۲۸ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۶:۰۶
کد خبرنگار: 2087
کد خبر: 83359335
۰ نفر
حضور کمرنگ اعضای هیات علمی مشکلی برای مطالعه های هم گروهی است

شاهرود- ایرنا- مشاور معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: حضور کمرنگ اعضای هیات علمی دانشگاه ها یکی از مشکلات مطالعه های هم گروهی یا کوهورت است و تا زمانی که این اعضا مشارکت کامل نداشته باشند مطالعه ها با شکست مواجه می شود.

دکتر حسین پوستچی روز سه شنبه در آئین افتتاح پروژه کوهورت سلامت کارکنان دانشگاه علوم پزشکی شاهرود، با بیان اینکه کوهورت پرشین تمام بیماری‌ها را می‌پوشاند افزود: همه اعضای هیأت علمی و محققان می‌توانند از این اطلاعات استفاده کنند.
وی با اشاره به آغاز مطالعات کوهورت پرشین از سال ۲۰۱۳ تصریح کرد: این مطالعات قرار بود ابتدا در قالب سه کوهورت پنج هزار نفری باشد و بعد با توجه به پیوستن دانشگاه‌های بیشتر به این طرح به پنج کوهورت ۱۰ هزار نفری تبدیل شد و در نهایت اکنون ۲۰۰ هزار نفر را زیر پوشش دارد.
مجری کشوری کوهورت پرشین، این طرح را شامل پنج کوهورت بزرگسالان، چشم، نوجوانان، سالمندان و کارکنان عنوان کرد.

تجزیه و تحلیل کوهورت زیرمجموعه‌ای از تحلیل‌های رفتاری است که داده‌ها را از یک مجموعه داده مشخص مانند پلتفرم یک مجموعه بزرگ گرفته و به جای این‌که تمام کاربران را به صورت یک واحد ببیند، آن‌ها را برای تجزیه و تحلیل به دسته‌های مرتبط تقسیم‌بندی می‌کند.
پوستچی خاطرنشان کرد: انجام کارهای پژوهشی در دانشگاه می‌تواند نگرانی اساتید و دانشجویان تحصیلات تکمیلی را برای یافتن سوژه‌های تحقیقاتی برطرف کند.
وی افزود: در کوهورت گلستان دستکم ۳۵ دانشجوی دکتری کارهای تحقیقاتی خود را بر اساس این مطالعات انجام دادند و البته نمی‌توان اطلاعات کوهورت را در اختیار هر پزوهشی قرار داد، باید یک کمیته مرکزی برای بررسی پروپوزال‌ها در دانشگاه تشکیل شود.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود نیز در این مراسم گفت: مطالعات کوهورت در بین کارکنان می‌تواند به شناسایی عوامل خطر و سالم سازی محیط کار کمک کند.
رضا چمن، با تاکید بر ضرورت دارا بودن رویکرد پژوهش محور در مطالعات کوهورت، یادآور شد: یکی از فواید مطالعات هم گروهی این است که چنین پژوهش‌هایی شواهد قوی دراختیار ما قرار می‌دهد که به دنبال رویارویی با عوامل متعدد چه پیامدهایی در انتظارمان بوده و بتوانیم با تحلیل داده‌ها، عوامل زیان آور را از جمله در محیط‌های کاری، فردی و اجتماعی تشخیص دهیم.
وی بررسی سبک زندگی را یکی دیگر از فواید مطالعات کوهورت برشمرد و افزود: یکی از چالش‌های مطالعات هم گروهی زمان بر بودن آنان است به همین دلیل به وقت و حوصله زیادی نیازداشته و مشارکت مردم و سوژه‌های مورد مطالعه در آن بسیار مهم است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود با اشاره به تجربه این دانشگاه در انجام مطالعات هم گروهی یادآور شد: این پژوهش‌ها می‌تواند موضوعات بسیاری را برای انجام فعالیت‌های تحقیقاتی در اختیار اعضای هیأت علمی قرار دهد و علاوه بر این زمینه انجام مشارکت‌های بین المللی را فراهم می‌کند.
مجری کوهورت سلامت کارکنان دانشگاه علوم پزشکی شاهرود در این آئین، هدف از اجرای طرح را بررسی سلامت جسمی و روانی کارکنان دانست و ابراز داشت: تمام اعضای هیأت علمی و کارکنان رسمی، پیمانی، قراردادی و شرکتی دانشگاه در این طرح مورد مطالعه قرار می‌گیرند.
سید محمد میررضایی همچنین با بیان اینکه این طرح در گام نخست به مدت ۶ تا هفت ماه انجام می‌شود، افزود: در این راستا روزانه حدود ۱۵ تن از همکاران می‌توانند همه روزه به بیمارستان بهار مراجعه کنند.
وی تصریح کرد: سالانه یک نوبت پیگیری و هر پنج سال یک بار معاینات و آزمایش‌ها دوباره تکرار می‌شود.

حوزه فعالیت دانشگاه علوم پزشکی شاهرود شهرستان‌های شاهرود و میامی با ۲۶۰ هزارتن جمعیت و حدود ۶۰ هزارکیلومتر مربع مساحت است.
این دانشگاه از سال ۵۲ با عنوان آموزشگاه بهیاری کار خود را آغاز کرد، در سال ۶۱ به دانشکده مامایی و پرستاری و در سال ۷۱ به دانشکده علوم پزشکی ارتقا یافته است. مجموعه کنونی از اسفند ۸۶ با عنوان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شاهرود در حال فعالیت است و اکنون دارای یکهزار و ۷۰۰ دانشجو در ۹ رشته کارشناسی، ۶ رشته کارشناسی ارشد و پنج رشته دکترای تخصصی است.

۷۳۵۹/۷۴۰۸‏/‏۶۱۶۷