۲۸ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۵۲
کد خبرنگار: 821
کد خبر: 83359049
۰ نفر
گروه تروریستی ابوسیاف ۱۰ نفر را در فیلیپین گروگان گرفت

تهران - ایرنا - گروه تروریستی ابوسیاف که در سال های اخیر متحد اصلی گروه داعش در جنوب فیلیپین دانسته می شود، در عملیاتی جدید ۱۰ نفر از صیادان فیلیپینی را در آبهای این کشور در مرز با مالزی دزدیده است.

رسانه های آسیایی روز سه شنبه به نقل از منابع امنیتی فیلیپین گزارش دادند: یک کشتی ماهیگیری فیلیپینی امروز درحالیکه ۱۰ نفر صیاد در آن فعالیت داشتند، در آبهای جنوب این کشور ناپدید شده اند که گزارشها حاکی از ربوده شدن آنها توسط شورشیان ابوسیاف است.

گروه ابوسیاف از حامیان اصلی گروه تروریستی داعش در جنوب شرق آسیاست و تاکنون مسئولیت عملیات متعدد مخوف تروریستی متعددی در داخل و خارج از فیلیپین را برعهده گرفته است.

براساس گزارش های رسانه ای، این گروه در سال ۱۹۹۰ با پشتیبانی مالی «اسامه بن لادن» بنیانگذار القاعده در منطقه مسلمان نشین جنوب فیلیپین تشکیل شد و از سه سال پیش تاکنون به داعش اعلام وفاداری کرده است. این گروه از آن زمان تاکنون بارها اقدام به ربودن شهروندان فیلیپینی، منطقه جنوب شرق آسیا و یا خارجی کرده و همچنین عملیات خرابکارانه و بمب گذاری های متعدد کرده است.

ابوسیاف که در فهرست گروههای تروریستی فیلیپین قرار دارد، در طی این سال ها با راهزنی و آدم ربایی از میان گردشگران خارجی در فیلیپین همواره، باج‌های چند میلیون دلاری برای آزادی آن‌ها طلب کرده است.

نیروهای امنیتی فیلیپین در گزارش های مختلف اعلام کرده اند که اکثر درآمد مالی گروه تروریستی ابوسیاف از طریق باج خواهی گروگان گیری هایش انجام می شود. این گروه پس از ربودن افراد، برای آزادی گروگان‌های خود، به ویژه گردشگران خارجی، مبالغ هنگفتی طلب می کند.

به گزارش رسانه های آلمانی، در اکتبر ۲۰۱۴ دو آلمانی که توسط این گروه تروریستی گروگان گرفته شده بودند، آزاد شدند. ابوسیاف برای آزادی این دوگروگان بیش از پنج میلیون دلار دریافت کرد. پرداخت این مبلغ هیچگاه به طور رسمی تایید نشد.

این گروه در سال ۲۰۱۳ نیز یک گروگان نروژی را پس از پیگیری های گسترده بین المللی و به دنبال یک سال اسارت آزاد کرد. اما این تروریست ها در اکتبر ۲۰۱۶ دو شهروند کانادایی را گروگان گرفتند و مدتی بعد آنها را به قتل رساندند.

طبق گزارش رسانه منطقه ای بورنئو پست؛ صیادان فیلیپینی که امروز گروگان گرفته شدند به مناطق دوردست آبهای جنوب فیلپین سوق داده شده اند. جزایر کوچک و بزرگ دورافتاده، پوشش کوهستانی- جنگلی و نبود امنیت دراین منطقه، امکان عملیات راهزنی دریایی توسط گروههای تروریستی را در جنوب فیلیپین در قریب به ۵ دهه اخیر فراهم کرده است.

گارد ساحلی فیلیپین در جنوب این کشور اعلام کرده که عملیات تجسس برای یافتن صیادان ربوده شده آغاز کرده است.

مسلمانان جنوب فیلیپین سال گذشته با شرکت دریک رفراندوم به قانون بانگسامورو رای مثبت دادند تا دولت خودمختارمحلی دراین بخش از فیلیپین که سالها شاهد جنگ و منازعه بوده تشکیل شود و صلح و ثبات به آن بازگردد.

نمایندگان عضو کنگره فیلیپین در ابتدای سال جاری میلادی به درخواست رودریگو دوترته رئیس جمهوری این کشور با آرای خود، حکومت نظامی در منطقه مسلمان نشین میندانائو در جنوب این کشور را به مدت ۱۲ ماه تا پایان سال ۲۰۱۹ میلادی تمدید کردند.

رودریگو دوترته از سال ۲۰۱۶ که قدرت را در این کشور به دست گرفته در پایان هر سال با ارسال نامه ای از قانونگذاران این کشور درخواست کرده تا با تایید تمدید حکومت نظامی در میندانائو در جنوب فیلیپین فعالیت های ارتش را که در حال گسترش در این منطقه علیه گروههای تروریستی داعش و مخالفان مسلح کمونیست است، حمایت کنند.

از این رو این منطقه در سال های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ نیز در حکومت نظامی به سر برد.

شرایط نظامی دراین منطقه به ویژه پس از حمله گروه تروریستی داعش به شهر مراوی درجنوب فیلیپین سبب افزایش تدابیر نظامی در میندانائو شد. تروریست ها حدود پنج ماه شهر مراوی را در سال ۹۶ در کنترل داشتند و در درگیری ها میان نیروهای ارتش و اعضای این گروه بیش از یک هزار نفر کشته شدند و بیش از نیم میلیون نفر از خانه خود آواره شدند.

میندانائو که در آن حکومت نظامی تمدید شد باحدود ۲۰ میلیون نفر جمعیت، دومین جزیره بزرگ فیلیپین و یکی از سه مجمع الجزایر اصلی این کشور است. میندانائو در جنوب شرقی فیلیپین قرار گرفته و شامل ۲۵ استان است و طی چند دهه گذشته شاهد درگیری های مختلف نظامی برای استقلال طلبی، فعالیت تروریست های ابوسیاف و مائوته و گروه های چپ کمونیست بوده است.

منطقه مسلمان نشین میندانائو در جنوب فیلیپین از سال ۱۹۷۰ و دوره فردیناند مارکوس دیکتاتور پیشین این کشور تاکنون شاهد طولانی ترین حکومت نظامی دراین کشور بوده است.
این منطقه که عمدتاً مسلمانان فقیر در آن زندگی می کنند برای چندین دهه به دلیل تهاجم گروههای مافیایی مواد مخدر، دزدی دریایی، شورش های مسلحانه توسط شبه نظامیان جدایی طلب، کمونیست و گروههای مختلف تروریستی خارج از کنترل دولت فیلیپین بوده است.
بسیاری از نمایندگان مخالف دولت در کنگره فیلیپین معتقدند که حکومت نظامی راه حل پایان دادن به تهدیدات در جنوب فیلیپین نیست و رفع مشکلات اقتصادی و فقر زدایی در این منطقه را یکی از عوامل ضروری برای همکاری بومیان این منطقه با حکومت مرکزی اعلام کردند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =