۲۸ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۱۹
کد خبرنگار: 2055
کد خبر: 83359244
۰ نفر
تجلیل از ایده‌های برتر ایرانی در رویداد ایده‌آزاد اسباب‌بازی

تهران-ایرنا- در دومین رویداد ایده‌آزاد اسباب‌بازی، ۱۲ ایده به انتخاب داوران و به عنوان اولویت تولید معرفی شدند و جایزه خود را دریافت کردند.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، آیدین مهدی‌زاده دبیر رویداد ایده‌آزاد با تشریح روند برگزاری این رویداد گفت: فرآیند ایده‌آزاد (همان‌طور که از نامش پیداست)، آزاد است که هم می‌تواند مثبت باشد و هم منفی؛ بستگی دارد که از چه زاویه‌ای به آن نگاه کنیم.

او توضیح داد: اگرچه در سال ۱۳۹۴ و با کمک دانشگاه امیرکبیر رویداد ایده آزاد برگزار شد (که البته فرآیندهای آن بیشتر دانشگاهی بود و ادامه پیدا نکرد) این به واقع دومین دوره آن محسوب می‌شود.

مهدی‌زاده از فرآیندهای نوین این رویداد سخن گفت و افزود: پس از اعلام فراخوان در بهمن ۱۳۹۷ تا پایان مهلت تعیین شده، ۱۲۴ ایده در اختیار دبیرخانه قرار گرفت و از سوی داوران ۴۰ ایده برای شرکت در کارگاه‌های تخصصی انتخاب شد؛ قصد ما اصلاً کاغذبازی نبود و به واقع دنبال جذب ایده‌های نو بودیم.

دبیر دومین رویداد ایده‌آزاد ادامه داد انتخاب این ایده‌ها با معیارهایی؛ مانند پاسخ‌گویی به فضای فرهنگی هنری و نگاه خاص کانون و اینکه بتوانند به فضای بازار و تولید نزدیک شوند و سرمایه‌گذاران در ساخت آن مشارکت کنند، صورت گرفت و سه کارگاه یک‌روزه برای آن‌ها برگزار شد و در فضای مجازی نیز با متخصصان این رویداد در تعامل بودند و برخی این ایده‌ها بسیار دست‌خوش تغییر شد.

او گفت: در نهایت داوران ۱۲ اثر را برای ارائه در آیین نهایی این دوره انتخاب کردند تا ایده‌هایشان را در معرض دید شرکت‌کنندگان و تولیدکنندگان قرار دهند. این آیین به هیچ وجه آئین پایانی محسوب نمی‌شود بلکه آن را فصل نوینی برای ورود به مرحله تجاری‌سازی و جذب سرمایه می‌دانیم. ۱۲ ایده ارائه شده با برآورد هزینه کاملاً مشخص برای تولید و جذب سرمایه آماده است و امروز شاهد حضور برخی تولیدکنندگان و دست‌اندرکاران حوزه استارت‌آپ در این آیین هستیم.

مهدی‌زاده در پایان این مراسم از برگزاری سه رویداد ایده‌آزاد دیگر با عنوان‌های ایده‌آزاد هواپیمای ملی ایران (هما)، ایده‌آزاد ستاد فن‌آوری‌های نانو معاونت علمی ریاست جمهوری و ایده‌آزاد بازی‌های رایانه‌ای خبر داد.

هر اسباب‌بازی حاوی پیام است

در ادامه محسن حموله مدیرکل مرکز سرگرمی‌های سازنده و بازی‌های رایانه‌ای کانون طی سخنانی برگزاری چنین رویدادهایی در سطح کشور را باعث بروز استعدادهای جوان و خلاق و تولید محصولاتی دانست که متناسب با فرهنگ و ذائقه ایرانی است.

وی یادآور شد: آموزش‌های ارائه شده به کودک و ابزارهای مورد استفاده او و به‌طور ویژه اسباب‌بازی از جمله منابع شکل‌گیری هویت فرهنگی و هر اسباب‌بازی حاوی پیامی است که می‌تواند به نقش بستن باورها و ارزش‌ها در ذهن کودک کمک کند.

در ادامه ایده‌پردازان جوان روی صحنه رفتند و به تشریح ایده‌های خود پرداختند و به سوال‌های حاضران پاسخ گفتند.

بر این اساس، ایده‌های «باغ فارسی» حمیده ساعیان در اولویت اول تولید، «ایستگاه آتش» محمدطاهر خداوردی دوم، «تیفرنگ» وحید اسماعیلی سوم، «سفالگر» امیر اردشیری چهارم، «قصه‌های شب» فاطمه شیرکوهی پنجم، «خونیرس» امین انصاری ششم، «قلعه» محمد قطبیان هفتم، «درگیر» سامه بنی‌عامریان هشتم، «سرزمین پنگوئن‌ها» رضا تقوی‌نژاد نهم، «ویژ» حمیدرضا حاجیان‌زاده و «خانواده فرفره‌ای» مهرداد خرسندی به‌صورت مشترک دهم و «لوکوموما» مهدی قادری در اولویت یازدهم قرار گرفتند.

همچنین آرای مردمی از طریق صفحه رسمی رویداد ایده‌آزاد در شبکه اجتماعی اینستاگرام (تا ساعت ۱۹ روز ۲۷ خرداد ۱۳۹۸) از بین ۲۰ ایده منتخب شمارش و بر اساس آن سه ایده «نقطه بازی» محمد مقصودی، «ایستگاه آتش» محمدطاهر خداوردی و «سرزمین پنگوئن‌ها» رضا تقوی‌نژاد (در زمان شمارش) به عنوان برگزیدگان این بخش معرفی شد.

داوران کودک و نوجوان رویداد نیز ایده اسباب‌بازی «سرزمین پنگوئن‌ها» رضا تقوی‌نژاد را به عنوان ایده برگزیده خود معرفی کردند.

گروه داوری اصلی این رویداد متشکل از محسن رجبی، لیلا کفاش‌زاده، علیرضا لولاگر، سیما مهدی زاده‌تهرانی و علی هاشمی همچنین سه داور دعوت‌شده شامل جوانشیر بنیاب، شایان فروزنده‌دل و جاوید مقدمی نیز در نهایت ۱۲ ایده را به عنوان اولویت تولید به ترتیب معرفی و به آن‌ها جایزه دادند.

باور؛ ویژگی بارز ایده‌پردازان بود

در این آیین ویدا ملکی رئیس جدید دبیرخانه شورای نظارت بر اسباب‌بازی نیز با بیان این‌که حوزه اسباب‌بازی حوزه پرظرفیتی است، افزود: باور، ویژگی بارز ایده‌پردازان این مراسم بود، باور کردید که می‌توانید اتفاقی را رقم بزنید، باور کردید که می‌توانید با وجود همه مشکلاتی که وجود دارد، کار مهمی انجام را دهید و با این‌که به وضعیت بازار شناخت داشتید، اما باعث نشد که باورتان را از دست بدهید و با بزرگ‌منشی و توانمندی‌هایتان ایده‌هایی را رقم زدید.

تجلیل از ۱۹ داور کودک ونوجوان که به انتخاب این ایده‌ها کمک کرده بودند و ۸ منتخب دیگر راه‌یافته به جمع ۲۰ اثر منتخب، تشکیل میزهای ارائه آثار به صورت نمایشگاهی جنب سالن برگزاری و رونمایی از کتاب دومین رویداد ایده‌آزاد از دیگر برنامه‌های این رویداد بود که در مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =