ابراز امیدواری روسیه برای حل و فصل صلح آمیز حادثه نفتکش ها در دریای عمان

مسکو – ایرنا – رئیس سازمان اطلاعات خارجی روسیه گفت که امیدوار است، اوضاع پیرامون حادثه نفتکش ها در دریای عمان به مناقشه مسلحانه نیانجامد و به صورت صلح آمیز حل و فصل شود.

سرگئی نارشکین روز سه شنبه در دهمین اجلاس بین المللی نمایندگان عالی امور امنیتی کشورهای جهان در اوفا پایتخت جمهوری باشقیرستان روسیه گفت: این حادثه را باید به دقت مورد بررسی قرار داد و عاملان واقعی این اقدام تحریک آمیز بسیار خطرناک شناسایی شوند.

**دلار روز به روز ضعیف تر می شود
نارشکین در ادامه سخنان خود با بیان اینکه موقعیت دلار در سیستم اقتصاد جهانی هر روز ضعیف تر می شود، اظهار داشت: مساله ای غیرعادی است که آمریکا تا این اندازه خصمانه و غیرقابل پیش بینی رفتار می کند همچنان صاحب ارز اصلی جهانی است.
وی ادامه داد: در شرایط تحکیم واقعی نظام چندقطبی جهان، موقعیت دلار در روابط اقتصادی بین المللی هر روز ضعیف تر می شود و دلار به تدریج ماهیت مسموم کننده می یابد.
رئیس سازمان اطلاعات خارجی روسیه این را نیز گفت که آمریکا خودسرانه و به شدت تحریم های جدید وضع می کند و حتی مواضع شرکای نزدیک خود را نادیده می گیرد.
نارشکین افزود: بر کسی پوشیده نیست که در چند سال اخیر، اعمال تحریم به شیوه محبوب امریکا تبدیل شده است.
وی افزود: آنچه که بیشتر نگران کننده است تحریم ها بطور کاملاً خودسرانه و ناگهانی و سریع وضع می شود مبتکران این تحریم ها نه فقط پیامدهای دوجانبه بلکه دیدگاه های شرکای اقتصادی نزدیک آمریکا را مورد توجه قرار نمی دهند.
**بکارگیری جنگ هیبرید در ونزوئلا
رئیس سازمان اطلاعات خارجی روسیه در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد که در ونزوئلا جنگ هیبریدی آغاز شده است.
وی افزود: در واقع صحبت از ایجاد شیوه برای اعمال نفود درکشورها در مقیاس جهانی مطرح است.
نارشکین با بیان اینکه اقدامات خرابکارانه هرگز متوقف نمی شود، اظهار کرد: این گونه اقدامات در مورد دشمنان بلکه دوستان و نیروهای بیطرف در شرایط غیرجنگی، بحرانی و جنگ ها بکار گرفته می شود.
مقام روس گفت: آن را می توان به فعالیت ویروس ها تشبیه کرد و در طول دهها سال می تواند به بدن انسان ضربه بزند و در همین حال ویروس خود را نشان ندهد و زمانی هم که نشانه های ان بروز می کند مبارزه با ان دیگر دیر شده است.
رئیس سازمان اطلاعات خارجی روسیه گفت: در همین حال نقش بزرگ را در این عرصه شبکه های اجتماعی و رسانه ها بازی می کنند که برغیرقابل جایگزین بودن چنین سناریویی تاکید می کنند.
وی همچنین خاطرنشان کرد که غرب از شیوه های جنگ هیبرید برای ایجاد مانع در همکاریهای راهبردی روسیه و چین استفاده می کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =