۲۸ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۴۷
کد خبرنگار: 1295
کد خبر: 83359007
۰ نفر
خودکامگان عرب در مقابل دموکراسی خواهان سودان

تهران- ایرنا- تصادفی نیست که سرکوب ناگهانی و خشونت آمیز معترضان در خارطوم پایتخت سودان پس از جلسات بین رهبران نظامی این کشور و رژیم های عربی به وقوع پیوست، به نظر می رسد خودکامگان عرب تلاش می کنند تا آینده سودان را آنگونه که خود می خواهند رقم بزنند.

 حاکمان مصر، عربستان سعودی و امارات متحده عربی، که نظر مثبتی نسبت به حکومت های دموکراتیک ندارند در تلاش هستند تا آرمان های جنبش اصلاحات سودان را با شکست مواجه کنند. آنها برای فروپاشی انقلاب از نظامیان ضد انقلاب حمایت می کنند.

احتمالاً عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهور مصر، تجربیات خشونت آمیز خود را در اختیار نظامیان سودان قرار داده است، او در سال ۲۰۱۳، به کمک ارتش به تظاهرکنندگان طرفدار دموکراسی در میدانهای عمومی قاهره حمله کرد، حمله ای که کشته و زخمی های بسیاری بر جای گذاشت.

با مداخله ارتش بهار عربی در مصر فروریخت، همانگونه که با کشتار سودان اعتراض های عمومی غیر خشونت آمیز به طور ناگهانی پایان یافت.

سفر ژنرال عبدالفتاح البرهان به مصر که به طور رسمی رئیس شورای نظامی موقت نامیده می شود، بعد از مذاکرات با مخالفان درباره تشکیل یک دولت جدید که در پایان ماه گذشته شکست خورده بود، آغاز برخورد های تند با مخالفان بود.

مصر قبلاً کمک های قابل توجهی را با استفاده از نفوذ منطقه ای خود در حمایت از تجمعات به سودان اعطا کرده بود. اتحادیه آفریقا، که در حال حاضر در مصر مستقر است، مهلتی ۱۵ روزه به ارتش داد که تنش ها را کاهش دهد و با معترضان به تفاهم برسد، اما پس از مداخله السیسی این مهلت به مدت سه ماه تمدید شد.

البرهان و معاون او محمد حمدان دقلو که به حمیدتی مشهور است، پس از مدتی حمایت کشورهای حوزه خلیج فارس را نیز به دست آوردند، البرهان پس از قاهره به امارات متحده عربی و عربستان سعودی رفت و از این کشور ها مبلغ ۳ میلیارد دلار کمک دریافت کرد. محمد بن زاید، رئیس پادشاهی قدرتمند امارات، قول داد که به البرهان برای حفظ امنیت و ثبات سودان کمک کند.

حمیدتی نیز که رئیس نیروهای واکنش سریع سودان است و در نسل کشی دارفور نیز نقش داشته است به جده رفت و با محمد بن سلمان دیدار کرد.

ارتش سودان دارای پیوندهای قوی با پادشاهی های خلیج فارس بود و در جنگ یمن با عربستان سعودی و امارات متحده عربی همراهی می کند.

جنبش طرفدار دموکراسی سودان و فعالان جامعه مدنی رابطه نظامیان سودان با کشور های عربی را مورد انتقاد قرار داده اند و اعلام کرده اند که مخالف مداخله خارجی در امور حاکمیت سودان هستند.

اما کشورهای عربی منطقه ای می خواهند که بر سیاست آینده سودان، به ویژه در مورد مسائل امنیتی و رابطه سودان با دیگر کشور ها نفوذ داشته باشند.

کشورهای غربی نیز علاقه ای به حمایت فعالانه از خواسته های دموکراتیک مردم سودان نشان نداده اند. دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا عملاً دست متحدان خودکامه خود را در عربستان سعودی و امارات متحده عربی باز گذاشته است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =