۲۸ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۲۳
کد خبرنگار: 2199
کد خبر: 83358985
۱ نفر

برچسب‌ها

کرایه بالای اتوبوس بین شهری و اقبال مردم به سفرهای ریلی

زنجان – ایرنا- افزایش ۲۰ درصدی نرخ کرایه های برون شهری حمل و نقل عمومی مسافران زنجان به تهران را برای تردد با قطارهای مسافری این مسیر موجب ترغیب کرده است.

سالانه نرخ کرایه های حمل و نقل عمومی مسافر برون شهری اعم از سواری و اتوبوس ۲۰ درصدی افزایش پیدا می کند که به گفته رانندگان و متولیان این حوزه این افزایش ها ناشی از بالارفتن نرخ قطعات خوردرو، روغن و لاستیک است.

اما سالجاری این افزایش موجب کشش مسافران برای تردد با قطار شده، زیرا کرایه سفر با اتوبوس از زنجان به تهران ۳۵۰ هزار ریال و برعکس ۴۰۰ هزار ریال است.

مسئولان این اختلاف کرایه را ناشی از افزایش ۲۰ درصدی کرایه ها در سال ۹۷ در استان تهران و عدم تحقق آن در زنجان بیان می کنند.

که امسال با افزایش ۲۰ درصدی کرایه تهران به زنجان ۴۰۰ هزار ریال و برعکس نیز ۳۵۰ هزار ریال است.

اما مسئولان به دلیل اعتراض مسافرانی که از تهران به زنجان در تردد هستند، درتلاش برای یکسان سازی این نرخ می باشند تا کرایه این مسیر از زنجان به ۴۰۰ هزار ریال برسد.

در کنار این کش و قوس اختلاف نرخ ها، مسافرانی که اغلب تردد آنها به تهران در هفته با اتوبوس می باشد، بعداز افزایش نرخ ها به سمت تردد های ریلی گرایش یافته اند.

زنجان، جوانترین اتوبوس های بین شهری را دارد

معاون حمل و نقل اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان زنجان اظهارداشت: این استان جوانترین ناوگان حمل و نقل برون شهری را دارد و خدمات دهی در آن مطلوب است.

علی مدقالچی تاکید کرد: چنانچه مسافری از ارائه خدمات در اتوبوس و سواری و همچنین رفتار رانندگان و میهماندار آن ناراضی هستند باید این مهم را از طریق شماره پیامکی که در همه خودروها نصب شده برای رسیدگی و برخورد اطلاع دهند.

وی یادآوری کرد: در حال حاضر نمی توانیم نرخ حمل و نقل عمومی مسافری را بیشتر از ۲۰ درصد افزایش دهیم.

معاون حمل و نقل اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان زنجان گفت: با توجه به اینکه سال ۹۷ افزایش کریاه ۲۰ درصدی در تهران اعمال شد و این مهم در زنجان محقق نشد اختلاف نرخ ۵۰ هزار ریالی از تهران به زنجان نشات گرفته از این مساله است.

مدقالچی تاکید کرد: نه تنها استان زنجان بلکه برخی از دیگر استان ها نیز اختلاف قیمتی در برخی از مسیرهای خود را دارند که درصدد یکسان سازی آن هستیم.

وی اضافه کرد: رانندگانی که از ارائه خدمات مطلوب برای مسافران خودداری کنند در صورت مشاهده و گزارش با آنها برخورد و محروم از فعالیت می شوند.

تمایلی به افزایش نرخ کرایه های حمل و نقل عمومی نداریم

مسئول انجمن صنفی شرکت مسافربری استان زنجان گفت: رانندگان و همه فعالان در این صنف هیچ تمایلی به افزایش نرخ کرایه ندارند چرا که بیشتر مسافرانی که با وسایط نقلیه عمومی تردد می کنند از اقشار کم درآمد و دانشجویان بومی و غیربومی هستند.

حسن امیریان افزود: اما گرانی روغن، لاستیک و حتی کمیاب شدن برخی از قطعات خودروها و افتادن آن به دست دلالان ما را مجبور به افزایش نرخ کرایه ها کرده است.

وی اظهار داشت: مسئولان در صورت برخورد با گرانفروشان این صنف و ارائه برنامه و تدبیر جدی جلوگیری از افزایش نرخ قطعات، روغن و لاستیک کرایه ای اضافه نمی شود تا مخاطبان خود در بخش حمل و نقل جاده ای را از دست بدهیم.

مسئول انجمن صنفی شرکت مسافربری استان زنجان، به اختلاف نرخ کرایه های تهران – زنجان و برعکس اشاره کرد و ادامه داد: درصدد یکسان سازی این نرخ هستیم تا اختلافاتی که در دفاتر فروش بلیت در تهران بوجود می آید، رفع شود.

یکی از مسافران که هر هفته در تردد بین تهران و زنجان است، اظهار داشت: با افزایش نرخ کرایه ها و اختلاف قیمت بین تهران – زنجان، عدم پاسخگویی مسئولان قطار را برای سفرهای خود انتخاب کرده ام.

منصور یارمردی افزود: حداقل در قطار هم کرایه پایین تر از اتوبوس است و هم خدماتی که ارائه می دهند به نسبت اتوبوس بهترو اختلاف قیمتی وجود ندارد.

یکی دیگر از مسافران از ارائه خدمات مطلوب تر همزمان با افزایش کرایه ها ناراضی است و گفت: زمانی که کرایه بالا می رود باید خدمات نیز به تناسب آن افزایش یابد.

رقیه خانی زاده خاطرنشان کرد: با کرایه ۳۵۰ و ۴۰۰ هزار ریالی خدمات ۲۹۰ تومانی سابق را می گیریم و البته در برخی مواقع نیز کیک هایی که برای مسافران توزیع می شود تاریخ مصرف آن گذشته است و کسی رسیدگی ندارد.

وی ادامه داد: با افزایش نرخ و کاهش خدمات باید خطوط ریلی را جایگزین قطار کنیم چرا که همه با ارائه مبلغی به دنبال خدمات بهتر و آرامش برای سفر خود هستیم.

این مسافر یادآوری کرد: تاکنون هم هیچ مسئولی برای یکسان سازی نرخ کرایه های تهران – زنجان پاسخگو نبود و اگر این افزایش ۲۰ درصدی کشوری است چرا از زنجان ۳۵۰ هزار ریال و از تهران ۴۰۰ هزار ریال از مسافران اخذ می شود.

۹۵۰۵/۸۰۶۸

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =