رئیس ستاد انتخابات کشور: احراز هویت در انتخابات آتی مجلس الکترونیکی خواهد بود
استعفای 50 مدیر وزارت کشور برای شرکت در انتخابات مجلس

تهران-ایرنا- رئیس ستاد انتخابات کشور از تفاهم و اجماع وزارت کشور و شورای نگهبان برای احراز هویت به صورت الکترونیکی خبر داد و گفت: در این دوره به صورت الکترونیک احراز هویت خواهیم کرد و دیگر بحث استفاده از شناسنامه افراد متوفی و یا جعلی منتفی خواهد شد.

«جمال عرف» صبح امروز سه شنبه در نشست خبری در جمع خبرنگاران انتخابات مجلس شورای اسلامی را یکی از مهمترین رویدادهای مهم کشور عنوان کرد و گفت: از ۱۰ اردیبهشت امسال تقویم انتخابات در وزارت کشور با تشکیل ستاد انتخابات و تعیین رئیس و اعضای آن کلید زده شد و در ادامه با مشخص شدن جدول انتخابات و زمان آن عملاً مرحله اول انتخابات آغاز شد.

معاون سیاسی وزیر کشور با بیان اینکه وظیفه وزارت کشور اجرای انتخابات است ادامه داد: مرحله دوم که از ۱۰ تا ۱۶ خرداد شروع شد استعفای داوطلبان انتخابات که مشمول ماده ۴۹ قانون انتخابات بود که بر اساس آن مقامات ملی و محلی که خواستار شرکت در انتخابات بودند باید در این فرصت استعفا می‌دادند.

وی افزود: بر این اساس یک استاندار و تعدادی از فرمانداران و در مجموع پنجاه نفر از مدیران رده‌های مختلف در مجموعه وزارت کشور استعفا داده‌اند و در سایر دستگاه‌ها هم استعلام‌ها صورت گرفته است.

عرف با بیان اینکه از ۱۶ خرداد کشور تا حدودی وارد فضای انتخابات شده است، گفت: مشارکت، سلامت، امنیت و رقابت چهار رکنی است که برای ما در انتخابات اهمیت دارد چرا که بحث انتخابات سالم و سلامت از وظایف جدی و ذاتی وزارت کشور است.
وی ادامه داد: بابت احراز صلاحیت ها از مراجع چهارگانه استعلام خواهیم کرد و بعد از آن هم موضوع امنیت انتخابات که با توجه به اهمیت آن ستادی در کنار ستاد انتخابات تشکیل شده است که معاونت امنیتی و انتظامی ریاست آن را برعهده دارند.
رییس ستاد انتخابات کشور به بحث مشارکت و رقابت هم اشاره کرد و گفت: وزارت کشور تلاش خواهد کرد که بسترهای مشارکت و رقابت را فراهم کند چرا که معتقدیم باید همه جناحها و علایق و سلایق مختلف سیاسی که در خانواده انقلاب اسلامی تعریف می شوند و ارزش های انقلاب اسلامی، امام، رهبر معظم انقلاب را قبول دارند فرصت شرکت در انتخابات و عرضه کردند خود را داشته باشند و البته در کنار آن باید زمینه این فرصت ایجاد شود چرا که انتخاب نهایی را مردم خواهند کرد.
معاون سیاسی وزیر کشور با بیان اینکه مردم در اغلب موارد انتخابشان درست است گفت: ما به مردم اعتماد داریم و فکر می کنیم که انتخاب آنها انتخابی است که به صلاح و منافع ملی کشور بسیار نزدیک است که امیدواریم انتخاب با شکوه و پرشوری برگزار کنیم.
عرف با بیان اینکه میانگین مشارکت در ده دوره اخیر حدود ۶۰ درصد بوده است، گفت: در انتخابات پنجم بیش از ۷۰ درصد مشارکت، و در انتخابات هفتم کمی بیش از ۵۰ درصد مشارکت داشتیم و امیدواریم در سال ۹۸ که حضور مردم معنی و مفهوم دیگری خواهد داشت حداقل میانگین ده دوره مشارکت داشته باشیم.
وی درپاسخ به این سوال که توصیه ها و خط مشی وزارت کشور برای هیات های اجرایی در بحث صلاحیت ها چه خواهد بود و در بحث شورای نگهبان چگونه می خواهید دغدغه بخشی از جامعه سیاسی را کاهش دهید و اعتماد آنها را جلب کنید گفت: سیاست اصولی وزارت کشور، رعایت قانون است چرا که مهمترین رسالت همه ما چه در دستگاه های اجرایی و چه در مجموعه نظارت باید رعایت مر قانون باشد.
رییس ستاد انتخابات کشور افزود: شاید بنده و امثال بنده سلایق شخصی داشته باشم ولی در مقام اجرا قطعاً باید قانون مبنا باشد و در وزارت کشور این یک اصل است و اعلام کرده ایم.
عرف نکته دوم را بی طرفی وزارت کشور عنوان کرد و گفت: ما که در مقام اجرا هستیم به هیچ وجه نباید شائبه ای ایجاد کنیم که کسی فکر کند که ما طرف کسی هستیم. وظیفه ما این است که بسترهای لازم را برای اجرای انتخابات سالم فراهم کنیم.
معاون سیاسی وزیر کشور گفت: در جلساتی با ستادهای انتخابات داریم، به صراحت در تاکید کردیم ضمن بی طرفی نباید هیچ شائبه ای ایجاد شود همه این اصل را رعایت کنیم و کسی نباید دغدغه ای در این زمینه داشته باشد.
رییس ستاد انتخابات کشور در پاسخ سوالی درباره اینکه تاکنون وزارت کشور واکنشی درباره طرح برخی مسائل در زمینهسلامت انتخابات نداشته است گفت: از فردای انتخابات دوره قبل بحث ها و گفت و گوهایی مطرح بود تلقی ما این است که پاسخ ها در همان ایام داده شده است.
عرف افزود: البته من در آن زمان در وزارت کشور نبودم ولی شاهد بودم که رهبری فرمودند هرکسی هر شائبه ای دارد، اعلام کنند و جمعی را هم مامور کردند که این موضوع را بررسی کنند و حتی اگر صندوقی در آن مقطع لازم باشد برای بازنگری این کار انجام شود. به نظر می آید که مباحث مربوط به آن دوره در زمان خودش پاسخ های لازم داده شده است.
معاون سیاسی وزیر کشور درباره اینکه چه برنامه ای برای نظارت بر هزینه های تبلیغات انتخاباتی دارید، گفت: لایحه جامع انتخابات محصول چند سال کار در مجموعه وزارت کشور بود که در تاریخ ۸ بهمن توسط رییس جمهوری تقدیم مجلس شد که با طرح نمایندگان همزمان شده و تحت عنوان طرح استانی شدن انتخابات ارائه شد و عملاً طرح دولت در دستور کار مجلس قرار نگرفت.
وی افزود: لایحه دولت جامعیت لازم را دارد و همه ابعاد انتخابات را دیده است که بنا به دلایلی وارد دستور نشد و بخشی از آن با سیاست های کلی انتخابات که رهبری در سال ۹۵ ابلاغ کردند منطبق است که در آنجا بحث تبلیغات انتخاباتی آمده است.
رئیس ستاد انتخابات کشور گفت: امیدواریم بعد از انتخابات لایحه دولت در دستور کار قرار گیرد و بعد از آن یک قانون جامع برای انتخابات داشته باشیم.
عرف در پاسخ به این سوال که چه تدبیری برای بعد از انتخابات دارید که اگر هرکسی به هر علتی رای نیاورد جلوی تنش ها گرفته شود یا به حداقل برسد گفت: امیدواریم که کسانی که وارد گردونه انتخابات می شوند این بلوغ را داشته باشند و قاعده شان همه یا هیچ نباشد. متاسفانه بعضی وقت‌ها قاعده این است که می گویند اگر من انتخاب شدم همه چیز درست است و اگر نشدم همه چیز غلط است.
وی افزود: ما در ستادهای انتخابات استان ها درخواست کردیم که جلسات توجیهی و آموزشی گذاشته شود تا جلوی این مسایل گرفته شود. البته بعضی از مناطق برحسب سابقه درگیری ها و تنش هایی را دارند بنابراین باید در آن مناطق توجیهات لازم انجام شود که البته در دستور کار آمده است.
رییس ستاد انتخابات کشور ادامه داد: ما به دنبال فضای آرام هستیم که بتوانیم انتخابات خوبی داشته باشیم البته به طور قطع کسانی که خودشان را عرضه می کنند باید به رای مردم اعتماد کنند و ما هم به عنوان مجری موظف هستیم بی طرف باشیم و دستگاه ناظر هم نظارت خود را اعمال خواهد کرد.
وی اضافه کرد: البته وزارت کشور تعداد قابل توجهی بازرس در شعب خواهد گذاشت که این مجموعه شائبه را به حداقل خواهد رساند و امیدوارم که شاهد درگیری ها نباشیم. به هر حال به خاطر حساسیت‌های قومی در برخی مناطق احتمال تنش وجود دارد که برای جلوگیری از آن پیش‌بینی‌های لازم را در نظر گرفته ایم.
عرف در پاسخ به این سوال که مدیرانی که برای انتخابات استعفا داده اند فقط در حد این است که فقط حق امضا از آنها گرفته می شود و همچنان در فضای سازمانی خود حضور دارند و حتی در بعضی مواقع برای تبلیغات انتخاباتی هم از امکانات آنجا استفاده می کنند، گفت: قانون روشن است یعنی کسی که برای انتخابات استعفا می دهد مدیر بالادستی این افراد یک ماه فرصت دارد که فرد جایگزین را انتخاب کند و از نظر قانونی هم این فرد باید از آن مجموعه جدا شود.
وی افزود: در وزارت کشور تمام فرماندارانی که استعفا دادند همه را یا جایگزین آنها را گذاشتیم یا در حال بررسی جایگزین آنها هستیم. در سایر دستگاه ها هم این مساله را دنبال می کنیم. این قانون حتماً باید اجرا شود و با تخلف در اجرای قانون حتماً برخورد می شود.
رئیس ستاد انتخابات با بیان اینکه اولین دوره آموزشی ما در تیرماه آغاز خواهد شد، گفت: تمام فرمانداران و مدیران کل سیاسی انتخابات در این دوره آموزشی حضور خواهند داشت. برنامه ریزی ها مشخص شده است و در آموزش های منطقه ای بخشداران هم حضور خواهند داشت.

در انتخابات مجلس احراز هویت الکترونیکی خواهد بود
عرف در پاسخ به این پرسش که برای برگزاری انتخابات الکترونیکی چه اقداماتی انجام شده است و آیا وزارت کشور آمادگی برگزاری آن را دارد، گفت: ما در این دوره همکاری خیلی خوبی با شورای نگهبان داریم. تاکنون نسبت به احراز هویت با شورای نگهبان به اجماع رسیده ایم بنابراین در این دوره به طور الکترونیک احراز هویت خواهیم کرد و دیگر بحث استفاده از شناسنامه افراد متوفی، و یا شناسنامه جعلی عملاً منتفی خواهد شد.
وی افزود: آن چیزی که در این دوره ملاک خواهدبود، کد ملی است. هر فرد هم یک کد ملی دارد که به صورت آنلاین وارد سیستم شده و استعلام می شود و اجازه داده می شود که برای انتخابات تعرفه بگیرد.
معاون سیاسی وزیر کشور ادامه داد: البته ما باید در این زمینه با شورای نگهبان به جمع‌بندی برسیم چرا که برگزاری انتخابات الکتریکی هزینه‌های زیادی لازم دارد و اکنون بحث‌های کارشناسی در حال انجام است و مسئله اصلی شورای نگهبان سلامت، امنیت انتخابات بوده و ما باید این سلامت و امنیت را نشان دهیم.
وی ادامه داد: پیشنهاد ما به شورای نگهبان این است که در ۱۳۹ شهرستانی که در انتخابات شوراها اجازه داده شد که از دستگاه های الکترونیکی صندوق و اخذ رای استفاده شد، استفاده کنیم که دوستان ما در شورای نگهبان در حال بررسی این پیشنهاد هستند. امیدوارم این اتفاق بیفتد که البته وزارت کشور این آمادگی را دارد که وارد این مرحله شود.
عرف در پاسخ به این پرسش که آیا برآوردی از تعداد واجدین شرایط در انتخابات شده است، گفت: ثبت احوال و مرکز آمار در این زمینه اطلاعات خود را ارائه می‌کنند که البته همیشه در این زمینه اختلافی هم وجود دارد. الان زود است که وارد این مسائل شویم و تا زمان ثبت نام انتخابات این دو دستگاه به اجماع رسیده و آمار نهایی را اعلام می‌کنند.
معاون سیاسی وزارت کشور درباره جبهه‌های تشکیل شده برای انتخابات گفت: جمنا، جبهه اصولگرایان قم و جبهه اصلاح‌طلبان تاکنون تشکیل شده‌اند. پیش‌بینی من این است که تعداد این جبهه‌ها بیشتر شود. جبهه اصولگرایان قم فقط در استان قم فعالیت دارد اما جبهه اصلاح‌طلبان طبق اعلام خود آنها برای زمان نامحدود و در سطح ملی فعالیت می‌کند.
رئیس ستاد انتخابات کشور در پاسخ به سوالی درباره احتمال حمله سایبری به ایستگاه‌های انتخابات از سوی دشمن گفت: ما موظفیم همه سناریوها را ببینیم و برای آنها پیش‌بینی داشته باشیم. احتمال دارد دشمن اقداماتی مثل جنگ سایبری انجام دهد و ما هم از هم‌اکنون سناریوهای لازم را پیش‌بینی خواهیم کرد.
وی یادآور شد: البته سیستم‌های ما منطبق بر اینترنت نیست، در اینترانت هم ممکن است اشکالاتی انجام شود. پدافند غیرعامل توجه زیادی به این زیرساخت‌ها دارد و ما هم از این ظرفیت برای انتخابات استفاده می‌کنیم

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =