۲۸ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۱۷
کد خبرنگار: 760
کد خبر: 83359359
۰ نفر
بانک جهانی  ۹۱۸ میلیون دلار به پاکستان وام می دهد

تهران- ایرنا- بانک جهانی با هدف کمک به درآمدزایی داخلی و توسعه آموزش عالی در پاکستان، ۹۱۸ میلیون دلار وام در اختیار دولت پاکستان می گذارد.

به گزارش تلویزیون جیو، دولت پاکستان و بانک جهانی، امروز (سه شنبه) سه توافقنامه پرداخت وام به اسلام آباد به ارزش ۹۱۸ میلیون امضا کردند.

طبق این توافقنامه ها، بانک جهانی با هدف مشارکت در افزایش پایدار درآمد داخلی، ۴۰۰ میلیون دلار به برنامه درآمدزایی پاکستان کمک می کند. نتایج مورد نظر این برنامه شامل افزایش نرخ مالیات بر تولید ناخالص داخلی پاکستان به ۱۷ درصد، افزایش تعداد مالیات دهندگان فعال به ۳.۵ میلیون، کاهش فرار مالیاتی و بهبود کارایی کنترل عوارض گمرکی است.
چهار صد میلیون دلار از این وام صرف حمایت از تحقیقات در بخش های راهبردی اقتصاد، بهبود وضعیت آموزش و تقویت آموزش عالی می شود.
توافقنامه سوم به ارزش ۱۱۸ میلیون دلار به افزایش درآمدزایی و برنامه مدیریت منابع استان خیبر پختونخواه اختصاص دارد. این هدف از طریق درآمدزایی کافی، مدیریت کارامد منابع همگانی و توانایی تقویت عملکرد دولت الکترونیک حاصل خواهد شد.

پاکستان که با بحران شدید اقتصادی و کمبود ذخایر ارزی مواجه است، اواخر اردیبهشت امسال از به نتیجه رسیدن رایزنی دولت پاکستان و صندوق بین‌المللی پول خبر داد و اعلام کرد: اسلام آباد، ۶ میلیارد دلار وام از صندوق بین‌المللی پول دریافت می کند.

در پی اعلام امضای توافقنامه بین صندوق بین المللی پول و پاکستان، اپوزیسیون این کشور، این توافقنامه را مردود و اعلام کرد با امضای این توافقنام باید منتظر فروریختن بمب تورم بر سر مردم پاکستان باشیم. عمران خان، کشور را فقط با شش میلیارد تحویل این صندوق داد.
رهبر حزب بزرگان پاکستان خاطر نشان کرد، پس از این توافق، از مشاهده تورم در کشور گریزی نیست.
رهبر حزب مردم پاکستان نیز گفت، به نظر می رسد حاصل این بسته کمک مالی صندوق بین المللی پول چیزی جز سونامی تورم نباشد. امید می رود که این سونامی، مردم را برده این صندوق نکند.
به گفته رهبر جماعت اسلامی پاکستان، دولت به شرط صندوق بین المللی پول در زمینه اعمال مالیات بیشتر تن داد و با این توافق و افزایش قیمت برق، گاز و نفت، به برده های صندوق بین المللی پول تبدیل خواهند شد.
وام های خارجی پاکستان در پنج سال گذشته، از ۹۰ میلیارد دلار فراتر رفت و صادراتش رشد منفی داشت.
پرداخت بدهی های مالی خارجی، یکی از دلایل دریافت بسته کمک مالی صندوق بین المللی پول از سوی پاکستان است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =