مراکز تحقیقاتی کشور به دستگاه‌های بومی حوزه علوم‌شناختی مجهز می‌شوند

تهران- ایرنا- کمک به تامین تجهیزات و ابزارهای مورد نیاز مراکز تحقیقاتی و درمانی یکی از گام‌هایی است که ستاد توسعه علوم شناختی در جهت ترویج و پیشرفت تحقیقات در حوزه‌های مختلف علمی در دستور کار خود قرار داده است.

به گزارش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اقدامات موثری انجام داده است تا شاهد پیشرفت حوزه نوپا و تاثیرگذار علوم شناختی در کشور باشیم، در این راستا به تازگی پژوهشکده علوم اعصاب «بازتوانی عصبی» دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی تهران به دستگاه «تحریک الکتریکی فراجمجمه‌ای» تجهیز شده است.

سال گذشته نیز ۶ مرکز دانشگاهی و درمانی با حمایت ستاد به سیستم‌ها و تجهیزات پیشرفته در حوزه‌های شناختی مجهز شدند، ابزارهایی که این مراکز با آن مجهز می‌شوند حاصل تلاش محققان داخلی است که با تلاش و همت خود نسبت به ساخت آنها اقدام کردند.

ستاد توسعه علوم شناختی از یک سو سیاست تشویق و ترغیب محققان و متخصصان برای دستیابی به خودکفایی و بومی سازی تجهیزات در حوزه علوم شناختی را مورد حمایت و پشتیبانی قرار می‌دهد و از طرف دیگر برای توسعه و گسترش دانش علوم شناختی در مراکز علمی و دانشگاهی فعالیت دارد.

روش تحریک الکتریکی فرا جمجمه‌ای دارای کاربردهای بالینی و توانبخشی بوده و با توجه به نتایج حاصل از تاثیر مثبت این روش درمانی، امروزه تحقیقات گسترده‌ای در شناخت نحوه اثر این شیوه، افزایش کارایی و اثرگذاری و همچنین امکان به‌کارگیری آن برای درمان دیگر بیماری‌ها و اختلال‌های عصبی-شناختی درحال اجراست.

طرح ساخت دستگاه تحریک الکتریکی متمرکز فرا جمجمه‌ای با حمایت ستاد علوم شناختی، در دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی امیرکبیر آغاز شد و یکی از روش‌های مورد مطالعه برای درمان اختلالات شناختی و انواع بیماری‌هاست.

عباس نوروزیان معاون تحقیقاتی پژوهشکده علوم اعصاب «بازتوانی عصبی» دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی تهران نیز در این خصوص گفت: این مرکز یک دهه پیش فعالیت درمانی و تحقیقاتی خود را آغاز کرد و اکنون با برخورداری از مراکز تحقیقات «الکتروفیزولوژی»، «مغز و اعصاب»، «ضایعات مغزی و نخاعی»، «ام اس» و «پزشکی ورزشی» سالانه به ۵۰ هزار مراجعه‌کننده خدمات ارائه می‌دهد.

ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی می‌کوشد با فراهم آوردن زمینه‌های حمایتی، فرصت‌های مطالعاتی و تحقیقاتی گسترده‌تری را برای دانشجویان، استادان و متخصصان در حوزه‌های علوم شناختی مهیا کند و گامی عملی در امر تربیت کارشناسان در حوزه‌های علوم شناختی برداشته شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =