام معاینات بهداشت و درمان زائران، ادامه داد: تعداد بسیار اندکی به واسطه این معاینات از انجام سفر رد شدند ولی در مجموع متوسط سن حجاج امسال ۵۶ سال است که کمی بالاست و از سوی دیگر تعداد بالایی از جمله مبتلا به دیابت و فشار خون هستند که امکانات بهداشتی و درمانی لازم تدارک دیده شده است.
به گفته وی تعداد حجاج خانم بیشتر از حجاج آقاست و قریب ۴۳ هزار خانم و ۳۸ هزار آقا در سفر حج شرکت کردند که با این ترکیب سنی ملاحظات امدادی و بهداشتی در نظر گرفته شده است.
رشیدیان فر با بیان اینکه حج تمتع امسال در گرم ترین زمان و در اوج فصل گرما برگزاد خواهد شد، افزود: پیش بینی لازم برای تردد اقامت به ویژه در ایام تشریق مد نظر قرار گرفته و پیش بینی می شود در این ایام وقوف اضطراری ما بیشتر شود و در مجموع باید امکانات لازم برای قربانی، رمی جمرات و پذیرایی زائران مد نظر قرار گیرد.
وی اضافه کرد: در خصوص تامین دارو و تجهیزات پزشکی هماهنگی با عربستان به منظور استفاده از اماکن درمانی عربستان در مواقع اضطراری شده است.
وی با اشاره به سیاست های انقباضی حج و زیارت به منطور کاهش هزبنه ها، گفت: خدمات درمانی و پزشکی در کاروان ها به صورت متمرکز دنبال می شود.
ریس سازمان حج و زیارت کشور با اشاره به نارضایتی برخی حجاج در سالهای قبل از خدمات عربستان، اظهارداشت: رایزنی های لازم به منظور ارتقای کیفیت خدمات به حجاج ایرانی با مقامات حج عربستان صورت گرفته و در صورتی که این خدمات با کیفیت صورت نگیرد هزینه آن به عربستان پرداخت نخواهد شد.
وی تاکید کرد: وظیفه اصلی همه کارگزاران حج خدمت به حجاج است تا آنها با فراغت بال به انجام عبادات و اعمال بپردازد ولی مهم است که کیفیت خدمات از ابتدا تا انتها ادامه یابد و بر همین اساس نظارت کامل از سوی سازمان حج و زیارت بر عملکرد، نظم، آراستگی کاروان ها و نحوه تعامل با زوار و حسن خلق کارگزان تا دقایق آخر ادامه دارد.
وی تصریح کرد: مدیران حق غافلگیر شدن در هیچ شرایطی را ندارند و باید همواره شرایط را رصد و برنامه ریزی مناسب داشته باشند.
رشیدیان با بیان اینکه خدمت فرهنگی مخصوص حوزه نمایندگی ولی فقیه نیست؛ تصریح کرد: هنگوییدیچ کارگزاری حق ندارد بگوید کار فرهنگی کار ما نیست بلکه کار بعثه است زیرا همه کارگزاران موظف هستند بستری را ایجاد کنند که در این سفر که سینه ها آماده جذب معنویت است، زائر با رشد اخلاقی، ارزشهای معنوی و کسب فضایل از این سفر معنوی به موطن خویش باز گردند و انشا الله پس از بازگشت معنویت و اخلاق را در جامعه گسترش دهند.
وی با اشاره به پایه گذاری حج ابراهیمی توسط امام خمینی (ره) تاکید کرد: همه مدیران در همه مناسبت ها به ویژه در مراسم برائت از مشرکین در صحرای عرفات حضور موثر داشته باشند.
وی اضافه کرد: همچنین در خصوص حمایت های کنسولی ۱۰ نماینده از وزارت امور خارجه به عنوان دیپلمات در حج امسال حضور خواهند شد تا در صورت نیاز از حمایت های کنسولی آنها بهره مند شویم.
همایش آموزشی و توجیهی منطقه ۲ سازمان حج و زیارت کشور شامل مدیران ستادی و کارگزاران حج از استان های اصفهان، کرمان، یزد و چهارمحال و بختیاری روز سه شنبه در خانه معلم شماره ۳ اصفهان برگزارشد.

۶۰۲۶/‏/۷۱۳۴/
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 13 =