۲۸ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۳۳
کد خبرنگار: 965
کد خبر: 83358956
۰ نفر
ایران در تامین نیروی کارشناس به خودکفایی رسیده است

قم – ایرنا – وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از جمله مهمترین دستاوردهای دانشگاه ها را خودکفایی در تامین نیروی کارشناس مورد نیاز کشور دانست و گفت: این مهم موجب شده تا جمهوری اسلامی نیازی به مشاوران و کارشناسان خارجی نداشته باشد.

منصور غلامی روز سه شنبه در دیدار با آیت الله سبحانی از مراجع تقلید، با بیان اینکه طرح ساماندهی دانشگاه ها به طور جدی در دستور کار وزارت علوم است افزود: کیفی سازی و ارتقای سطح علمی مراکز موجود، تقویت بنیه علمی مراکز آموزش عالی، دادن ماموریت های تخصصی به دانشگاه ها و همچنین جلوگیری از توسعه غیر ضروری دانشگاه ها از جمله موضوع هایی است که در این طرح مورد توجه قرار گرفته است.

وی ادامه داد: به منظور ساماندهی وضعیت آموزش عالی در کشور، ماموریت های واحدهای آموزشی وابسته به دستگاه های دولتی متوقف شده است.

وزیر علوم، با اشاره به دستاوردهای علمی کشور گفت: در علوم جدید در دانشگاه های کشور کارهای خوبی انجام و این موجب شده در رشته های نانو، زیست فناوری و سلول های بنیادی، جزو ۱۰ کشور برتر دنیا قرار بگیریم.

غلامی، با بیان اینکه در سال های اخیر بررسی مسائل و مشکلات جامعه در حوزه صنعت، اقتصادی و علوم اجتماعی در دستور کار دانشگاه ها قرار گرفته است اظهار داشت: قراردادهای مختلف برای حل مشکلات صنعتی و اجتماعی میان دانشگاه ها و مراکز مختلف کشور منعقد شده که این موضوع در تقویت ارتباط صنعت و دانشگاه کمک موثری خواهد کرد.

وی با اشاره به شکل گیری شرکت های دانش بنیان در دانشگاه های کشور، گفت: ۴۳ پارک علم و فناوری در کشور وجود دارد که در آنها شرکت ها و مراکز رشد مستقر هستند ضمن اینکه ۱۹۰ مرکز رشد در داخل دانشگاه ها ایجاد شده است.

غلامی، رویکرد وزارت علوم را تولید ثروت از علم و ایجاد اشتغال و مهارت آموزی برای جوانان ذکر کرد و گفت: در سال های اخیر طرح های علمی قابل توجهی به صورت مشترک با کشورهای خارجی در دستور کار قرار گرفته که این موحب تبادل تجارب و حضور پررنگ ایران در مجامع علمی جهان شده است.

وزیر علوم با تکید بر اینکه جمهوری اسلامی به عنوان کشوری صاحب توانایی های علمی در علوم مختلف در دنیا شناخته می شود گفت: در صنایع دفاعی همه طرح های وزارت دفاع با همکاری دانشگاه های شکل گرفته است که این نشان از غنای ظرفیت های دانشگاه های کشور است.

وی، اظهار داشت: جذب نخبگان و اساتید جوان و تلاش برای ایجاد زمینه ها و بسترهای لازم، برای بازگشت نخبگان به کشور ایران از جمله موضوع های مهم وزارت علوم است.

وزیر علوم با بیان اینکه بیش از ۳۵ هزار دانشجوی خارجی در کشور تحصیل می کنند، گفت: برای جذب دانشجویان خارجی از کشورهای مختلف و ایجاد تعامل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ها با دانشجویان خارجی، شورای سیاست گذاری در این وزارتخانه ایجاد شده است.

غلامی، با اشاره به شکل گیری تبادلات علمی میان دانشگاه های کشور و کشورهای عراق و افغانستان گفت: حضور اساتید عراقی و افغانستانی در ایران به منظور افزایش ارتباطات علمی در سال های اخیر افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه دشمنان با برخی طرح ها به دنبال افزایش تنش در دانشگاه ها بودند گفت: با وجود همه طرح ها، شاهد افزایش جلسات و نشست های سیاسی در دانشگاه های کشور در سال های اخیر بودیم و این در حالی است که این جلسات با کمترین تنش برگزار شده است.

وزیر علوم با بیان اینکه دانشجویان کشور از نظر اعتقادی در سطح بالایی قرار دارند گفت: ممکن است ظاهر دانشجویان متفاوت باشد ولی بررسی ها نشان داده که بخش بسیار زیادی از دانشجویان کشور دارای اعتقاد به اسلام هستند.

وی با بیان اینکه به جز دانشگاه بزرگ الزهرا (س)، دانشگاه های ویژه دختران در سراسر کشور ایجاد شده است گفت: به دنبال تقویت امکانات و زیرساخت های این دانشگاه ها برای جذب بانوان هستیم.

غلامی، با اشاره به برخی فشارها برای جلوگیری از گسترش فضای فرهنگی و سالم سازی دانشگاه ها، افزود: دانشگاه و دانشگاهیان در سال های اخیر مورد اعتماد بیشتری قرار گرفته اند که نتیجه آن، عقد قراردادهای مختلف با نهادها و واحدهای صنعتی مختلف در کشور است که این موضوع موجب نشاط در دانشگاه ها شده است.

وی با تاکید بر اینکه دانشگاه ها در حال ورود به حل مشکلات جامعه هستند، اظهار داشت: با وجود همه مشکلات مالی، دانشگاه ها از نظر پرداخت ها با مشکل خاصی مواجه نشده اند ولی در زمینه توسعه زیرساخت های آموزشی نیازمند حمایت جدی خیرین هستیم.

وی ایجاد آزمایشگاه های تخصصی در مناطق کشور را از دیگر برنامه های وزارت علوم دانست و گفت: این آزمایشگاه ها، خدمات علمی مناسبی به دانشگاه ها و اساتید دانشگاه ارائه می کنند.

۷۴۰۴/ ۱۱۷۵ 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =