۲۸ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۳۲
کد خبرنگار: 2050
کد خبر: 83358963
۰ نفر
مرمت اضطراری سه اثر تاریخی خمین کلید خورد

خمین - ایرنا - مسئول اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خمین گفت: مرمت و بازسازی سه اثر تاریخی مهم این شهرستان شامل قلعه سالار محتشم ، قلعه امیر مفخم و دستکندهای زیر زمینی تهیق کلید خورد.

«مصطفی فراهانی» روز سه شنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: عملیات مرمتی و بهسازی در دستکندهای زیر زمینی رووستای تهیق خمین شامل نور پردازی، بهبود راه دسترسی و محوطه سازی است.

وی ادامه داد: برنامه مرمتی قلعه سالار محتشم خمین نیز شامل ترمیم دیوارهای ضلع شرقی و غربی، اصلاحات عایق رطوبتی پشت بام و تعمیر گچ بری اتاق های قلعه است.

فراهانی ادامه داد: در قلعه امیر مفخم نیز ناودان ها تعمیر می شوند و تیر چوب‌های شکسته سقف نیز در عملیات مرمتی تعویض خواهد شد.

وی یادآور شد: برنامه مرمت اضطراری این آثار تاریخی یک ماه است و برای اجرای این طرح‌هادر مجموع یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال صرف می شود.

مسئول میراق فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خمین توضیح داد: تعیین حریم تمامی آثار تاریخی خمین، شهر قورچی باشی و حوزه روستایی در دستور کار قرار دارد.

فراهانی عنوان کرد: ۹۲ اثر تاریخی در خمین به ثبت ملی رسیده و پنج اثر تاریخی در محدوده شهر خمین قرار دارد که امسال تعیین حریم می‌شوند.

قلعه سالار محتشم متعلق به نوادگان محتشم است که ۱۸۰ سال پیش ساخته شده و ۱۶ سال قبل در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

این بنای تاریخی دارای عکاس خانه اختصاصی بوده و اکنون عکس‌های متعددی از آن به جای مانده که علاوه بر ارزش هنری از نظر شناخت تاریخ شهرستان خمین نیز حائز اهمیت است.

این بنا پس از مرمت و تجهیز، در خردادماه سال ۱۳۸۵ به موزه مردم شناسی خمین تبدیل شد و با نصب پیکره‌هایی، رسومات قدیمی این شهر از جمله «شب چله»، «کردعلی به کوه» و «کوسه ناقالدی» در آن به نمایش گذاشته شده است.

دستکند روستای تهیق واقع در هفت کیلومتری شمال غرب خمین و در جوار امامزاده زینب خاتون (س)، قرار گرفته که در فصل کاوش‌های آن مشخص شده است که در دل بافت کنگلومرائی (در اصطلاح محلی سر) که قالب بافت زمین‌شناسی قرار دارد.

عمارت امیرمفخم خمین یکی از زیباترین خانه‌های تاریخی در استان مرکزی است که قدمت آن به دوره قاجاریه بازمی گردد.

بنای تاریخی امیر مفخم بختیاری در میان اهالی روستای شهابیه به عمارت باغ خسروانی شهرت دارد و این عمارت در حاشیه غربی روستا در راستای شمالی جاده آسفالته خمین - محلات واقع شده است.

این بنای تاریخی در اواسط دوره قاجار توسط لطفعلی خان بختیاری ایلخانی ملقب به امیر مفخم که یکی از خوانین ایل هفت لنگ بختیاری در دوره محمدعلی شاه قاجار بوده ساخته شد و ازاین رو به نام بانی شهرت دارد.

عمارت این بنا در میان باغی بزرگ و محصور با دیوارهای بلند واقع شده است و در واقع محل استراحت تابستانه خسروانی و نیز سرکشی به روستا بوده است.

این اثر در سال ۱۳۸۵ با شماره ثبت ۱۸۰۰۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

شهرستان خمین زادگاه معمار کبیر انقلاب در ۶۱ کیلومتری اراک قرار دارد که مهمترین آثار تاریخی آن سنگ نگاره‌های تیمره، دستکندها، بیت تاریخی امام خمینی (ره)، تیمچه بازار، قلعه‌های تدافعی، کبوترخانه ها، قلعه سالار محتشم و ۲۴ بقاع متبرکه است.

/ ‏۶۰۱۳/‏۷۲۷۷