۲۸ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۰۸
کد خبرنگار: 2204
کد خبر: 83358809
۰ نفر
کشف مواد مخدر در خراسان جنوبی افزایش یافت

بیرجند- ایرنا- دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان جنوبی گفت: از ابتدای امسال تاکنون ۱۰ تن انواع مواد مخدر در استان کشف شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۲ درصد افزایش داشته است. 

محمد رضا حسنی مقدم روز سه شنبه در نشست خبری افزود: در این ارتباط توقیف خودرو ۲۳ درصد و موتورسیکلت ۱۷ درصد افزایش داشته است.

وی با اشاره به کاهش ۱۱ درصدی تعداد دستگیرشدگان مرتبط با مواد مخدر از ابتدای امسال اظهار داشت: از آنچه که محموله ها نسبت به قبل بزرگتر بوده تعداد دستگیرشدگان کاهش داشته است.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان جنوبی، حجم بزرگترین محوله کشف شده از ابتدای امسال را بیش از یک تن اعلام کرد و گفت: در جریان کشف این محموله حدود ۶ نفر دستگیر شدند و بیشترین نوع کشفیات تریاک، مورفین و حشیش بوده است.

حسنی مقدم با اشاره به درمان بیش از سه هزار نفر در مراکز اقامتی درمانی خراسان جنوبی گفت: ۱۴ هزار نفر نیز در حال حاضر تحت پوشش درمان هستند.

وی بیان کرد: درمان این افراد فقط به شکل سم زدایی نیست بلکه به دنبال کاهش آسیب نیز هستیم.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان جنوبی با بیان اینکه ۵۰ درصد دانش آموزان تحت پوشش برنامه های ییشگیری و فرهنگی هستند اظهار داشت: اعتباراتی برای اجرای برنامه های پیشگیری و فرهنگی در اختیار آموزش و پرورش قرار گرفته است.

وی عنوان کرد: امسال ۱۱ دستگاه برای برنامه های پیشگیری انتخاب شده اند که با هماهنگی ستاد مبارزه به مواد مخدر تکالیف این دستگاه ها مشخص می شود.

حسنی مقدم با اشاره به آمار معتادان در استان نیز گفت: آمار دقیقی از معتادان در استان نداریم ولی آنچه مطرح است ۱۹ هزار نفر هستند که تلاش می کنیم آمارها را نزدیک به یقین کنیم.

وی ادامه داد: برای این کار نیاز است که تعداد بهبود یافتگان واقعی و غیره آسیب شناسی شوند که امیدواریم با همکاری سایر نهادها گام های موثری در این راستا برداشته شود.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان جنوبی با هشدار در خصوص خطر گرایش به سمت مواد مخدر صنعتی در جامعه گفت: یکی از مواردی که باید به آن توجه کرد بحث اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به خانواده ها است که در این خصوص رسانه ها نقش مهمی بر عهده دارند.

وی تاکید کرد: یکی از مهم ترین اهداف دشمنان برنامه ریزی در راستای اینکه معتادان به سمت مواد مخدر صنعتی بروند هست زیرا برگشت پذیری کمتر و آسیب بیشتری دارد.

حسنی مقدم با اشاره به ورود انواع و اقسام روان گردان ها در سطح جامعه عنوان کرد: یکی از برنامه های پیش رو آموزش گروه های اثرگذار برای آگاه سازی بیشتر جامعه است که در همین راستا کارگاه آموزشی ویژه اصحاب رسانه و روابط عمومی دستگاه های اجرایی برگزار می شود.

وی ارایه تسهیلات اشتغال را یکی از برنامه های حمایتی در خصوص بهبودیافتگان برشمرد و گفت: سال گذشته تا سقف ۱۰ میلیون تومان و امسال تا سقف ۱۵ میلیون تومان برای هر فرد بهبود یافته تسهیلات پرداخت می شود.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان جنوبی یادآور شد: تاکنون بالغ بر ۲۰۰ نفر از محل این تسهیلات با کمک نهادهای مختلف صاحب شغل شده اند.

وی افزود: امسال به دنبال انسجام در برنامه ها و ارایه طرح هایی با محوریت مسایل فرهنگی، پیشگیری و درمانی هستیم که به شکل علمی تر شاهد نتایج بهتری باشیم.

حسنی مقدم با اشاره به سالروز جهانی مبارزه با مواد مخدر گفت: شعار امسال «سلامت همگام عدالت، عدالت همگام سلامت» است که به دستگاه ها اعلام شده و امیدواریم امسال بر اساس این شعار برنامه ها را منطیق کنیم.

وی ادامه داد: از ۳۱ خرداد تا هفتم تیر برنامه هایی به شکل نمادین اجرا می شود که نشست با سمن ها، دستگاه های اجرایی، دیدار با خانواده جانباز، غبار روبی گلزار شهدا، دیدار با نماینده ولی فقیه، برپایی نمایشگاه و میزگرد تخصصی با صدا و سیما از جمله این برنامه ها خواهد بود.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان جنوبی بیان کرد: همچنین در هفته مبارزه با مواد مخدر از مراکز کاهش آسیب در سطح استان بازدید به عمل خواهد بود و عملکرد این مراکز ارزیابی می شود.

وی گفت: نمایش خیابانی در پارک توحید هفته اول تیرماه از ساعت ۲۱ برگزار می شود همچنین بهبودیافتگان مواد مخدر در همایش موتورسواری و دوچرخه سواری شرکت می کنند.

حسنی مقدم افزود: همایش از تجلیل فعالان حوزه مواد مخدر هم در استان با حضور اعضای شورا، فعالان حوزه مواد مخدر و سمن هان فعال این حوزه برگزار می شود.

۲۶ ژوئن برابر با ۵ تیر روز جهانی مبارزه با مواد مخدر است .۳۱ خرداد تا هفتم تیرماه هفته جهانی مبارزه به مواد مخدر اعلام شده است.

۹۸۹۳* ۶۰۵۴
 

اخبار مرتبط