۲۸ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۲۸
کد خبرنگار: 1053
کد خبر: 83359004
۰ نفر
 ۵۰ درصد مسیرهای دوچرخه سواری در قزوین ایمن سازی شدند

قزوین - ایرنا - مدیرعامل سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری قزوین گفت: ۵۰ درصد از مسیر ۴۰ کیلومتری مخصوص دوچرخه سواری این شهر تاکنون ایمن سازی شده است.

سعید جهانگیری روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: طرح جامع حمل و نقل ترافیک به عنوان سند بالادستی شهرداری محسوب می‌شود که براساس آن تا افق ۱۴۰۰ احداث ۷۰ کیلومتر مسیر دوچرخه سواری برای شهر قزوین پیش بینی شده است.

وی با اشاره به اینکه حدود ۱۰ شهر کشور از این سند بالادستی برخوردار هستند، تاکید کرد: تا پایان سال ۹۶ حدود ۳۰ کیلومتر از این مسیر در شهر قزوین مورد احداث قرار گرفته بود و در سال گذشته نیز ۱۰ کیلومتر دیگر به این مسیر افزوده شد.

این مسئول حوزه ترافیک شهری یادآور شد: با وجود احداث ۳۰ کیلومتر از مسیر دوچرخه سواری در قزوین اما براساس نظرسنجی های به عمل آمده از مردم علت عدم استقبال از این مسیرها با دوچرخه، نبودن ایمنی مناسب و همچنین متصل نبودن مسیرها به یکدیگر بود.

جهانگیری یادآور شد: به همین منظور، از سال گذشته ایمن سازی راه های احداثی با استفاده از جداسازی نرده های فلزی در حدود ۵۰ درصد مسیرها به اجرا گذاشته شد و این مساله مورد استقبال شهروندان و دوچرخه سواران قرار گرفت تا جایی که حتی مسیرهای ایمن سازی شده مورد استفاده عابران پیاده نیز قرار گرفته است.

وی به اتصال سازی این مسیرها نیز اشاره کرد و گفت: با توجه به بافت قدیمی موجود در هسته مرکزی شهر و اینکه امکان اتصال در همه مسیرهای موجود امکان پذیر نبود اما مساله مهم در این رابطه اتصال کریدورهای جنوب به شمال و شرق به غرب شهر بود که این مهم نیز تا حدود ۴۰ درصد به انجام رسیده اما باید توجه داشت که اتصال مسیرهای دوچرخه در برخی نقاط به علت کم عرض بودن معبر امکان پذیر نمی باشد.

مدیرعامل سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری قزوین با اشاره به اینکه از سال گذشته تاکنون براساس نظرسنجی ها و آمار تردد در مسیرهای دوچرخه سواری، استفاده شهروندان قزوینی روز به روز از دوچرخه به عنوان یک وسیله نقلیه افزایش یافته است، افزود: شهرداری قزوین سال گذشته ۶ همایش به منظور استفاده شهروندان از این وسیله نقلیه و همچنین استفاده دوچرخه سواران از کلاه ایمنی برگزار کرد.

۸۰۵۴*۳۰۱۳