۲۸ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۲۱
کد خبرنگار: 965
کد خبر: 83358787
۰ نفر
وزیر علوم :۳۵ هزار دانشجوی بورسیه در دانشگاه ها تحصیل می کنند

قم – ایرنا – وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه با وجود همه فشارهای خارجی، شاهد افزایش تحقیقات علمی مشترک با کشورهای خارجی در ماه ها اخیر هستیم گفت: ۳۵ هزار دانشجوی خارجی بورسیه دردانشگاه های کشور تحصیل می کنند.

منصور غلامی روز سه شنبه در دیدار با آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید، با بیان اینکه بخش مهمی از مجموعه آموزش عالی کشور در وزارت علوم متمرکز است گفت: حدود ۴ میلیون دانشجو در رشته‌ها و مقاطع مختلف در کشور مشغول تحصیل هستند که نیمی از آنها دردانشگاه های دولتی و مابقی در سایر دانشگاه‌ها تحصیل می کنند.

وی با بیان اینکه به طور متوسط ۴۶ درصد دانشجویان کشور دختر هستند گفت: از نظر توزیع دانشگاه ها و دسترسی به مراکز علمی در وضعیت مناسبی قرار داریم.

وی با اشاره به طرح ساماندهی دانشگاه‌ها در کشور گفت: تقویت و مأموریت پیدا کردن دانشگاه‌های کوچک در شهرستان‌ها دستور کار می باشد که فعالیت تخصصی آنها آغاز شده است.

غلامی با بیان اینکه گروه‌های برنامه ریز در حوزه تحول در علوم انسانی جریان مستمری برای بهبود منابع درسی در کشور ایجاد کرده‌اند، گفت: در حوزه آموزش قرآن نیز رشته‌های مختلف علوم قرآنی تا دوره دکترا در دانشگاه‌های کشور به صورت تخصصی تدریس می‌شود.

وی با اشاره به ایجاد ۲۵۰ کانون قرآن و عترت در دانشگاه‌ها افزود: کانون مهدویت و هیأت‌های دانشجویی از جمله نهادهای فعال در دانشگاه هاست که به دنبال تکمیل اوقات آزاد دانشجویان می باشند.

وزیر علوم، با بیان اینکه وزارت علوم، ارتقای جایگاه علمی کشور را به پیش می برد، ادامه داد: رهبر معظم انقلاب همواره به افزایش تولید علم در کشور تاکید دارند که در این زمینه افزایش بودجه علمی و توجه به ارتقای شاخص‌های علمی کشور در دستور کار است.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی از نظر علمی در رتبه ۱۶ دنیا قرار گرفته است گفت: در رشته‌های جدید مانند نانو و زیست فناروی ایران به ترتیب در جایگاه ششم و هشتم دنیا قرار دارد و تمام این دستاوردها پس از انقلاب اسلامی به دست آمده است.

غلامی، ساماندهی و ارتقای کیفی مراکز آموزشی، تقویت ارتباط دانشگاه‌ها با جامعه و رفع نیازهای جامعه را به عنوان اولویت‌ها وزارت علوم دانست و گفت: رسیدگی به آسیب‌های اجتماعی، رفع نیازهای اساسی جامعه، ایجاد ارتباط قوی با صنایع و عقد قرارداد میان دانشگاه‌ها و واحدهای صنعتی از جمله اولویت‌های وزارت علوم است.

وی با بیان اینکه اساتید دانشگاهی که به رفع نیاز صنعت و آسیب‌های اجتماعی توجه دارند، مورد تشویق و حمایت بیشتر قرار می‌گیرند گفت: کاهش مشغله‌های دانشجویان، توجه به آموزش مهارت‌های شغلی به دانشجویان و دور ساختن مباحث تنش زای سیاسی از جمله اموری است که در سال‌های اخیر وزارت علوم بر آنها تکیه کرده است.

غلامی ادامه داد: نشست‌های و جلسات سخنرانی، مناظره و کرسی‌های آزاداندیشی در دو سال گذشته رشد بسیار جشمگیری در دانشگاه‌ها داشته است و این در حالی است که با مدیریت‌های صورت گرفته، این جلسات با کمترین تنش برگزار شده است.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری امروز به منظور زیارت حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه (س) و دیدار با مراجع عظام تقلید و علما وارد قم شد.

۷۴۰۴/ ۶۱۳۳/‏

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =