۲۸ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۳۲
کد خبرنگار: 1097
کد خبر: 83358841
۰ نفر
نگاه رسانه های عربی به دغدغه جنگ طلبان منطقه

تهران- ایرنا- رهبران کاخ سفید در مواضع اخیر خود بارها تکرار کرده اند که به دنبال جنگ با ایران نیستند و دست به حمله نظامی نخواهند زد. این مساله ناخرسندی بازیگران جنگ طلب منطقه را به دنبال داشته است.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش‌های خبری ایرنا، «دونالد ترامپ» و اطرافیان وی که از آغاز حضور خود در کاخ سفید سیاست هایی افراطی را علیه ایران دنبال می کردند، طی روزهای گذشته لحن خود را تغییر داده اند و به جای تهدید کردن ایران به جنگ، مذاکره بدون قید و شرط را پیشنهاد می دهند.

اگر چه تهران به دلیل خروج دولت آمریکا از توافق هسته ای و اعمال تحریم ها دیگر اعتمادی به ترامپ و اطرافیان او ندارد و به پیشنهادات مذاکره پاسخ مثبت نداده است، اما این رویه کاخ سفید، نگرانی هایی را در میان جنگ سالاران منطقه به دنبال داشته است. آنها که همه برگ های برنده خود را در منطقه از دست داده اند اکنون از کاهش تنش میان ایران و آمریکا نگرانند.

نگرانی جنگ طلب ها از افت تنش میان ایران و آمریکا

به نوشته تارنمای «صوت العراق»، برخلاف گذشته که ترامپ همواره در صدد تنش آفرینی بود و در اظهارات او رنگ و بوی تهدید و ترساندن و جنگ دیده می شود او در سفر به ژاپن لحن خود را درباره ایران تغییر داد. ترامپ در این سفر از ۱۲ شرطی که پمپئو درباره ایران اعلام کرده بود، چشم پوشی کرد. تغییر لحن ترامپ سبب خوشحالی بسیاری از کشورهایی شد که به دنبال صلح و آرامش در منطقه و جهانند. اما برخی دیگر از جنگ طلبان در منطقه در نتیجه این موضوع ناامید شدند. در این شرایط اگر ایرانی ها همانطوری که با کشورهای اروپایی روابط اقتصادی برقرار کرده اند با آمریکا وارد تعامل اقتصادی شوند و برای حفظ منافع تلاش کنند و خطرات را از خود دور کنند، کشورهایی زیان خواهند دید که شیپورهای جنگ را به صدا در آورده اند.

به نوشته روزنامه «رای الیوم» چاپ لندن، قطعاً نشانه های نگرانی، ناامیدی، ترس و وحشت برچهره کسانی که شیپورهای جنگ را به صدا در آورده بودند، ظاهر خواهد شد. آنها ناوگان های آمریکا را در آب های خلیج فارس آماده کرده بودند تا ایران را هدف قرار دهند و میلیاردها دلار در این زمینه هزینه کردند. اما پیروزی های دیپلماسی ایران شکست سنگین دیگری را برای رژیم های عربی رقم خواهد زد. این موفقیت بیانگر شکست سیاست های آنها و کوته فکری حکومت های این کشورها است. این شکست نشان می دهد که آنها درک درست و علمی از نقشه رویدادها ندارند و بر مشاوران و مراکز پژوهشی تکیه کرده اند که نادان ها و جنگ سالاران در آن سرگرم فعالیت هستند. کشورهای عربی اکنون به دلقکی تبدیل شده اند و دروغ های آمریکا و رژیم اسرائیل را باور و میلیاردها دلار برای خرید جنگ افزار هزینه می کنند و آمریکا با استفاده از این پول ها اقتصاد ورشکسته خود را رهایی بخشید. اما آمریکا با ایران وارد مذاکره و در برابر بیشتر شرط های ایران تسلیم خواهد شد. شرط بندی کشورهای عربی روی حضور ناوگان های آمریکا شکست خود را ثابت کرده است و هرگونه توافقی میان ایران و آمریکا زیان کشورهای عربی را به دنبال خواهد داشت.

به نوشته روزنامه مصری الیوم، تغییر لحن ترامپ درباره ایران و آمادگی وی برای رسیدن به یک توافق جدید با تهران نشان می دهد ترامپ درباره ایران راهبرد مشخصی ندارد و او به دنبال توافقنامه ای است که پیش از وی ایرانی ها و دولت سابق آمریکا نظیر آن را امضا کرده اند.

در ادامه گزارش این روزنامه می خوانیم: ایرانی ها با زیرکی خود در حال پیروزی های دیپلماتیک در اروپا و آمریکا هستند. آنها تاکنون در جنگ سوریه هم پیروزی شده اند و از آرمان هسته ای خود هم عقب نشینی نکردند. اگرچه آنان برای بهبود روابط با غرب از غنی سازی اورانیوم چشم پوشی کرده اند، اما دانش هسته ای در ایران وجود دارد و این کشور هر وقت بخواهد می تواند از آن استفاده خواهد کرد. آمریکا هیچ گاه دوست کشورهای عربی نبوده است. بلکه این کشور به دنبال منافع خود است. آمریکا حتی آمادگی قربانی کردن یک سرباز خود را برای منافع کشورهای عربی ندارد. آمریکا سران کشورهای عربی را فاقد درک سیاسی به شمار می آورد و از این کشورها باج خواهی می کند.

به نوشته تارنمای «دویچه وله»، عربستان و امارات روی حمایت های آمریکا از خود حساب زیادی باز کرده اند. این در حالی است که ترامپ همواره می گوید که این کشورها باید هزینه حمایت های آمریکا از خود را بپردازند. در این زمینه «عبدالرحمن الراشد» نویسنده عربستانی گفته ترامپ در هرگونه توافقی با ایران تنها روی منافع رژیم اسرائیل تمرکز خواهد کرد و منافع کشورهای عربی همپیمان را در نظر نخواهد گرفت.

به نوشته روزنامه «المصری الیوم»، تغییر لحن ترامپ درباره ایران و آمادگی وی برای رسیدن به یک توافق جدید با تهران نشان می دهد ترامپ درباره ایران راهبرد مشخصی ندارد و او به دنبال توافقنامه ای است که پیش از وی ایرانی ها و دولت سابق آمریکا نظیر آن را امضا کرده اند.

مقایسه برگ های برنده های ایران با رقبا

به نوشته روزنامه «عربی ۲۱» مصر، برگ های برنده کارامد ایرانی ها بسیار است. این کشور در عراق، لبنان، سوریه، یمن و حتی افغانستان دارای همپیمانانی است. برگ های برنده ایران در منطقه سبب شده است که ترامپ و همپیمانان پیش از هر گونه تصمیمی علیه ایران هزاران بار فکر کنند. استفاده ایران از این برگ ها سبب شده است که ماموریت آمریکا و همپیمانانش در منطقه بسیار دشوار و پیچیده و هزینه بردار باشد.

روزنامه عربی ۲۱ مصر در گزارشی دیگر آورد: متاسفانه عربستان و همپیمانان ریاض همه برگ های برنده خود که به واسطه آن امنیت ملیشان را تامین می کردند، سوزانده اند. این کشورها با ترکیه و جریان های اسلام سیاسی به تنش وارد شده اند. عربستان و امارات اکنون در شرایط سختی گرفتار شده اند. در آن زمانی که توافق هسته ای امضا شد عربستان بشدت ناخرسند بود اما بازهم می توانست برخی اقدامات را انجام دهد. اما اکنون این کشور دیگر توان انجام هیچ کاری را ندارد. این کشور عناصر موازنه در سیاست خارجی خود را از دست داده و با دو قدرت برتر منطقه ای وارد تنش شده است. تاریخ نشان داده است که آمریکا برپایه منافع خود عمل می کند و با امنیت ملی کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس بازی خواهد کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =