مبارزه با آفت ملخ در ۱۹۰۰ هکتار از زمین های باشت انجام شد

گچساران - ایرنا - مدیر جهاد کشاورزی باشت گفت: تاکنون یکهزار و ۹۰۰ هکتار از مراتع و زمین های کشاورزی شامل اراضی زراعی و باغستان های این شهرستان در برابر آفت ملخ سم پاشی شده است.

جواد شمشیری روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: ۱۰ هزار هکتار از اراضی باشت در برابر ملخ های مهاجر پایش شده است.

وی بیان کرد: کانون های ملخ در مناطق سختگذر و مراتع شناسایی و سم پاشی شده است.

وی ادامه داد: مبارزه و سم پاشی با استفاده از چهار اکیپ و چهار دستگاه تراکتور در مراتع و زمین کشاورزی باشت ادامه دارد.

مدیر اداره جهاد کشاورزی باشت ابراز داشت: تاکنون کار سم پاشی مناطق مختلف این شهرستان شامل غورک های پشتکوه، بیدستان، حاج قلندر، چم خون، تلخاب احمدزاده، چم خل و مله برفی صورت گرفته است.

شمشیری تصریح کرد: کار سم پاشی و پایش برای آفت ملخ با همکاری نیروهای بسیج، مردمی و جهاد کشاورزی شهرستان انجام شده است.

وی اضافه کرد: با تلاش های شبانه روزی از خسارت ملخ ها به بخش کشاورزی بوستان، خان احمد و باغ های باشت جلوگیری شد.

به گزارش ایرنا، ملخ‌های مهاجر که بهمن ماه سال گذشته از کشورهای حوزه شبه جزیره عربستان از جمله امارات، عمان و کشور عربستان وارد برخی استان‌های جنوب شرق کشور شده بود، تاکنون در برخی استان‌های کشور از جمله سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کرمان، بوشهر، فارس، جنوب خراسان جنوبی، خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد و حتی اردبیل و گلستان مشاهده شده‌اند.

کارشناسان می‌گویند که تخم گذاری ملخ به صورت خوشه‌ای انجام می‌شود که در آینده منجر به تولید ۳۰۰ تا ۴۰۰ ملخ می‌شود.

ملخ‌های مهاجم تمام گیاهان زراعی، باغی و حتی علف‌های هرز را می‌خورند، این نوع ملخ قدرت پرواز بسیار زیادی دارد و در یک شبانه روز می‌تواند تا ۱۵۰ کیلومتر پرواز کند.

ملخ صحرایی از کشوری به کشور دیگر و از استانی به استان دیگر می‌تواند مهاجرت کند.

این نوع از ملخ‌ها در مسیر عبور خود با تغذیه از سبزینه‌های مختلف ازجمله جنگل‌ها، باغ‌های میوه، علوفه، غلات، صیفی و مراتع را از بین می‌برند و با توجه به قدرت تخریبی بالایی که دارند باعث قحطی در منطقه نیز می‌شوند.

شهرستان ۲۲ هزار نفری باشت در ۱۱۰ کیلومتری یاسوج مرکز کهگیلویه و بویراحمد ۲۲ هزار و ۵۰۰ هزار هکتار زمین کشاورزی قرار دارد.
سالانه ۱۰۰ هزار تن انواع محصولات کشاورزی در باشت تولید و روانه بازار می‌شود.

۸۱۴۳/‏

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =