۲۹ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۵۰
کد خبرنگار: 1102
کد خبر: 83359143
۰ نفر
آیا فوتبال یزد با بازگشت تیم شهید قندی احیاء می شود؟

رئیس هیات فوتبال استان یزد هفته گذشته پس از انتشار متن و تصویری از استاندار در فضای مجازی مبنی بر احیای مجدد تیم فوتبال شهید قندی، در نشستی از بازگشت مجدد این باشگاه به عرصه تیمداری در فوتبال خبر داد و با قدردانی از حمایت های عالی ترین مقام اجرایی استان در این راستا گفت که باشگاه شهید قندی امسال با خرید امتیاز تیمی در لیگ دسته ۲ باشگاه های ایران حاضر می شود.

فوتبال یزد که روزگاری در بالاترین سطح کشور رو در روی تیم‌های مطرحی از جمله استقلال و پرسپولیس تهران صف آرایی می‌کرد و حدود ۳۰ هزار هوادار مشتاق را به ورزشگاه شهید نصیری در مرکز جغرافیایی ایران می‌کشاند و حتی در برهه‌ای هم ۲ نماینده در لیگ دسته یک باشگاه‌های ایران داشت، از چند سال پیش به شدت افول کرد، به طوری که در سالهای اخیر حتی در لیگ دسته سه کشور هم نماینده شایسته ای نداشت!

فوتبال پرطرفدارترین رشته ورزشی جهان و ویترین ورزش محسوب می‌شود و یزد هم از این قاعده مستثنی نیست؛ بدون شک یکی از مهمترین مطالبات ورزش دوستان پرشمار استان یزد در سالهای اخیر داشتن نماینده‌ای پرقدرت در لیگ‌های فوتبال کشور بوده که بنا به دلایلی تاکنون معطل مانده است.

عبدالرضا دستا که ۲۶ مهر ۱۳۹۵ با رأی اعضای مجمع انتخابات هیأت فوتبال استان یزد به عنوان رئیس این هیأت انتخاب شد از بدو تصدی مسئولیت تلاش‌هایی را برای تحقق مهمترین مطالبه فوتبال دوستان استان انجام داد اما عواملی از جمله همراهی و حمایت نکردن صاحبان سرمایه و برخی مسئولان استان مانع تحقق این مهم شد.

یزد نخستین استان معدنی به لحاظ تنوع مواد، دومین استان معدنی از نظر ذخایر و چهارمین استان توسعه یافته صنعتی در ایران است که در تولید کاشی و سرامیک رتبه نخست، محصولات نساجی رتبه دوم و فولاد رتبه سوم کشور را دارد اما سرمایه گذاران این بخش‌ها در سالهای اخیر حاضر به تیمداری در عرصه فوتبال نشده اند.

با گریزی به گذشته و پس از انحلال تیم شهید قندی، اگر چه فقط مسئولان شرکت فولاد یزد با تیمداری مستمر در فوتبال و حضور در لیگ دسته یک کشور سال‌ها جور سایر سرمایه گذاران استان را در این عرصه کشیدند اما آنان هم از چند سال پیش بنا به دلایلی عطای تیمداری در رده بزرگسالان را به لقایش بخشیدند و به فعالیت در رده سنی پایه اکتفا کردند.

مطالبه ورزش دوستان یزدی برای داشتن نماینده‌ای در لیگ‌های فوتبال کشور، در برهه‌ای نماینده یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی را به میدان آورد اما باز هم زمینه گره گشایی از این کلاف سردرگرم را فراهم نکرد و حتی مهر ناکامی بر عملکرد ورزشی این نماینده مجلس حک کرد.

با همه این اوصاف و پس از حواشی و کش و قوس‌های سالهای اخیر، موضوع حضور نماینده‌ای از فوتبال یزد در لیگ‌های کشوری، امسال با تلاش‌های مستمر رئیس هیأت فوتبال و ورود استاندار به این موضوع، رنگ و بوی جدی تری به خود گرفت و سرانجام با برگزاری نشست‌های مختلف نتیجه بخش شد.

مدیران شرکت سیم و کابل شهید قندی یزد برای حضور در لیگ دسته ۲ فوتبال کشور با خرید امتیاز تیمی از استان خوزستان نخستین گام را در این زمینه برداشتند تا پس از ۱۴ سال، بار دیگر بتوانند از عهده مسئولیت اجتماعی خود برآیند و شور و نشاط ناشی از موفقیت و صعود را چون گذشته در بین اهالی فوتبال و ورزش دوستان استان برپا کنند.

تیم شهید قندی که ۱۴ سال پیش برای نخستین بار با صعود به لیگ برتر فوتبال باشگاه‌های ایران در پنجمین دوره این رقابت‌ها (فصل ۸۵-۸۴) حاضر شده بود در پایان با کسب ۱۹ امتیاز از ۳۰ بازی و قعرنشینی در جدول ۱۶ تیمی این رقابتها، به دسته یک سقوط کرد.

مسئولان باشگاه تیم شهید قندی پس از این سقوط عطای تیمداری در فوتبال را به لقایش بخشیدند؛ تصمیمی که به گفته مدیرعامل وقت باشگاه که اکنون ریاست هیأت فوتبال استان یزد را بر عهده دارد با توجه به شرایط حاکم بر فوتبال آن برهه از جمله وجود مافیا اتخاذ شد.

حال باید به انتظار اجرایی شدن برنامه‌ها و تمهیدات در نظر گرفته شده توسط مسئولان نشست و دید که فوتبال یزد با بازگشت باشگاه شهید قندی به عرصه تیمداری جان دوباره می‌گیرد و خاطرات خوش اوایل دهه گذشته شمسی بار دیگر تکرار می‌شود یا خیر.

لیگ دسته ۲ فوتبال باشگاه‌های ایران از شهریور امسال با حضور ۲۸ تیم در ۲ گروه ۱۴ تیمی آغاز می‌شود.

۷۵۳۲/‏‬ ۶۰۱۴/‏

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =