مصرف دخانیات تهدیدی برای سلامت و رفاه جهانی است

تهران- ایرنا- وزیر بهداشت در پیامی به مناسبت هفته ملی بدون دخانیات نوشت: امروزه مصرف دخانیات، با مرگ هشت میلیون نفر از مردم جهان، تهدیدی برای سلامت و رفاه جهانی محسوب شده که برای مهار آن دو معاهده بین المللی وضع و جامعه جهانی برای کاهش ۳۰ درصدی مصرف دخانیات تا سال ۲۰۲۵ به سازمان ملل متحد متعهد شده‌ است.

به گزارش وزارت بهداشت، سعید نمکی روز سه شنبه در این پیام افزود: پس از گذشت ۱۴ سال از الحاق جمهوری اسلامی ایران به معاهده بین المللی کنترل دخانیات و تصویب قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات و آئین نامه اجرایی آن در سال‌های ۱۳۸۵ و ۱۳۸۶، با پذیرش سند تصویب قانون الحاق ایران به پروتکل ریشه کنی تجارت غیرقانونی محصولات دخانی از سوی سازمان ملل متحد در سال ۱۳۹۷، کشور عزیزمان به دومین معاهده بین المللی کنترل و مقابله با دخانیات ملحق شد.

وی در این پیام آورده است: اخذ کرسی ریاست نهمین اجلاس اعضای کنوانسیون کنترل دخانیات نیز در هشتمین کنفرانس اعضای کنوانسیون کنترل دخانیات، دستاورد بزرگ دیگری در سطح بین الملل بود که در نتیجه تلاش چندین ساله‌ای فعالان کنترل دخانیات در کشور برای پیاده سازی الزامات کنترل دخانیات در سطوح ملی، منطقه‌ای و جهانی با هدف حفاظت از سلامت جامعه در برابر منافع واگذار شده به صنایع دخانی محقق شد.

به نوشته نمکی، ریاست جلسات هیأت رئیسه کنفرانس و نهمین نشست اعضای این معاهده که در سال ۲۰۲۰ با حضور ۱۸۱ کشور عضو، ناظران و جمع کثیری از سازمان‌های بین المللی فعال در این حوزه منعقد خواهد شد، موقعیت بسیار خطیری است که همکاری همه سازمان‌ها و دستگاه‌های ذیربط را برای حفظ و تقویت اجرای قوانین کنترلی وضع شده ایجاب می‌کند. حفظ این جایگاه در شأن جمهوری اسلامی ایران، جدا از اهمیت آن در سطح بین الملل، فرصتی است برای عمل به تعهدات‌مان در جهت پیشگیری و کاهش شیوع مصرف دخانیات که نوید دهنده ارتقای سلامت عمومی و بهره وری، نشاط و رفاه عمومی خواهد بود.

وی ادامه داد: زیربنای قانونی برنامه کنترل دخانیات در سطوح ملی و بین المللی به اندازه کافی فراهم شده و از طرفی ارزش‌های فرهنگی و دینی، در قبح مصرف دخانیات، کمک شایانی به اجرای قوانین وضع شده در این زمینه کرده است، به گونه‌ای که شیوع مصرف دخانیات در کشور نسبت به کشورهای منطقه، خصوصاً در بین جوانان و زنان، پایین‌تر است. ولی پایداری این شرایط با توجه به تغییر رویکرد صنایع دخانی به انتقال حوزه فعالیت خود از کشورهای توسعه یافته به مناطق در حال توسعه، در صورت عدم توجه دولت‌مردان به خطر گسترش این صنایع، دیری نخواهد پایید.

نمکی آورده است: بدیهی است گسترش این صنایع در کشور در سال‌های اخیر، در پشت ادعای موهوم آن مبنی بر کمک به رونق اقتصادی، ایجاد اشتغال و پیشگیری از قاچاق این محصولات، هدفی استراتژیک از سوی استعمار جهانی برای افزایش مصرف دخانیات، گسترش مرگ، بیماری و ناتوانی، ایجاد وابستگی و به خطر انداختن محیط زیست و امنیت غذایی بوده است. عوامل این صنایع نشان داده‌اند که برای تضعیف قوانین وضع شده در این زمینه و زیر سوال بردن سیاست‌های سلامت محور از هیچ تلاشی فروگذار نکرده‌اند. تنوع بسته بندی محصولات دخانی و تبلیغات گمراه کننده روی آن، کاربرد عطر و طعم در تولید این محصولات و از همه مهم‌تر مالیات ناچیزی که بر این محصولات و خدمات آسیب رسان در بخش تولید و عرضه آن وضع شده است، از جمله دلایلی است که در صورت عدم توجه جدی برای رفع کاستی‌ها، موجبات گسترش شیوع مصرف و طغیان بیماری و مرگ مرتبط را به همراه خواهد داشت.

وزیر بهداشت در پیام خود نوشته است: هفته بدون دخانیات با شعار جهانی «اجازه ندهید دخانیات نفس شما را بگیرد» فرصت مناسبی است تا با افزایش آگاهی عمومی و حساس سازی، حمایت‌های لازم را برای مقابله با این اهریمن سلامتی به دست آورد. امید است انتشار اطلاعات، مستندات، شواهد و تجربیات جهانی در این هفته و استمرار آن بتواند در جهت تقویت فرهنگ عمومی در قبیح شمردن مصرف دخانیات، افزایش مشارکت عمومی برای کاهش شیوع مصرف و همچنین ایجاد حساسیت در مراجع قانون‌گذاری، سیاست‌گذاری و نظارتی برای اجرای مؤثر قوانین و کوتاه کردن دست عوامل صنایع دخانی از سیاست‌گذاری‌های مربوط به سلامت به کار گرفته شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =