۲۸ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۴۲
کد خبرنگار: 1065
کد خبر: 83359121
۰ نفر
ایران آماده انتقال آموزش های فنی و حرفه ای به سوریه است

تهران- ایرنا- وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در دیدار با همتایان سوری و بلغاری خود از همکاری با این کشورها در زمینه آموزش های فنی و حرفه ای و انعقاد تفاهمنامه و اجرای آن و تمایل برای جابه جایی نیروی کار گفت و گو کرد.

«محمد شریعتمداری» روز سه شنبه در حاشیه یکصدمین کنفرانس بین المللی کار در ژنو در دیدار با «ریما قادری» وزیر کار و امور اجتماعی سوریه با تاکید بر تمامیت ارضی سوریه و دفاع جمهوری اسلامی ایران از تمامیت ارضی این کشور، اقدام رئیس جمهوری آمریکا در بخشیدن بخشی از خاک سوریه (بلندیهای جولان) به یک رژیم اشغالگر دیگر را اقدامی مضحک خواند.

وی در ادامه موضوع بازسازی سوریه را مسأله‌ای حیاتی دانست و بر آمادگی کشورمان بر این مسئله تاکید و بر ظرفیت‌های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای تحقق این امر اشاره کرد.

شریعتمداری گفت: ایران آمادگی دارد آموزش‌های فنی و حرفه‌ای، سیاستهای بازار کار و احیای اشتغال روستایی را انتقال دهد.

وی ابراز امیدواری کرد در سفر آتی وزیر کار و امور اجتماعی سوریه به جمهوری اسلامی ایران اجرای اسناد امضا شده میان دو وزارتخانه فراهم شود.

«ریما قادری»، وزیر کار و امور اجتماعی سوریه نیز در این دیدار ضمن تشکر از ملت، رهبری و دولت ایران برای نجات این کشور از دست گروه‌های تروریستی، افزود: جنگ در سوریه در ابعاد اقتصادی هنوز ادامه دارد و این موضوع فشار زیادی را به دولت سوریه وارد می‌کند.

وی خواستار همکاری وزارت تعاون، کارو رفاه اجتماعی در زمینه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای، سیاستگذاری بازار کار و کارآفرینی شد.

وزیر کار سوریه با اشاره به یادداشت تفاهم‌های امضا شده میان دو وزارتخانه خواستار اجرایی شدن این اسناد شد.

تمایل بلغارستان برای جابه جایی نیروی کار با ایران

شریعتمداری همچنین در حاشیه همایش یکصد و هشتمین کنفرانس بین المللی کار وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با «بیسر پتکوف» وزیر کار و امور اجتماعی بلغارستان دیدار کرد.

وی با اشاره به تهیه سند کار شایسته در ایران، تصویب آن در مجلس شورای اسلامی، برگزاری اجلاس ملی آینده کار و سده (یکصدمین سالگرد تأسیس) سازمان بین المللی کار در ایران با حضور نمایندگان سازمان بین المللی کار این اقدامات را نشانه پایبندی ایران به استانداردهای بین المللی کار دانست.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خواستار گسترش این روابط به خصوص در زمینه‌های کار و امور اجتماعی شد.

شریعتمداری با اشاره به برگزاری اجلاس کمیسیون مشترک دو کشور در فروردین امسال در «صوفیه» بندهای صورتجلسه این اجلاس در خصوص همکاریهای دو کشور در زمینه کار و امور اجتماعی را نشانه عزم و اراده دو وزارتخانه برای افزایش تعامل با یکدیگر دانست.

وزیرتعاون، کارو رفاه اجتماعی از ارسال دعوت نامه برای همتای بلغاری خود برای بازدید از ایران خبر داد و گفت: این سفر موجب ارتقای روابط ایران و بلغارستان می‌شود.

وی با تاکید بر معاملات تهاتری میان دو کشور آن را گامی برای گسترش روابط در ایام تحریم دانست و ابراز امیدواری کرد که اینستکس در عمل بتواند راه حلی برای مشکلات مبادلات مالی میان ایران واروپا باشد.

شریعتمداری از همتای بلغاری خود خواست در دیدار از ایران جمعی از فعالان اقتصادی را نیز با خود به تهران بیاورید تا به عنوان یکی از کشورهای مهم اتحادیه اروپا گام عملی برای اجرای برجام برداشته شود.

پتکوف نیز با تشکر برای ارسال دعوت نامه رسمی و متن پیش نویس یادداشت تفاهم همکاری دو وزارتخانه، گفت: اقدام‌های بعدی برای عملیاتی شدن این همکاری‌ها از جمله جا به جایی نیروی کار را به عمل آوریم چرا که بلغارستان اهمیت زیادی برای روابط با ایران قائل است.

وی در این دیدار پیشنهاد کرد قبل از دیدار از جمهوری اسلامی ایران، کارشناسان دو کشور طی نشستی با یکدیگر زمینه‌های همکاری‌های مشترک دو کشور را در خصوص مسائل کار و امور اجتماعی بررسی و تدوین کنند تا موارد همکاری در دیدار از تهران نهایی و به عنوان سند رسمی میان دو وزارتخانه امضا شود.

یکصدو هشتمین کنفرانس بین المللی کار از بیستم تا سی و یکم خرداد امسال (۱۰ تا ۲۱ ژوئن ۲۰۱۹) با حضور اعضای سه جانبه نمایندگان دولت‌ها و گروه‌های کارگری و کارفرمایی در مقر اصلی آن سازمان در شهر ژنو سوئیس برگزار می‌شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =