روزنامه نگار آمریکایی: مرگ محمد مرسی قابل پیش بینی بود

تهران - ایرنا - روزنامه نگار نیویورک تایمز در واکنش به مرگ «محمد مرسی» رئیس جمهور سابق مصر، از وضعیت برخورد با زندانیان سیاسی در این کشور انتقاد کرد و آن را نتیجه قابل پیش بینی نظام زندان ها در مصر دانست.

«ایوان هیل» در توئیتی تصریح کرد: مرگ مرسی نتیجه قابل پیش بینی نظام زندان ها در مصر است که به نظر می رسد برای انزوا، مجازات و تضعیف روحیه مخالفان سیاسی و عمدتاً گروه اخوان المسلمین طراحی شده است.

این روزنامه نگار که سابقه همکاری به عنوان محقق با دیده بان حقوق بشر را دارد در توئیت دیگری نوشت: مرگ مرسی در جلسه محاکمه را باید در چارچوب سالها انزوای نظام مند مقامات مصری و بدرفتاری با دهها هزار نفر از بازداشت شدگان سیاسی درک کرد که این بدرفتاری شامل جلوگیری از دسترسی زندانیان سیاسی به مراقبت های بهداشتی می شود.

«محمد مرسی عیسی العیاط» مشهور به محمد مرسی متولد ۱۷ اوت ۱۹۵۱، نخستین رئیس جمهوری کشور مصر پس از انقلاب سال ۲۰۱۱ بود.

وی ۲۴ ژوئن ۲۰۱۲ با کسب ۵۱.۷۳ درصد آرای مردم به عنوان پنجمین رئیس جمهوری مصر و نخستین رئیس جمهوری این کشور پس از انقلاب انتخاب شد.

مرسی همچنین از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۵ میلادی نماینده مجلس کشور مصر بود، و در سوم ژوئیه ۲۰۱۳ پس از ناآرامی‌های چند روزه و ووقع حالت بحرانی کشور، درپی کودتای توسط ارتش عزل و زندانی شد.

دادگاه جنایی مصر پس از عزل مرسی، وی را به جرم تحریک خشونت میان نیروهای امنیتی و معترضان به ۲۰ سال زندان محکوم کرد،

وی یک ماه بعد از این حکم از سوی دادگاهی در قاهره به اتهام سازماندهی حمله به یک زندان در سال ۲۰۱۱ که موجب فرار هزاران زندانی از جمله خود او بود به اعدام محکوم شد.

تلویزیون مصر روز دوشنبه از مرگ مرسی در جلسه دادگاه خبر داد و عامل مرگ وی را سکته اعلام کرد.

سازمان دیدبان حقوق بشر، مرگ مرسی را یک فاجعه ولی قابل پیش بینی خواند زیرا دولت مصر وی را از خدمات پزشکی کافی و حتی ملاقات با خانواده محروم کرده بود.

"ساره لیا ویتسون" رئیس بخش خاورمیانه و شمال آفریقای این سازمان در حساب توییتر خود نوشت: مرسی تنها رئیس جمهوری منتخب مردم مصر بود که به شیوه دمکراتیک انتخاب شده بود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =