۲۸ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۳۲
کد خبرنگار: 2113
کد خبر: 83358946
۰ نفر
اتحادیه اروپا خواهان مشارکت قوی با آسیای میانه شد

تهران- ایرنا- در نشست بروکسل کشورهای عضو اتحادیه اروپا با هدف ایجاد «شراکت قوی و پایدار» راهبرد جدید خود در مورد پنج کشور آسیای میانه در شمال ایران را اعلام کردند.

به گزارش خبرگزاری آکی پرس، در نشست بروکسل که در ۱۷ ژوئن (۲۷ خرداد) برگزار شد، وزرای خارجه اتحادیه اروپا به این نتیجه رسیدند که استراتژی ارائه شده می‌تواند چارچوب سیاست جدیدی در رابطه میان اتحادیه اروپا و کشورهای آسیای میانه در سال‌های آینده ارائه کند.

از زمان تصویب اولین استراتژی اتحادیه اروپا در آسیای میانه در سال ۲۰۰۷، وزرای خارجه کشورهای اروپایی در نشست بروکسل از روابط مستحکم خود با کشورهای قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان استقبال کردند.

در سال ۲۰۱۶، قزاقستان نخستین جمهوری آسیای میانه بود که توافق نامه همکاری پیشرفته با بروکسل به امضاء رساند. این توافقنامه در جهت تقویت گفتگوی سیاسی و ترویج تجارت و سرمایه گذاری‌های متقابل است.

اتحادیه اروپا هم اکنون در حال مذاکره با کشورهای قرقیزستان و ازبکستان برای امضای چنین توافقنامه‌ای است.

در نشست بروکسل، شورای امور خارجه اتحادیه اروپا مجدداً تعهد خود به توافق همکاری‌های متقابل با کشورهای منطقه آسیای میانه را عنوان کرد.

وزرای خارجه اتحادیه اروپا همچنین تأکید کردند که در همکاری‌های متقابل با آسیای میانه باید حفاظت از قوانین حقوق بشری، آزادی بیان و مطبوعات در نظر گرفته شود.
آسیای میانه شامل تاجیکستان، ازبکستان ترکمنستان، قرقیزستان و قزاقستان در شمال ایران حدود ۶۵ میلیون نفر جمعیت دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =