۲۸ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۰۷
کد خبرنگار: 1580
کد خبر: 83358910
۰ نفر
طرح جامع سلامت قزوین قابلیت تبدیل شدن به الگویی بین المللی را دارد

قزوین - ایرنا - رییس دانشگاه علوم پزشکی قزوین گفت: طرح جامع سلامت در این استان با تجربه ای ۱۲ ساله نمونه ارزشمند و موفقی برای الگوگیری در سطح بین المللی است.

دکتر منوچهر مهرام روز سه شنبه در نشست تبیین دستاوردهای طرح جامع سلامت استان قزوین که با حضور شهرداران و مدیران کشور عمان و مشاور وزیر بهداشت در امور بهداشتی برگزار شد، افزود: ابتکار طرح جامع سلامت قزوین به سال ۸۶ برمی گردد که در آن یک برنامه مدون برای ارتقای سلامت شهروندان با همکاری دستگاه‌های مختلف تهیه شد.
این مسئول حوزه بهداشت و درمان افزود: این اقدام با برنامه‌ای منسجم در سال‌های گذشته نماد کار تیمی در حوزه ارتقای بهداشت در سطح استان و کشور محسوب شده و به نوعی توانسته است در طول چند سال گذشته سرمایه اجتماعی برای اقدامات سلامت محور در سطح قزوین را افزایش دهد.
وی اضافه کرد: این طرح کارگروه‌های مختلفی دارد که مصوبات خود را برای دبیرخانه سیاست گذاری سلامت استان مستقر در دانشگاه علوم پزشکی ارسال می‌کنند.
مهرام ادامه داد: یک دستاورد مهم این طرح در قزوین آن بوده که بیش از ۹۵ درصد از مدیران این استان و افراد کلیدی نقش و مسئولیت خود را در حوزه سلامت پذیرفته‌اند.
وی خاطرنشان کرد: در طرح جامع سلامت مدیران دولتی و غیر دولتی به همراه یکدیگر برای ارتقای سلامت مشارکت می‌کنند.

مهرام اظهار داشت: ۲۵ درصد از تصمیمات سلامت مردم به عهده دانشگاه علوم پزشکی است و بقیه در اختیار تصمیمات استانداری و شهرداری قرار دارد...

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قزوین با بیان اینکه ایمنی جاده‌ها، استفاده بی رویه از سموم و آفت کش‌ها، ساماندهی فاضلاب، نشاط اجتماعی و زیبایی شهرها و فعالیت بدنی بر سلامت مردم مؤثر بوده و در این طرح مورد توجه قرار دارند افزود: بسیاری از پروژه‌ها و مصوبه‌ای طرح جامع سلامت در طول این سال‌ها منجر به تغییر رفتار مردم در جهت حفظ سلامتشان شد است.

۷۳۸۸*۳۰۱۳