کنفرانس ظرفیت راهبردی آموزه های اسلام در دانشگاه تهران برگزار می شود

تهران - ایرنا - رئیس برگزاری کنفرانس بین المللی ظرفیت‌های راهبردی آموزه‌های اسلام در تحقق همزیستی گفت: این کنفرانس ۵ تیر ۱۳۹۸ به میزبانی دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران برگزار می‌شود.

به گزارش روز سه شنبه دانشگاه تهران، مصطفی ذوالفقار طلب درباره برنامه‌های این کنفرانس گفت: در این کنفرانس یک‌روزه اندیشمندان اسلامی، نخبگان دانشگاهی و صاحب‌نظران داخلی و خارجی حضور یافته و پیرامون مباحث نهادینه‌سازی فرهنگ انسجام و همزیستی مسالمت‌آمیز در جهان اسلام به بحث و تبادل نظر می‌پردازند.

وی چالش‌های فراروی تحقق همزیستی مسالمت‌آمیز، راهبردها و راهکارهای تحقق این همزیستی و مبانی اصول و جایگاه همزیستی مسالمت‌آمیز در آموزه‌های اسلامی را از جمله محورها و اهداف این کنفرانس برشمرد.

ذوالفقار طلب با اشاره به اهمیت برگزاری این کنفرانس در شرایط کنونی جهان خاطر نشان کرد: این نشست بین‌المللی با توجه به شرایط کنونی جهان، اهداف متعددی را با نگاه تقویت و بازشناسی همزیستی مسالمت‌آمیز در جهان اسلام مورد نظر قرار داده است. در این کنفرانس اندیشمندان، دانشگاهیان و روحانیون ا ارائه مقالاتی به شناخت بیشتر مبانی نظری وحدت‌گرا در همزیستی مسالمت‌آمیز مبادرت می‌کنند.

رئیس برگزاری کنفرانس در ادامه تصریح کرد: بازشناسی ظرفیت‌های نظری اندیشمندان وحدت‌گرای اسلامی و همشناسی و درک متقابل متفکران جهان اسلام از یکدیگر و همچنین شناخت عوامل واگرا و نقش آن در عدم تحقق همزیستی مسالمت‌آمیز به‌صورت جدی مورد توجه حاظران و مدعوین کنفرانس قرار می گیرد.

یه گفته وی بررسی جایگاه تسامح، مدارا و صلح در آموزه‌های اسلامی و جایگاه حقوق بشر به‌ویژه حق بر متفاوت بودن در آموزه‌های اسلامی نیز در این کنفرانس مورد بازشناسی و بررسی قرار می‌گیرد.

ذوالفقار طلب با بیان اینکه در نخستین کنفرانس بیش از یکصد میهمان داخلی و خارجی شرکت می‌کنند، افزود: علاوه بر میهمانان داخلی، اندیشمندانی از کشورهای اسلامی آسیایی، شبه قاره هند، آسیای میانه و قفقاز و کشورهای عربی به کنفرانس دعوت شده‌اند که در نشست‌های مختلف به بررسی موضوعات پیش بینی شده می‌پردازند.

رئیس برگزاری کنفرانس در پایان اظهار کرد: مقالات متعددی در چارچوب اهداف کنفرانس توسط اندیشمندان ارائه خواهد شد و تا کنون حدود ۹۸ مقاله کامل و ۱۸۰ چکیده مقاله به کمیته علمی کنفرانس از داخل کشور و سراسر جهان رسیده است که با نظر هیأت علمی متشکل از استادان برجسته دانشگاه ارزیابی و انتخاب می‌شوند.