۲۸ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۰۰
کد خبرنگار: 1787
کد خبر: 83359199
۰ نفر
80 درصد آلمانی ها خواستار حفظ برجام هستند

تهران - ایرنا - نتایج نظرسنجی نشریه آلمانی نشان می دهد که حدود ۸۰ درصد مردم آلمان معتقدند حفظ توافق هسته ای با ایران، ارزش تلاش اتحادیه اروپا را دارد.

نتایج نظرسنجی آنلاینی که روزنامه "فرانکفورتر آلگماینه" به تازگی انجام داده حاکی از حمایت اکثریت آلمانی‌ها از حفظ توافق هسته‌ای است.
بر این اساس حدود ۸۰ درصد پاسخ دهندگان به این نظرسنجی ضمن ابراز تردید در مورد نتیجه بخش بودن تلاش‌های اتحادیه اروپا تاکید کرده‌اند حفظ توافق هسته ای با ایران، ارزش تلاش را دارد.

در همین حال ۱۱ درصد از پاسخ دهندگان نقش اروپا در حفظ برجام را تأثیرگذار دانسته‌اند.
وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا روز گذشته (دوشنبه) در لوکزامبورگ گردهم آمدند تا درباره مسائل مهم بین المللی تبادل نظر کنند اما برآیند این نشست بار دیگر انفعال اروپا در برابر یکجانبه گرایی آمریکا را به نمایش گذاشت.
"هایکو ماس" وزیر امور خارجه آلمان پس از پایان جلسه روز دوشنبه، با بیان اینکه "اروپا به تعهدات خود پایبند بوده است" عملاً منطق پشت اقدامات اخیر ایران در کاهش تعهدات برجامی را زیر سئوال برد.

وی گفت: طرف‌های دیگر برجام به تعهدات خود پایبند بوده‌اند و ایران هم باید به تعهداتش پایبند باشد. ما کاهش یکجانبه تعهدات را نمی‌پذیریم. وی توضیح نداد که اروپا چگونه کاهش یکجانبه و خروج یکجانبه آمریکا از برجام را پذیرفته است؟

«بهروز کمالوندی» سخنگوی سازمان انرژی اتمی روز گذشته در محل مجتمع آب سنگین اراک در جمع خبرنگاران گفت: تولید اورانیوم تا ۱۰ روز آینده (تا ششم تیرماه) از مرز ۳۰۰ کیلوگرم عبور خواهد کرد.
وی افزود: تولید اورانیوم ۴ برابر شده و شمارش معکوس برای گذشت از مرز ۳۰۰ کیلوگرم آغاز شده است. کمالوندی ادامه داد: از امروز به مدت ۱۰ روز یعنی تا ششم تیرماه از مرز ۳۰۰ کیلوگرم عبور خواهیم کرد.
سخنگوی سازمان انرژی اتمی بیان کرد: به‌محض اعلام، سرعت غنی‌سازی را سریع‌تر خواهیم کرد.
کمالوندی گفت: اروپایی‌ها اظهار عجز کردند که توانایی انجام تعهدات را ندارند و جمهوری اسلامی بیشتر از این صبر نخواهد کرد.
سخنگوی سازمان انرژی اتمی ادامه داد: پس از انجام دو اقدام انجام‌شده بر اساس گام اول بیانیه شورای عالی امنیت ملی، انجام اقدامات گام دوم (عبور از میزان غنی‌سازی ۳.۷ درصد) بیش از یک یا دو روز زمان نخواهد برد.
شورای عالی امنیت ملی ایران حدود یک ماه پیش در سالروز خروج آمریکا از توافق هسته‌ای در بیانیه‌ای خطاب به کشورهای عضو برجام از کاهش تعهدات ایران در این توافق خبر داد و اعلام کرد: جمهوری اسلامی ایران در راستای صیانت از امنیت و منافع مردم ایران و در اعمال حقوق خود مندرج در بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام، از امروز ۱۸ اردیبهشت ۹۸ برخی اقدامات خود در توافق برجام را متوقف می‌کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 13 =