دفترچه های کاغذی بیمه سلامت در ۴ شهرستان آذربایجان غربی حذف می شود

ارومیه- ایرنا- مدیرکل بیمه سلامت آذربایجان غربی گفت: با هدف توسعه خدمات الکترونیک و حذف دفترچه های کاغذی، عملیات اجرایی این طرح در شهرستان های سلماس، بوکان، اشنویه و ماکو آغاز می شود.

به گزارش ایرنا نادر نانبخش روز سه شنبه در جمع خبرنگاران افزود: پیش از این شهرستان نقده به عنوان آزمونه (پایلوت) دفترچه‌های الکترونیک بیمه سلامت انتخاب شده بود تا توسعه خدمات الکترونیک و حذف دفترچه‌های کاغذی از این شهرستان آغاز شود.

وی بیان کرد: در حال حاضر پزشکان ۴۸ موسسه تشخیصی درمانی خصوصی نقده با تعریف نام کاربری ویژه و رمز عبور وارد سامانه الکترونیکی تجویز دارو می‌شوند و تجویزهای خود را برای بیمه شدگان این سازمان به راحتی انجام می‌دهند.

وی ادامه داد: در این سامانه به محض ورود شماره ملی بیمه شده سامانه مشخصه فرد بیمه شده را نمایش می‌دهد و اعتبار دفترچه ارائه شده نیز اعلام می‌شود که پزشک می‌تواند اقدام به تجویز نسخه کند.

وی با اشاره به اینکه نسخه در این روش به صورت الکترونیکی صادر می‌شود، بیان کرد: اگر دفترچه فرد مراجعه کننده دارای اعتبار باشد حق ویزیت بیمه‌ای و در صورت نداشتن اعتبار دفترچه، حق ویزیت آزاد از فرد دریافت می‌شود.

وی با اشاره به اینکه این طرح در حال حاضر در موسسه‌های خصوصی طرف قرارداد اجرا می‌شود، اعلام کرد: در این طرح فرآیند رسیدگی به نسخه‌ها به طور همزمان توسط سامانه انجام می شود و این عمل فرآیند پرداختی به موسسه‌ها را کوتاه‌تر می‌کند.

مدیرکل بیمه سلامت آذربایجان غربی گفت: طرح الکترونیکی کردن دفترچه‌ها با هدف کاهش هزینه‌ها، حذف کاغذ، بهره وری بیشتر و خدمات رسانی بهتر اجرایی می‌شود.

نانبخش ادامه داد: با حذف دفترچه، اطلاعات بیمار در سامانه به ثبت رسیده و با ارائه کد ملی از سوی بیمار، دسترسی به آن انجام می‌شود.

وی بیان کرد: در طرح حذف دفترچه‌ها راحتی شهروندان را مدنظر داریم و این برنامه با همکاری موسسات تشخیصی درمانی طرف قرارداد می‌تواند ثمرات بسیاری بر سیستم بهداشت و درمان داشته باشد.

مدیرکل بیمه سلامت آذربایجان غربی گفت: الکترونیکی شدن خدمات هزینه‌ها را پایین آورده و دریافت خدمات را آسان‌تر خواهد کرد.

وی برنامه تبادل اسناد بستری به صورت الکترونیک را از دیگر برنامه‌های این سازمان بیمه گر عنوان کرد و افزود: این طرح به زودی در بیمارستان‌های طالقانی، مطهری و سیدالشهدای ارومیه و بیمارستان قمر بنی هاشم خوی اجرا می‌شود.

به گزارش ایرنا بیمه سلامت از دستاوردهای امیدبخش دولت تدبیر و امید بوده که از سال ۱۳۹۳ اجرا شده و در کنار صندوق‌های بیمه تأمین اجتماعی و نیروهای مسلح حرفی برای گفتن دارد و با اجرای آن آحاد مختلف جامعه و به خصوص نیازمندان از خدمات مناسب بهداشتی و درمانی بهره مند شده‌اند و هوشمندسازی مسیر تعالی روز افزون این دستاورد را هموار خواهد کرد.

اداره کل بیمه سلامت آذربایجان غربی بیش از یک میلیون ۹۹۰ هزار نفر در این استان بیمه شده دارد که تحت پوشش پنج صندوق این سازمان (صندوق کارکنان دولت، صندوق روستاییان و عشایر و ساکنین شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر، صندوق سایر اقشار، صندوق بیمه سلامت همگانی و صندوق بیمه سلامت ایرانیان) می‌باشند.

۹۹۱۸/‏۷۱۲۹

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =