معاون استاندار: اورژانس اجتماعی در آذربایجان شرقی راه اندازی شود

تبریز - ایرنا - معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان شرقی گفت: راه اندازی اورژانس شیمیایی در استان ضروری بوده و باید در این ارتباط اقدام عملی، جامع و قابل دفاع انجام شود.

به گزارش ایرنا، علیار راستگو روز سه شنبه در اولین جلسه قرارگاه پدافند شیمیایی استان خواستار مساعدت سازمان پدافند غیرعامل کشور و نیروهای مسلح در راه اندازی اورژانس شیمیایی در استان شد و افزود: قرارگاه پدافند شیمیایی برای ساماندهی سیستم دفاعی منطقه با رویکرد مهندسی کاهش خطر و مصون سازی زیرساخت‌های شیمیایی و پتروشیمی استان باید فعال‌تر شود.

وی همچنین خواستار مشخص شدن وظایف هر یک از دستگاه های اجرایی استان در قرارگاه پدافند شیمیایی شد و اظهار داشت: نگاه به پدافند غیرعامل تخصصی است و باید نوع، ابعاد و جنس تهدیدها شناسایی تا راهکارهای مقابله با آن تدوین و اجرایی شود.

معاون استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به شناسایی، بررسی و آسیب شناسی مخاطرات ناشی از مواد خطرزا در سه بخش مواد شیمیایی، بیولوژیکی و رادیواکتیو به صورت مستمر بر ارایه آموزش‌های لازم به جامعه هدف در زمینه خطرات و مضرات ناشی از این مواد تاکید کرد.

راستگو با بیان اینکه در وضعیت کنونی مشکلاتی در مدیریت حوادث از جمله نبود اطلاع رسانی متمرکز و ازدحام مردم در محل وقوع حادثه مشاهده می‌شود، ادامه داد: پدافند غیرعامل باید با همکاری دستگاه های مرتبط نسبت به آموزش و آگاه سازی مردم اقدام‌های لازم انجام دهد.

سرپرست اداره کل پدافند غیرعامل استانداری آذربایجان شرقی نیز در این جلسه گفت: با توجه به پیشرفت‌های علمی در حوزه‌های مختلف شیمیایی، بیولوژیکی، هسته‌ای و زیستی در جهان باید با این پیشرفت‌ها همگام شد چراکه غفلت از این حوزه ها و تهدیدها و آسیب‌های آن‌ها سلامت مردم و مال آنها را به خطر می اندازد.

محمدباقر آقایی، با بیان اینکه آذربایجان شرقی، استانی صنعتی است و تعداد قابل توجهی از واحدهای صنعتی شیمیایی در آن فعالیت می کنند، افزود: این استان همچنین در چهار راه مواصلاتی ریلی و جاده‌ای شمال غرب کشور قرار دارد و هر روز تعداد زیادی محموله شیمیایی و سوختی پرخطر در جاده‌ها و خطوط ریلی آن رفت و آمد می کنند.

وی یادآوری کرد: رعایت اصول و الزامات پدافند غیرعامل در حوزه شیمیایی مهم و حساس بوده و امید است با پویایی قرارگاه پدافند شیمیایی آسیب های این حوزه به حداقل برسد.

آقایی، با اشاره به اهمیت و ضرورت انتقال مراکز و زیرساخت‌های شیمیایی از داخل شهرها به خارج از مناطق مسکونی، ادامه داد: در این زمینه برنامه‌ریزی و مکاتباتی انجام شده و برای تسریع آن پیگیری می شود.

وی از برگزاری رزمایش ترکیبی با محوریت پدافند شیمیایی در استان خبر داد و گفت: ارتقای آمادگی در سطح استان در برابر حوادث و تهدیدهای احتمالی شیمیایی ضروری است.

۸۰۲۳/‏

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =