۲۸ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۴۵
کد خبرنگار: 2962
کد خبر: 83358822
۰ نفر
برداشت محصول کلزا در یزد آغاز شد

یزد - ایرنا - مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی یزد گفت: برداشت دانه روغنی گیاه کلزا از حدود ۳۰۰ هکتار مزارع این استان آغاز شد و پیش بینی می شود که ۲۵۰ تن این محصول برداشت شود.

محمد علی حاتمی زاده روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، اظهار کرد: قیمت خرید تضمینی دانه روغنی کلزا به ازای هرکیلوگرم ۳۴ هزار و ۳۹۸ ریال از کشاورزان خریداری می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: در اجرای تحقق اقتصاد مقاومتی و طرح ابلاغی وزارت جهاد کشاورزی توسعه کشت این گیاه به خاطر تولید مواد اولیه روغن خوراکی از برنامه های راهبردی است.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی یزد یاد آور شد: توسعه کاشت این محصول با همت کشاورزان هرساله رشد چشمگیری با استفاده از روش آبیاری نواری دارد.

حاتمی زاده بابیان اینکه توسعه کشت این گیاه بیشتر در شهرستان های خاتم، ابرکوه و بهاباد رایج است، افزود: در زمینه کاشت این محصول ۲۰۰ کشاورز منطقه مشارکت و فعالیت دارند.

این مسئول سازمان جهاد کشاورزی یزد اضافه کرد: دانه روغنی کلزا حاوی ۴۵ تا ۴۸ درصد روغن است و به دلیل ترکیب مناسب اسیدهای چرب غیر اشباع و درصد پایین اسیدهای چرب همانند زیتون، جزو با کیفیت ترین روغن های خوراکی است و نقش مهمی در بهبود تغذیه و سلامت انسان دارد.

زمین‌های قابل‌کشت استان ۱۷۰ هزار هکتار است که در حال حاضر به دلیل تداوم ۲ دهه پدیده خشکسالی، کاهش بارندگی و توسعه کشت گیاهان کم آبخواه، ۱۱۴ هزار هکتار آن کشت می‌شود.

۷۵۴۰/‏‬ ۲۰۴۷/‏

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =