مشکلی در تامین کالاهای اساسی استان کرمان نداریم

کرمان - ایرنا - مدیرکل جهاد کشاورزی شمال استان کرمان با اشاره به اینکه بخش کشاورزی در تحریم ها دچار مشکل نشد گفت: امروز هیچ دغدغه ای از نظر تامین گوشت مرغ، تخم مرغ، میوه، سبزیجات، گندم و کالاهای اساسی در کرمان وجود ندارد.

به گزارش ایرنا، عباس سعیدی روز سه شنبه در بازدید از خبرگزاری جمهوری اسلامی ضمن گرامیداشت هفته جهاد کشاورزی گفت: بخش کشاورزی محور استقلال هر کشوری محسوب می شود و امروزه کشورهای پیشرفته سعی می کنند در حوزه مواد غذایی خودکفا باشند.

مدیرکل جهاد کشاورزی استان کرمان تصریح کرد: برای تامین غذا؛ زیرساخت برنامه سرمایه گذاری لازم است تا مواد غذایی همواره در دسترس باشند.

سعیدی به امنیت و سلامت غذا به عنوان امری مهم و مورد دغدغه جهاد کشاورزی اشاره کرد و گفت: دولت و نظام وقت ارزشمندی را به این حوزه اختصاص می دهد اما نیازمند پشتیبانی بیشتر است.

وی با بیان اینکه طی چند سال گذشته به دلیل کمبود آب کشاورزی هراسی کرده اند لذا رسانه ها باید در این زمینه اطلاع رسانی کنند تأکید کرد: کشاورزی هراسی در کشور و استان کرمان به شدت باید مورد تعقیب قرار بگیرد.

مدیرکل جهاد کشاورزی استان کرمان با بیان اینکه کشاورزی استان کرمان ۳۳ و ۶ دهم درصد اشتغال استان را به طور مستقیم خود اختصاص داده است بیان داشت: سالانه ۶.۵ میلیون تن محصولات از استان کرمان صادر می شود.

سعیدی با اشاره به اینکه یک چهارم باغات کشور در استان کرمان است تصریح کرد: بالغ بر ۲۰ هزار میلیارد تومان ارزش تولیدات کشاورزی این استان است.

وی با بیان اینکه برنامه پنج ساله اول جهاد کشاورزی، که حذف گیاهان با مصرف آب زیاد است؛ امسال به اتمام می رسد افزود: برنامه پنج سال دوم در دست اجرا است و جایگزینی محصولات کم آب و صادراتی مانند زرشک، زعفران و گیاهان دارویی است که مزیت اقتصادی و صادراتی دارد.

مشکلی در تامین گوشت مرغ، تخم مرغ، میوه، سبزیجات، گندم و کالاهای اساسی وجود ندارد

مدیرکل جهاد کشاورزی استان کرمان به وابستگی های قبل از پیروزی انقلاب اسلامی به واردات برخی مواد غذایی اشاره کرد و گفت: امروز هیچ مشکلی در تامین مرغ کشور وجود ندارد و این نوسات در همه کشورها اتفاق می افتد.

سعیدی با تأکید براینکه امروز هیچ دغدغه ای از نظر تامین گوشت مرغ، تخم مرغ، میوه، سبزیجات، گندم و کالاهای اساسی نداریم اما ممکن است دلالان بازار را بهم بریزند یادآورشد: در زمینه روغن و شکر مشکلاتی وجود دارد که دولت در حال کار و رفع این مشکلات است.

وی با اشاره به فرموده مقام معظم رهبری مبنی براینکه باید رد تولید خودکفا باشیم گفت: استان کرمان در کشت محصولات گلخانه ای، پسته، گردو و خرما مقام اول را دارد و در کشت های گلخانه ای ۱۰ برابر بیشتر محصول تولید و کمتر آب مصرف می شود.

مدیرکل جهاد کشاورزی استان کرمان به تولید محصولات در گرمخانه ها با استفاده از سم اشاره کرد و افزود: گلخانه ها مبارزات بیولوژیک دارند و محصول صد درصد سالم است.

سعیدی با بیان اینکه بخش کشاورزی و دانشگاه علوم پزشکی سلامت محصولات را رصد می کند تاکید کرد: امروز کار در گلخانه ها بسیار اقتصادی و فرصت خوبی برای سرمایه گذاری است.

وی بهره وری از آب و خاک را یکی از برنامه ها جهاد کشاورزی عنوان کرد و افزود: شمال استان کرمان در بخش مرغ سالانه ۴۵ هزار تن و ۱۸ هزار تن تولید تخم مرغ داریم و هیچ دغدغه ای برای افزایش ظرفیت این محصول در استان وجود ندارد.

مدیرکل جهاد کشاورزی استان کرمان با بیان اینکه در بازه ای از زمان گوشت دام به دلیل خشکسالی و اختلاف ارز دام از استان خارج شد گفت: ۲۱ هزار تن تولید گوشت در استان کرمان داریم و کمبودی در این زمینه وجود ندارد.

سعیدی با بیان اینکه بیش از ۳۰۰ هزار تن شیر در شمال و جنوب استان کرمان تولید می شود و زیرساخت برای توسعه نیز وجود دارد خاطرنشان کرد: در زمینه میوه و سبزی نگرانی تأمین نداریم و اگر اتفاقی در کم و کسری و مازاد می افتد به دلایل مختلف جهاد کشاورزی را برخی افراد دچار مشکل می کنند.

بخش کشاورزی در تحریم ها دچار مشکل نشد

وی تصریح کرد: بخش کشاورزی تاثیرپذیر از عوامل است و خشکسالی ها می تواند بر این بخش تاثیرگذار باشد اما وزارت جهاد کشاورزی نگذاشت در این زمینه اتفاقی رخ دهد و رشد مثبت بخش کشاورزی موجب مثبت شدن رشد اقتصادی برخی بخش های دیگر هم شده است.

مدیرکل جهاد کشاورزی استان کرمان با اشاره به اینکه بخش کشاورزی در تحریم ها دچار مشکل نشد و کشاورزی سربلند بود گفت: پیش بینی ۱۴ هزار تن گندم در کشور تولید شود و امسال در تولید گندم خودکفا بوده ایم.

مبارزه با ملخ های صحرایی در مزارع کرمان ادامه دارد

سعیدی با اشاره به اینکه ملخ صحرایی در اردیبهشت ماه وارد شد و در ۲روستای تک سیف الدین و تک فرهاد شهرستان ریگان و شهرستان ارزوئیه ریزش ملخ مشاهد شد ادامه داد: تاکنون در حدود ۱۰ هزار و ۶۵۰ هکتار اراضی مبارزه انجام شده و در حدود ۶۰۰ هزار هکتار نیز پایش انجام شده است.

وی با اشاره به وضعیت ملخ های صحرایی در سطح استان کرمان گفت: تا هفته قبل ملخ ها وارد مراتع می شدند و راحت تر سم پاشی می شد اما از یک هفته قبل به دلیل خشک شدن علوفه مراتع در مزارع فرود می آِیند و جهاد کشاورزی هم اکنون در شهرستان ارزوئیه مشغول مبارزه در مزارع است.

مدیرکل جهاد کشاورزی استان کرمان با قدردانی از استاندار کرمان، فرمانداران، سازمان مدیریت و برنامه ریزی و دستگاه های اجرایی سپاه و بسیج که در زمینه مبارزه با ملخ صحرایی مشارکت داشته اند گفت: با تلاش همه مسئولان تاکنون خسارتی به مزارع مردم و بخش کشاورزی وارد نشده است.

سعیدی با بیان اینکه کشاورزان باید مزارع را چک و برای مبارزه با آفت کمک کنند تصریح کرد: پیش بینی می شود که استان سه تا چهار سال درگیر ملخ صحرایی باشد و ریزش بعدی این نوع ملخ از سه روز قبل تا ۱۰ تیرماه است.

وی تأکید بر اینکه ملخ های صحرایی جزو خطرناک ترین آفات دنیا محسوب می شوند و اگر مبارزه نشود کل محصولات را از بین می برد بیان داشت: سیستان و بلوچستان، جنوب کرمان و هرمزگان مقام اول تا سوم مبارزه با ملخ صحرایی را در سطح کشور دارد.

مدیرکل جهاد کشاورزی استان کرمان خاطرنشان کرد: در حوزه دام نیز برنامه ریزی مفصلی برای تامین گوشت و شیر از طریق پرورش گونه های جدید در دست اجرا است.

۹۸۹۵/۳۰۲۹/‏‬ ۵۰۵۴

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =