۲۸ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۲۸
کد خبرنگار: 1416
کد خبر: 83359175
۰ نفر
باغات استان اردبیل توسعه می یابد

اردبیل _ ایرنا _ معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار اردبیل با اشاره به واقع شدن بزرگترین مجتمع باغات کشور در این استان از برنامه ریزی برای توسعه باغات خبر داد.

به گزارش ایرنا، ارژنگ عزیزی روز سه شنبه در بازدید از مجمتع های گلخانه‌ای محصولات کشاورزی خلخال افزود: بزرگترین مجتمع باغات کشور به مساحت ۲۶ هزار هکتار در استان اردبیل واقع شده و تولید سالانه ۴.۵ میلیون تن انواع محصولات کشاورزی و باغی، اردبیل را به قطب مهم کشاورزی کشور تبدیل کرده است.

وی اظهار داشت: علاوه بر توسعه بخش باغی استان بزرگترین مجتمع زنجیره تولید و کشتارگاه‌های مدرن گوشت قرمز دام و گوشت سفیدمرغ مطابق با استانداردهای روز دنیا در بخش زیر مجموعه کشاورزی نیز توسط بخش خصوصی در استان اردبیل فعالیت می‌کند.

وی با بیان اینکه مطالعات بزرگترین مجتمع گلخانه‌ای کشور در شمال استان اردبیل به پایان رسیده، گفت: این مجتمع‌ها در ۲ قطعه هزار و ۵۰۰ هکتاری و هزار هکتاری در منطقه مرزی پارس آباد واقع شده است.

عزیزی ادامه داد: فاز عملیاتی این طرح در سطح ۴۰۰ هکتار آغاز شده و آمادگی لازم برای سرمایه گذاری‌های مشترک در رابطه با کشت محصولات گلخانه‌ای مطابق ذائقه و نیاز بازارهای خارجی از جمله روسیه وجود دارد.

او همچنین با اشاره به اجرای طرح‌های توسعه محصولات گلخانه‌ای در خلخال از جمله پیشرفت‌های حاصل شده در بخش افزایش ظرفیت تولید گل رز هلندی با سرمایه گذاری سرمایه گذاران بخش خصوصی افزود: خلخال به قطب اول تولید این گل در استان تبدیل شده است.

عزیزی گفت: بین بخش خصوصی و دولتی استان اردبیل با برخی از استان‌های فدراسیون روسیه تعامل مناسبی وجود داشته که تقویت و بهبود این مناسبت و رفع برخی موانع سر راه بخش خصوصی قابل توجه است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل نیز در این بازدید گفت: امسال واحدهای تولیدی کشاورزی جدید در استان فعال شده و ۲ واحد مرغداری با ظرفیت ۴۰ تولید هزار قطعه و یک طرح دامداری با ظرفیت ۹۰ رأس گاو شیری و با ظرفیت اشتغال ۱۵ نفر دوباره فعال شده و به چرخه تولید بازگشت.

خلیل نیکشاد از افزایش سطح گلخانه‌های تولید گل رز هلندی خلخال از چهار هزار و ۵۰۰ متر در سال ۹۵ به ۲۰ هزار متر و با ظرفیت یک میلیون و۵۰۰ هزار بوته در هر دوره در سال جاری با راه اندازی سه گلخانه تولید این گل خبر داد و افزود: با توجه به شرایط مطلوب آب و هوایی منطقه و استقبال سرمایه گذاران از طرح‌های گلخانه‌ای هم اکنون این شهرستان تبدیل به قطب اول تولید گل رز هلندی در استان اردبیل شده است.

شهرستان خلخال با برخورداری از چهار هزار و ۵۰۰ هکتار باغ میوه از قطب‌های تولید انواع میوه بویژه میوه‌های ارگانیک هسته و دانه دار همچون زردآلو، گیلاس، آلبالو، هلو سیب، گلابی و گردو در استان اردبیل است.

۷۱۱۹/‏۶۰۱۸

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =