۳۰ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۵۶
کد خبرنگار: 1285
کد خبر: 83358987
۰ نفر

برچسب‌ها

خنکای تابستان در چهارمحال و بختیاری

شهرکرد- ایرنا- چهارمحال و بختیاری بعنوان یکی از خنک ترین استانهای کشور با برخورداری از آب و هوای پاک مقصد مناسبی برای سفرهای تابستانی به شمار می رود.

در آستانه فصل تابستان قرار داریم و حرارت و گرمای هوا همه را کلافه کرده است. از سوی دیگر مدرسه‌ها تعطیل شده و موسم مسافرت‌های تابستانی از راه رسیده است اما در این هوای گرم، علاقمندان به سفر دوست دارند به مناطقی سفر کنند که ضمن لذت از مناطق دیدنی و جاذبه‌های تفریحی، هوای مطبوع و معتدلی را تجربه کنند. در این میان چهارمحال و بختیاری استان چهار فصل ایران با جاذبه‌های بیشمار طبیعی و آب و هوای مطبوع گزینه مناسبی برای سفرهای تابستانی به شمار می‌رود.

چهارمحال و بختیاری در بخش مرکزی رشته کوه‌های زاگرس بین پیش کوه‌های داخلی و استان اصفهان قرار گرفته و از شمال و شرق با استان اصفهان، از شمالغرب با استان خوزستان و در جنوب با استان کهگیلویه و بویراحمد همجوار است. مرکز استان، شهرکرد در ارتفاع ۲۰۶۶ متری از سطح دریاهای آزاد قرار دارد که مرتفع‌ترین شهر در بین مراکز استانی بوده به همین سبب این شهر به بام ایران شهرت یافته است. این استان دارای یک درصد از کل وسعت ایران و از لحاظ وسعت بیست و ششمین استان است.

این استان سرچشمه دو رودخانه مهم و پرآب کشور، کارون و زاینده رود است و با وجود مساحت اندک خود در مقایسه با سایر استان‌ها منبع مهم تأمین کننده آب شیرین کشور است. وجود کوه‌های مرتفع و برفگیر همچون زردکوه، سبزکوه، هفت چشمه، کوه کلار، هزار دره، سفیدکوه، جهانبین و کوه ریگ از عوامل مهم در تعدیل آب و هوا و همچنین به وجود آمدن چشم اندازهای زیبای طبیعی و جاذبه‌های مهم گردشگری در این استان شده است.

گزارش‌های هواشناسی نیز موید این موضوع است و در این گزارش‌ها شهرکرد در بسیاری از روزهای فصل بهار امسال به عنوان خنک‌ترین مراکز استان‌ها معرفی شده است.

معاون توسعه و پیش بینی هواشناسی چهارمحال و بختیاری در همین خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: گرچه هر سال میانگین دمای هوای استان نسبت به سایر استان‌های کشور خنک‌تر بود اما امسال به واسطه بارش‌های خوب بهاری و سرسبزی طبیعت استان دما خنک‌تر از سال‌های گذشته شده است و به نسبت استان‌های همجوار نظیر خوزستان در وضعیت بسیار خوبی قرار دارد.

مهرداد قطره سامانی ادامه داد: پیش بینی می‌شود حداکثر دمای شهرکرد در تابستان امسال به ۳۵ درجه و حداکثر دمای شهر لردگان به عنوان گرم‌ترین نقطه استان به ۳۸ درجه سانتی گراد برسد که این دمای هوا در مقایسه با سال‌های گذشته، دو درجه خنک‌تر است.

وی تصریح کرد: امسال تابستان داغ و گرمی را در استان انتظار نداریم و شرایط آب و هوایی استان بهترین فرصت را در اختیار مسافران تابستانی قرار می‌دهد تا در خنکای هوای این استان از طبیعت بکر آن لذت ببرند.

در گزارش‌های مردمی بسیاری از مسافران و گردشگران قصد خود از سفر به استان چهارمحال و بختیاری را آب و هوای پاک و مطبوع عنوان کرده‌اند. این مسافران که بیشتر از استان‌های جنوبی و مرکزی کشور به مناطق سرسبز و کوهستانی چهارمحال و بختیاری سفر می‌کنند لذت نوشیدن آب گوارا، تنفس هوای پاک و نوازش نسیم خنک در اوج روزهای داغ تابستانی را از بهترین خاطرات سفر خود عنوان می‌کنند.

این شرایط خوب آب و هوایی سبب شد تا چهارمحال و بختیاری در تعطیلات عید فطر امسال میزبان حدود یک میلیون مسافر و گردشگر باشد به نحوی که ظرفیت تمام مراکز اقامتی این استان تکمیل شد و شاهد برپایی گسترده چادر مسافران در حاشیه پارک‌ها و فضاهای سبز این استان بودیم.

برای تابستان امسال در حدود ۴ هزار تخت اقامتی زیر نظر اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و ۹۱ مدرسه در قالب ۷۵۴ کلاس درس از ناحیه اسکان فرهنگیان برای میزبانی از گردشگران آماده شده است.

وجود بیش از ۸۰۰ جاذبه و بیش از ۱۰۰ کانون گردشگری باعث شده تا چهارمحال و بختیاری به یکی از مقاصد گردشگری کشور به ویژه در حوزه گردشگری طبیعی در فصل تابستان تبدیل شود.

۷۳۶۳/۶۰۲۱

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =