سی ان ان: ایران خواهان اجرای مکانیزم دور زدن تحریم های آمریکا توسط اروپا است

تهران – ایرنا – "فردریک پلتن" خبرنگار شبکه تلویزیونی سی ان ان از تهران گزارش داد: ایران روز گذشته از افزایش ظرفیت تولید اورانیوم غنی سازی شده با خلوص پایین خبر داد و در واقع جمهوری اسلامی ایران با این کار خود می گوید که خواهان اجرای سریع مکانیزم دور زدن تحریم های آمریکا از سوی کشورهای اروپایی امضا کننده توافق هسته ای 2015است.

سی ان ان روز سه شنبه با پرداختن به تعهدات ایران به توافق هسته ای گزارش داد: سایر امضا کنندگان توافق هسته ای از کاهش تعهدات ایران ابراز نگرانی کرده اند.

این شبکه تلویزیونی آمریکایی در گزارش خود خاطر نشان کرد که ایرانی ها می گویند که اروپا باید هرچه سریعتر مکانیزم دور زدن تحریم های آمریکا را به اجرا گذارد تا این کشور بتواند از فواید اقتصادی این توافق بهره مند گردد.

" ایران می گوید خیلی سریع می تواند به وضعیت قبل بازگردد مشروط به آنکه اروپایی ها نیز به وعده های داده شده در این توافق هرچه سریعتر عمل کنند، این درحالی است که اروپایی ها خواستار ادامه پایبندی ایران به این توافق هستند. "

دربخش دیگری از این گزارش، سی ان ان به مساله اعزام یکهزار نظامی آمریکایی به منطقه با دست آویز قرار دادن حمله به دو نفتکش در آب های عمان پرداخت و از خبرنگار خود در تهران نظر مقامات ایرانی را دراین زمینه جویا شد. وی به اظهارات اخیر حمید بعیدی نژاد سفیر ایران در انگلیس اشاره کرد و به نقل از وی گفت که افرادی که در کاخ سفید هستند؛ مراقب باشند و ایران را دست کم نگیرند. چنانچه مرتکب اشتباه و درگیری شوند بسیار متاسف خواهند شد.

حمید بعیدی نژاد سفیر ایران در لندن در مصاحبه روز دوشنبه (روز گذشته) با سی ان ان گفت: آمریکا که برجام را بدترین توافق خوانده بود، چگونه انتظار دارد ایران به طور کامل به تعهداتش پایبند باشد. ما اعلام کردیم یا همه به برجام متعهد می مانیم یا آنچنان که در برجام تعبیه شده این توافق به صورت نیم بند اجرا می شود.

وی افزود: ما اعلام کردیم که یا برجام کامل اجرا می شود و در آن صورت تمام طرف ها به تعهداتشان پایبند هستند، یا با توافقی نیم بند روبرو هستیم. اگر به این نتیجه برسیم که با یک توافق نیم بند مواجه هستیم ایران حق دارد که برخی از تعهداتش را تا زمانی که وضعیت مشخص شود، تعلیق کند.

سفیر ایران در لندن در پاسخ به این سؤال که ازنظر او چه کسی پشت حمله به نفتکش‌ها بوده گفت: نمی‌دانم اما باید ببینیم که مزاحمت ایجاد کردن برای منطقه به نفع چه جریانی است. کشورهای منطقه و فراتر از آن میلیاردها دلار هزینه کرده‌اند تا آمریکا را در دام تقابل با ایران گرفتار کنند.
وی بابیان اینکه تیم ب مصمم است آمریکا را به تقابل با ایران سوق دهد هشدار داد که این مساله برای همه کشورهای عواقب جدی در پی خواهدداشت.

بعیدی نژاد گفت: ما امیدواریم کسانی که در واشنگتن هستند مراقب باشند و اراده ایران را دست‌کم نگیرند. اگر اشتباه کرده وارد درگیری شوند بابت آن بسیار تأسف خواهند خورد. چون دولت و مردم ما در کنار نیروهای مسلحمان کاملاً آماده هستند.

دو فروند کشتی نفتکش در دریای عمان روز پنجشنبه ۲۳ خرداد هدف حمله خرابکارانه قرار گرفتند.

اولین شناور ساعت ۸ و۵۰ دقیقه صبح پنجشنبه در فاصله ۲۵ مایلی بندر جاسک ایران دچار حادثه شد و یک ساعت بعد، نفتکش دوم در فاصله ۲۸ مایلی این بندر دچار حریق شد. یکی از کشتی‌ها از قطر عازم تایوان و کشتی دوم از عربستان سعودی راهی سنگاپور بود.

اتهامات واهی آمریکا علیه ایران درحالی مطرح می‌شود که کارشناسان متعددی اعلام کرده‌اند، هیچ دلیلی درباره نقش تهران برای حمله به تانکرهای نفتی در دریای عمان وجود ندارد.

ازسوی دیگر تهران قاطعانه هرگونه دست داشتن در این حادثه را رد کرده است. «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران این حادثه را بسیار مشکوک توصیف کرده و گفته که شواهد واشنگتن، اتهاماتی است که با هدف تخریب تلاش‌های دیپلماتیک ایران صورت گرفته است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =