کشورهای جنوبی خلیج فارس شیشه عمرشان را به دست آمریکا داده‌اند

تهران – ایرنا – سفیر اسبق ایران در سازمان همکاری اسلامی تاکید کرد: برخی کشورهای جنوبی خلیج فارس شیشه عمر خودشان را در دستان آمریکا قرار داده و به بازاری برده‌اند که بسیار پرتنش است.

«صباح زنگنه» روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا با اشاره به تنش آفرینی‌های آمریکا در منطقه گفت: پس از خروج آمریکا از برجام و تلاش برای تشدید فشارها به ایران از طریق اعمال مجدد تحریم‌ها و در ادامه گسترش دامنه‌آن، تروریستی نامیدن بخشی از نیروهای مسلح و افزایش نیروهای نظامی آمریکا در منطقه در جهت وادار کردن ایران برای مذاکره مجدد با ایالات متحده، خلیج فارس و دریای عمان به منطقه‌ای پرتنش و پر از آشوب تبدیل شده است.

وی افزود: حملاتی که در بندر الفجیره رخ داد بسیار مشکوک و تحریک‌کننده بودند. حملات دوم همزمان با سفر نخست‌وزیر ژاپن به تهران برای رساندن پیام ترامپ به مقامات ایران - که خود وجه دیگری از جنگ تبلیغاتی و روانی واشنگتن علیه تهران بود -صورت گرفت و و مقدمات فاز جدیدی از مانورهای نظامی و تبلیغاتی را مهیا کرد.

این کارشناس مسائل جهان عرب ادامه داد: در این چارچوب شاهد مانور نیروهای نظامی عربستان و آمریکا و همچنین امارات و اسرائیل بودیم و ترامپ و پمپئو هم بلافاصله بدون انجام تحقیق و ارائه ادله محکم و تشکیل گروه تحقیقاتی مستقل و بی‌طرف، ایران را متهم به آن حملات کردند.

زنگنه با تاکید بر اینکه صلح و ثبات در منطقه با اتهام‌زنی، اعمال فشار و تشدید تنش‌ها رخ نمی‌دهد، تصریح کرد: در ماجرای حمله به دو نفتکش مرتبط با ژاپن هم دیدید که سرعت عمل ایران در نجات خدمه دو نفتکش و جلوگیری از سرایت محموله‌های نفتی آن دو کشتی به دریا نقش مهمی در جلوگیری از تنش‌ها داشت و توانست از افزایش بحران جلوگیری کند.

ترامپ با افزایش تنش به دنبال خروج از بن‌بست کنونی‌اش در کنگره است

وی با بیان اینکه هدف آمریکا افزایش تنش‌ها در خلیج فارس است، خاطرنشان کرد: یکی از اهداف ترامپ در افزایش تنش‌ها، خروج از بن‌بستی است که در کنگره قرار دارد. وضعیت ترامپ در کنگره به گونه‌ای است که در نهایت پرونده او به دادگاه ارسال می‌شود یا منجر به استیضاحش می‌شود پس ترامپ به دنبال بحران‌آفرینی برای فرافکنی و فرار از محاکمه و پاسخگویی است.

سفیر اسبق ایران در سازمان همکاری اسلامی با بیان اینکه از آمریکا از تنش سود می‌برد، ابراز داشت: ترامپ با افزایش تنش، به دنبال ترساندن بیشتر کشورهای جنوبی خلیج فارس از جنگ و دشمنی فرضی به نام ایران و وادار ساختن آنها برای خرید تسلیحات بیشتر از ایالات متحده و طلب تداوم همکاری نظامی با این کشور و در نتیجه وابستگی بیشتر کشورهای این منطقه به آمریکا است.

کشورهای جنوبی خلیج فارس شیشه عمرشان را به دست آمریکا داده‌اند

زنگنه ادامه داد: احتمال درگیری مستقیم بسیار کم است اگرچه باید برای هر احتمال آماده بود اما وضعیت آمریکا و شرایط منطقه اجازه وقوع جنگ را نمی‌دهد. با این وجود کشورهای جنوبی خلیج فارس خود را وارد بازی‌ای کرده‌اند که نمی‌دانند پایان آن به کجا ختم می‌شود ولی شیشه عمر خودشان را معرض خرید و فروش و در دستان آمریکا قرار داده و به بازاری برده‌اند که بسیار پرتنش است و ممکن است هر لحظه این شیشه بشکند.

وی افزود: ایران مایل به تنش جدیدی نیست ولی کشورهایی سعی می‌کنند ایران را تحت فشار قرار داده و در شرایطی قرار دهند که فقط ایران هزینه بدهد و آنها صرفاً برنده و تماشاگر باشند در حالی که همه در جنگ با ایران، ضرر خواهند کرد و بیش از همه خودشان از آثار مخرب رفتارشان متضرر می‌شوند.

این دیپلمات پیشین راهکار خروج از شرایط کنونی بازگشت آمریکا به برجام و پایان دادن به جنگ اقتصادی علیه ایران دانست و یادآور شد: کشور خطاکار باید به مبدا اشتباه خود باید بازگردد. بازگشت به برجام می‌تواند مبنای خوبی برای عادی‌سازی شرایط موجود و کاهش تنش‌ها باشد. آمریکا نباید تصور کند با افزایش فشار و تحریم می‌تواند موفق به تحمیل خواست و اراده خود به دیگران شود. در این چارچوب آمریکا باید به اراده دیگران احترام بگذارد زیرا برجام تنها توافق میان ایران و آمریکا نبود و تهران تنها با واشنگتن مذاکره نکرد بلکه برجام، توافقی چندجانبه بود که مورد تائید شورای امنیت سازمان ملل هم قرار گرفت.

زنگنه اضافه کرد: بنابراین تنها راه پایان دادن به تنش‌های موجود در منطقه و کاستن از سطح درگیری‌ها آن است که آمریکا به توافق هسته‌ای بازگردد و تحریم‌ها و اقدامات خلاف برجام را متوقف و لغو کند. در چنین شرایطی می‌توان انتظار داشت که منطقه از حالت تنش خارج شده و آرامش بر آن حکمفرما شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =