پیشنهاد پایلوت شدن خراسان شمالی در  ۳ طرح مرکز استعدادهای درخشان

بجنورد-ایرنا- مدیرکل آموزش و پرورش خراسان شمالی گفت: در سفر معاون وزیر آموزش و پرورش به این استان، برای اجرای سه طرح مربوط به استعدادهای درخشان به صورت پایلوت در این استان، پیشنهادهایی داده شد.

عباس سعیدی سه شنبه شب در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: ایجاد پایگاه در زمینه سلول‌های بنیادین یکی از این طرح‌های پیشنهادی است که امید می‌رود با همکاری و هم افزایی نهادهای مربوط به صورت پایلوت در این استان اجرایی شود.

وی خاطرنشان کرد: توسعه مراکز استعدادهای درخشان در استان یکی دیگر از پیشنهادهای مطرح شده در سفر معاون وزیر آموزش و پرورش به استان بود

سعیدی افزود: اکنون یکهزار و ۹۵۰ دانش آموز در ۱۲ مرکز استعداد درخشان در سه شهرستان بجنورد، شیروان و اسفراین مشغول به تحصیل هستند و تلاش داریم تا با بررسی بیشتر و انجام استعدادیابی، برای توسعه این مدارس در سایر شهرستان‌ها برنامه ریزی شود.

وی توسعه مدارس سمپاد مهارتی را زمینه ساز توسعه مهارت آموزی در میان دانش آموزان استعدادهای درخشان عنوان کرد و گفت: تلاش داریم تا با کمک سازمان‌های مرتبط از جمله سازمان صمت، نیاز سنجی های استان در زمینه صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش‌های مختلف صنعت و یا کشاورزی انجام شود تا برای ایجاد رشته‌های مورد نیاز در سمپاد مهارتی استان برنامه ریزی شود.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان شمالی اظهار داشت: برای پاسخ به نیاز صنایع مختلف استان، نیاز است تا آموزش مهارت‌ها به استعدادهای درخشان توسعه یابد.

بر اساس این گزارش، با موافقت استاندار خراسان شمالی و رئیس مرکز استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان آموزش و پرورش کشور خراسان شمالی پایلوت اجرای ۳ طرح تکنولوژی‌های برتر در حوزه سلول‌های بنیادی، سمپاد مهارت و حرکت به سمت کلاس تیزهوشان، مرکز استعدادهای درخشان کشور می‌شود.

استاندار خراسان شمالی در این باره گفت: توسعه استان نیازمند ارتباط حوزه‌های مختلف به یکدیگر است که در این میان اتصال رشته‌های تحصیلی در مدارس و دانشگاه‌ها به صنعت بسیار مورد توجه است که با هدف تحقق این امر خراسان شمالی پایلوت اجرای ۳ طرح مرکز استعدادهای درخشان کشور خواهد شد.

وی افزود: بنا به پیشنهاد رئیس مرکز استعدادهای درخشان کشور با توجه به کسب مدال طلای المپیاد سلول‌های بنیادی توسط دانش آموز شیروانی، خراسان شمالی می‌تواند به عنوان یک پایگاه برای مهارت‌های تکنولوژی‌های برتر (های تک) سلول‌های بنیادی فعالیت کند.

استاندار خراسان شمالی افزود: طرح دوم اجرای سمپاد مهارتی در مدارس استعدادهای درخشان خراسان شمالی به همراه چهار استان خراسان رضوی، همدان، خوزستان و البرز است که بر اساس این طرح متناسب با نیازهای صنعت استان رشته‌های تحصیلی در این مدارس تدریس می‌شود.

وی اظهار داشت: کشاورزی یکی از پیشران‌های اقتصادی استان است که برای جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهرها، جلوگیری از تبدیل نیروهای انسانی مولد به مصرف کننده و افزایش هزینه‌ها برای ارائه خدمات باید توسعه از بخش کشاورزی و روستاها آغاز شود.

شجاعی گفت: ایجاد صنایع تبدیلی در بخش کشاورزی مورد تاکید استان است و بنابراین محوریت رشته‌های تحصیلی مورد نیاز در اجرای طرح سمپاد مهارتی این مورد خواهد بود تا موجب جلوگیری از خام فروشی محصولات کشاورزی استان شود و افزایش درآمد را به دنبال داشته باشد.

استاندار خراسان شمالی افزود: حرکت به سمت کلاس تیزهوشان سومین طرح پیشنهادی است که در اجرای این طرح تأکیدی بر رعایت درصد سهم شهرستان‌ها ندارم چرا که می‌خواهم با ایجاد این کلاس‌ها سطح دانش آموزان بالا بیاید و در ادامه از میان آنها نیروی انسانی ماهر مورد نیاز استان در آینده تأمین شود.

وی مطرح کرد: برای پیشبرد اهداف توسعه‌ای استان باید بخش‌های مختلف با یکدیگر تعامل و همپوشانی داشته باشند و رشته‌های تحصیلی در مدارس و دانشگاه‌ها متناسب با نیازها و ظرفیت‌های موجود باشد.

نماینده عالی دولت در خراسان شمالی با تاکید تسلط دانایی بر کارها، افزود: برای جبران نداشته‌ها بر کار جمعی تاکید دارم چرا که بنده اعتقاد دارم تعلل و توقف یک بخش در کار جمعی به خوبی دیده می‌شود و موانع برطرف خواهد شد.

شجاعی گفت: تک تک مدیران استان نداشته های فراوان دارند اما در کنار یکدیگر هر طرحی در استان قابل اجراست و موافقت بنده برای اجرای طرح‌های پیشنهادی با تکیه بر داشته‌های استان است.

استاندار خراسان شمالی افزود: تاکید دارم هزینه اعتبارت در استان باید متناسب با پتانسیل‌های منطقه‌ای باشد و بر این اساس سند توسعه در استان تهیه و رونمایی شد تا نقشه راهی برای اقدامات توسعه‌ای استان باشد.

۷۱۸۵/‏‬ ۶۰۴۲

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =