۲۸ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۳۹
کد خبرنگار: 1371
کد خبر: 83358879
۰ نفر
افزون بر ۵۰ هزار موقوفه در استان اصفهان وجود دارد

کاشان - ایرنا - مشاور و جانشین مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان گفت: هم اکنون افزون بر ۵۰ هزار موقوفه داریم و اصفهان از نظر تعداد بقاع متبرکه جزو پنج استان برتر کشور است.

سعید حسینی روز سه شنبه در آئین تکریم و معارفه رئیس اداره اوقاف و امورخیریه اردستان بدون اشاره به جزئیات بیان کرد: بخشی از این موقوفه‌ها منفعتی و بخشی غیرمنفعتی است و در مجموع درآمدهای به دست آمده از آنها در سال جاری به نسبت سال گذشته افزایش داشته است.

وی بر لزوم هرگونه دخل و تصرف در موقوفه‌ها با اجازه ولی فقیه یا نماینده ایشان تاکید کرد و افزود: امسال نیز تا کنون ۲۰ وقف جدید در استان به ثبت رسیده و ۵۰ اداره نیز دارای طرح جامع فعال هستند.

مشاور و جانشین مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان عنوان کرد: آنچه در جامعه محسوس است با آنچه در این سازمان و اداره‌های زیر مجموعه روی می‌دهد، تفاوت دارد؛ مجموعه در زمینه‌های اقتصادی و عمرانی آستان مقدس امامزادگان، امور قرآنی، فرهنگی، اجتماعی، دینی و بسیاری امور دیگر فعالیت دارد اما چندان شناخته شده نیست.

وی یادآور شد: یکی از مسوولیت‌های اوقاف، حفظ و حراست از موقوفات و اجرای نیت‌های واقفین است که نباید در این زمینه خصوص کوتاهی صورت گیرد و البته اداره تحقیق اوقاف، بر این مسائل نظارت لازم را دارد.

فرماندار اردستان نیز در ادامه اظهار داشت: این شهرستان از نظر گستردگی در استان اصفهان جایگاه سوم را دارد و بر این اساس از موقوفات زیادی برخوردار است.

حمیدرضا تأملی اضافه کرد: رسالت مدیران شهرستان توسعه و محرومیت زدایی است که اوقاف می‌تواند در این زمینه با استفاده از ظرفیت‌های موجودش فعالیت بیشتری باشد.

وی عنوان کرد: در راستای فعال کردن موقوفات باید حفظ موقوفه، نیت واقف و درآمدزایی باید مورد توجه باشد که در این راستا باید موقوفه‌های مناسب سرمایه گذاری شناسایی و به صورت قراردادی در اختیار بخش خصوصی قرار گیرد.

فرماندار اردستان تاکید کرد: آنچه افراد واقف از سال‌ها پیش انجام می‌دادند، امروز باید با دیدی فرهنگی، نگاهی پویا و در نظر گرفتن نیت واقفان آسیب شناسی شده و سپس موقوفه‌ها را وارد فرآیند کسب و کار و رونق اقتصادی جامعه کنند.

به گزارش ایرنا، علی مبشری در پایان این آئین به عنوان رئیس جدید اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان اردستان معارفه و از خدمات محمدرضا ترحمی قدردانی شد.

شهرستان ۴۲ هزار نفری اردستان با برخورداری از ۶۴ بقعه و امامزاده، ۳۵۰ موقوفه منفعتی و ۲ هزار و ۵۰۰ رقبه شناسایی شده در فاصله نزدیک به ۱۱۸ کیلومتری شمال شرقی اصفهان واقع است.

۷۴۳۱/‏۸۱۲۳

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =