۲۸ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۰۴
کد خبرنگار: 1462
کد خبر: 83359332
۰ نفر
اجرای طرح کشت توام برنج و ماهی در ۱۸۰ هکتار از اراضی آستانه اشرفیه

رشت-ایرنا-رییس اداره شیلات آستانه اشرفیه گفت: امسال طرح کشت توام برنج و ماهی در ۱۸۰ هکتار از اراضی زیر کشت برنج این شهرستان به اجرا رسیده است.

حسن قاسمپور امروز در گفتگو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه اجرای این طرح همزمان با شروع فصل نشاء برنج در این منطقه صورت گرفته، افزود: در اجرای این طرح بیش از ۱۷۰ نفر از کشاورزان شهرستان با راه اندازی ۱۷۸ مزرعه در اراضی زیر کشت برنج، در زمینه پرورش انواع ماهیان گرم آبی شامل بیگ هد، کپور، آمور، فیتوفاگ فعالیت دارند.

وی زمان برداشت ماهیان گرمابی در این طرح را اواسط آبانماه اعلام و پیش بینی کرد امسال حدود ۲۱۶ تن از ماهیان گرم آبی در سطح مزارع این شهرستان تولید و به بازارهای مصرف عرضه شود.

به گفته قاسمپور هر کیلوگرم از ماهیان گرم آبی بطور متوسط حدود ۲۰۰ هزار ریال در بازار به فروش می‌رسد.

وی افزایش درآمد کشاورزان را از اهداف این طرح عنوان و خاطرنشان کرد: مبارزه بیولوژیک با کرم ساقه خوار برنج، تولید محصولات ارگانیک، کاهش مصرف کود و سم کشاورزی، استفاده بهینه اقتصادی از مزارع کشاورزی و…از جمله مزایای کشت توأم برنج و ماهی به شمار می‌رود.

قاسمپور همچنین اجرای این طرح تولیدی را از سیاست‌های شیلات دانست و گفت: اجرای این طرح با استقبال خوب کشاورزان منطقه همراه است.

ماهیانی که در این طرح پرورش پیدا می‌کنند، با تغذیه از کرم‌های برگ خوار و ساقه خوار برنج موجب کاهش جمعیت آنها شده و در نتیجه از انتشار آفات برنج جلوگیری و میزان سموم آفت کش نیز کمتر می‌شود.

شهرستان آستانه اشرفیه در شرق گیلان با داشتن دو بخش مرکزی و بندرکیاشهر دارای ۱۰۵ روستا و ۲۳ هزار و ۵۷۰ هکتار شالیزار است.

۷۲۸۷ /‏۶۰۳۰

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =