۲۸ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۴۳
کد خبرنگار: 1330
کد خبر: 83358867
۰ نفر
محلول رنگبر سازگار با محیط زیست تولید شد

تهران- ایرنا- یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در برج فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به تولید محلول رنگبر تولید شده سبز و کاملاً سازگار با محیط زیست شده اند.

به گزارش روز سه شنبه دانشگاه صنعتی امیر کبیر، این محققان به فرمولاسیون محلول رنگبر قابل بازیافتی دست یافتند که قادر است بدون حل کردن رنگ در خود، به صورت لایه لایه رنگ را از سطح بر دارد. بر اساس آزمایش های استاندارد انجام شده، همچنین این محلول فاقد هر گونه مواد سرطان زا اعلام شده است.

برخلاف نمونه‌های رایج رنگبر در بازار که رنگ را در خود حل می‌کنند، رنگبر تولید شده در شرکت مستقر در برج فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر، رنگ را لایه به لایه از روی سطح پوست می کند و خود وارد واکنش با رنگ نمی شود.

مزیت این روش، حذف باقیمانده مضر محلول مصرف شده از فرآیند است. این باقیمانده یکی از مشکلات کارخانه‌های صنعتی است که مخاطراتی را برای محیط زیست و طبیعت به همراه دارد.

محلول رنگبر که با عنوان "PS6" تولید شده، امکان استفاده مجدد به دفعات را دارد؛ چرا که با عبور رنگبر از صافی، لایه‌های رنگ از آن جدا می‌شود و رنگبر برای کاربری بعدی آماده خواهد بود. در نمونه ای که به یکی از بزرگترین خودروسازهای کشور فروخته شد، محلول هشت ماه بدون تعویض مورد استفاده قرار گرفت.

همچنین، این مزیت موجب صرفه اقتصادی برای مصرف کننده می‌شود. محلول برای جدا کردن رنگ و مواد پوششی از روی فلزات و یا قطعات مکانیکی به کار می‌رود.

در حال حاضر این محصول در شرکت‌های خودروسازی بزرگ ایران تجاری سازی شده است.

کاربرد این محصول، منحصر به صنایع خودروسازی نمی‌شود؛ بلکه از آن می توان برای جدا کردن رنگ و مواد پوششی از روی فلزات و یا قطعات مکانیکی استفاده کرد.

این محلول قابلیت برداشتن لایه‌های ضخیم رنگ حتی رنگ‌های کوره‌ای و پخته شده را بدون آسیب زدن به سطوح فلزی (زنگ‌زدگی) دارد. دمای کارکرد این ماده ٨٠ تا ۱۰۰ درجه سانتی‌گراد است.

قابلیت برداشتن رنگ از روی سطوح فلزی به صورت غلاف، قابلیت استفاده مکرر از محلول، استفاده از مواد زیست سازگار در تهیه محلول، امکان صاف کردن محلول جهت استفاده مجدد و دفع آسان‌تر و قابلیت برداشتن لایه‌های ضخیم رنگ حتی رنگ‌های کوره‌ای و پخته شده را بدون آسیب زدن به سطوح فلزی از دیگر مزایای این محلول به شمار می‌رود.

این محلول موفق به پشت سر گذاشتن تست‌ها و استاندارهای ایمنی، بهداشت و فنی شده و مورد تائید و بهره برداری قرار گرفته است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =