سازمان همکاری علمی بین‌المللی ایجاد می‌شود

تهران – ایرنا – قائم مقام ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور، گفت: سازمان جدید همکاری های علمی بین المللی با پیشنهاد اعضای ستاد این نقشه ایجاد می شود.

به گزارش روز سه شنبه خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا، منصور کبگانیان در حاشیه برگزاری یکصد و نوزدهمین جلسه نقشه جامع علمی کشور با حضور در جمع خبرنگاران درباره مصوبات، اظهار کرد: در جلسه این ستاد مصوب شد سازمان جدیدی برای همکاری‌های علمی بین‌المللی ایجاد شود، اما به علت محدودیت‌های دولت برای ایجاد این سازمان جدید، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری کلیات این طرح را در جلسه آتی ستاد ارائه می دهد که در صورت تصویب این پیشنهاد، وارد جزئیات اساسنامه این سازمان جدید خواهیم شد.
وی با بیان اینکه سند جامع روابط علمی بین المللی جمهوری اسلامی ایران پیشرفت های مناسبی داشت، افزود: طبق سند همکاری‌های علمی بین‌المللی و مطالبات مقام معظم رهبری، نقشه راه دستگاه‌های علمی و امنیتی باید در این حوزه مشخص باشد و از افراط و تفریط در این زمینه پرهیز شود.
کبگانیان گفت: جمهوری اسلامی ایران در این زمینه رویکرد توسعه‌ای دارد و با توجه به شتاب علمی کشور، نیاز به همکاری‌های علمی بین‌المللی در حوزه‌های علمی و فناوری دیده می شود.
کبگانیان این اقدام را یک تصمیم مهم و ضروری برای کشور دانست و یادآور شد: ایجاد این سازمان موجب می‌شود گلایه‌های استادان و دانشجویان خارجی تا حدودی برطرف شود؛ چرا که بر اساس گزارش‌های ارائه شده در بسیاری از موارد، مشکلات دانشجویان و استادان خارجی مرتفع نمی‌شود.
قائم مقام ستاد راهبری اجرای نقشه جامعه علمی کشور، خاطرنشان کرد: حدود ۱۱ دستگاه، پیشنهادهای خود را در زمینه توسعه همکاری‌های علمی بین‌المللی ارائه کردند و خلاصه‌ای از این گزارش‌ها در جلسه مطرح شد.
به گفته عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، نقشه راه‌های دستگاه‌ها در زمینه سند روابط علمی بین المللی در برخی موارد تداخلاتی دارد؛ این امر باعث کند شدن حرکت علمی بین‌المللی در کشور شد که با برخی پیشنهادها رفع می شود.
وی ادامه داد: کمتر از یک سال زمان داریم که نقشه راه تمام دستگاه‌ها برای موضوعات مطرح در سند علمی بین‌المللی تهیه شود.
قائم مقام ستاد راهبری اجرای نقشه جامعه علمی کشور با بیان این‌که در این جلسه اسامی کشورهای همسو با جمهوری اسلامی ایران برای ادامه همکاری‌های علمی و بین‌المللی عنوان شد، گفت: محدودیت‌هایی برای بورسیه‌ها و دانشجویان ایرانی خارج از کشور وجود دارد، اما با هماهنگی دستگاه‌های علمی و امنیتی بسیاری از این چالش‌ها را رفع می کنیم.
کبگانیان، تاکید کرد: برای حل معضلات همکاری با نخبگان ایرانی خارج از کشور، گاهی نیازی به اصلاح قانون نیست. بخش دیگری از موضوعات مطرح در این جلسه همکاری با محققان ایرانی مقیم خارج از کشور بود؛ چرا که این افراد برای تردد به کشور و به‌ویژه برای همکاری با دستگاه‌های دولتی با چالش مواجه هستند.

جلسه ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور با موضوع ترسیم نقشه راه دستگاه‌های اجرایی ذیل سند جامع روابط علمی بین المللی جمهوری اسلامی ایران با حضور وزرا و اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =