۲۸ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۴۶
کد خبرنگار: 1330
کد خبر: 83359187
۰ نفر
 دو ضعف جدی در حوزه علوم انسانی

تهران- ایرنا- عضو هیات علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: حوزه علوم انسانی دو ضعف جدی شامل عملکرد اساتید و رویکرد مدیران کشور دارد که نیازمند توجه جدی از سوی متولیان این حوزه است.

حجت الاسلام عبدالحسین خسرو پناه روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا اظهار کرد: در حوزه اساتید و دانشجویان علوم انسانی، این علوم بیشتر انتزاعی (ذهنی و گسسته) است و کمتر به صورت انضمامی (عینی و پیوسته) به آن پرداخته‌اند؛ در حالی که علوم انسانی باید درگیر جامعه باشد و مسائل آن را حل کند که کمتر اتفاق افتاده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر در علوم انسانی اکثر نظریه‌های دیگران توسط اساتید و دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی نقل قول می‌شود، اما به اینکه تا چه میزان پژوهش‌ها به مسائل و پرسش‌های جامعه پاسخ می‌دهد، توجه نمی‌شود.

عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با بیان اینکه ضعف دوم در حوزه مدیریت کشور است، اظهار کرد: مدیران کشور در دولت‌های مختلف و قوای سه گانه به اداره کشور به وسیله «دانش» باور ندارند.

خسرو پناه اضافه کرد: به طور مثال اگر قوه مقننه اداره کشور را با دانش باور کند، تمامی مشکلات در گمرک و فساد موجود در ساختارهای مختلف رفع می‌شود؛ زیرا قوانین فساد زا تصویب نمی‌شود و قانون گذاری با دانش انجام می‌شود.

معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی اضافه کرد: همچنین اصلاح سیستم قضائی کشور به جز از طریق دانش امکان پذیر نیست و اصلاح ساختاری نیز در گرو تلاش اساتید برای ورود علوم انسانی به جامعه است.

** بیشترین اعضای هیأت علمی در علوم انسانی

وی عنوان کرد: علوم انسانی بیشترین اعضای هیأت علمی را در کشور دارد. همچنین حدود ۶۲ درصد از دانشجویان کشور در رشته‌های علوم انسانی تحصیل می‌کنند.

خسرو پناه تصریح کرد: در احداث دانشگاه‌ها، دانشکده‌ها و تعداد دانشجویان حوزه علوم انسانی رشد داشته است و به ازای رشد کمی رشد کیفی نیز داشته است.

عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی عنوان کرد: از سال تأسیس دانشگاه تهران (۱۳۱۳) تا به امروز اساتید و دانشجویان زیادی در حوزه علوم انسانی پرورش یافتند. همچنین در انتشارات سمت بیش از دو هزار جلد کتاب به چاپ رسیده است.

معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی اظهار کرد: کشور در حوزه علوم انسانی- اسلامی بسیار ضعیف بود، اما از زمان تأسیس دانشگاه امام صادق (ع) فارغ التحصیلان مقاله‌های بسیاری در این حوزه تولید کرده‌اند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =