کمربند حفاظتی برای ۳۲ میلیون عرصه بیابانی زاگرس ایجاد شود

ایلام - ایرنا - وزیر جهاد کشاورزی از برنامه ریزی های مطلوب جهت احیاء سطوح رویشی درختان منطقه زاگرس خبر داد و گفت: باید با کاشت نهال های متناسب کمربند حفاظتی برای ۳۲ میلیون عرصه بیابانی این منطقه ایجاد شود.

به گزارش ایرنا، محمود حجتی روز سه شنبه در نشست هم اندیشی برنامه اقدام مشترک توسعه منابع طبیعی و آبخیزداری منطقه زاگرس در استان ایلام اظهار داشت: اقدامات غلط و دخالت‌های نابجای انسانی همچون قطع درختان و تخریب رویشگاه‌ها و همچنین تغییرات اقلیمی چون گرمایش هوا و بروز ریزگردها باعث شده که روند زایش در منطقه رویشی زاگرس دچار تغییر شود.
وی افزود: باید برای جبران این نقیصه مهم با مشارکت از ظرفیت‌های مردم و خود طبیعت و حمایت‌های دولتی استفاده کرد تا میزان سطوح رویشی درختان این ناحیه احیا شود و همچنین برای ۳۲ میلیون عرصه بیابانی منطقه زاگرس باید کمربندهای حفاظتی با کاشت نهال‌های متناسب با هر منطقه ایجاد شود.
وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد: یکی دیگر از معضلات منطقه رویشی زاگرس به ویژه امسال که تراکم علفزارها به واسطه بارش باران زیاد شده موضوع آتش سوزی است که باید با برنامه ریزی های دقیق پیشگیرانه و مشارکت مردم و آموزش‌های زیست محیطی به جوامع محلی میزان آتش سوزی‌های عرصه‌ها به حداقل برسد.

حجتی گفت: یکی دیگر از برنامه‌های حفاظت از اراضی جنگلی و مرتعی توزیع سوخت‌های نوین بین جوامع محلی روستایی و عشایری فاقد گازکشی است و با همکاری وزارت نفت بین ۸۰ تا ۸۵ درصد مناطق روستایی گاز کشی شده است.
وزیر جهاد کشاورزی یادآور شد: طبیعت متعلق به همه نسل‌ها و آیندگان است و بهره مندی از تجارب ممالک دیگر و تجارب داخلی و نیز انجام پایش ها و مطالعات علمی و تحقیقاتی موثق باید زمینه احیا و توسعه اراضی جنگلی و حفظ و حراست از آنها برای آیندگان در دستور کار وزارت خانه قرار دارد.
وی اضافه کرد: طبیعت مهربان و دارای ظرفیت‌های گسترده و عظیم است که اگر برنامه‌ها و فعالیت‌های انسانی همسو با طبیعت باشد مشکلات طبیعی و چالش‌های کنونی به حداقل‌ها کاهش می‌یابد و اگر برخلاف طبیعت عمل کنیم طبیعت نیز به صورت خشن و قهرآمیز برخورد می‌کند.
به گزارش ایرنا، منطقه رویشی زاگرس ۳۰ میلیون هکتار عرصه طبیعی دارد که از این میزان ۶ میلیون هکتار را اراضی جنگلی با ۹۰ درصد انواع واریته های بلوط تشکیل داده است.

۷۱۷۲/‏۶۰۳۴

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =