۲۸ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۴۰
کد خبر: 83358785
۰ نفر
پهپادها برای تشخیص زودهنگام جنگل‌سوزی به آسمان می‌روند

تهران- ایرنا- محققان از ساخت پهپادهایی خبر می‌دهند که می‌توانند آتش‌سوزی جنگل‌ها را در مراحل اولیه تشخیص دهند. ستاد کنترل بحران با اتصال به این پهپاد می‌تواند فورا اطلاعات دقیقی را از اتفاقات در حال وقوع به دست آورد.

این پهپاد دارای یک دوربین حرارتی، یک دوربین نوری و چهار حسگر است که به کاربر اجازه می‌دهد دمای دستگاه را در محیط شناسایی کند. سامانه‌های مختلف کنترل تعبیه شده در این پهپاد کاربر را قادر می‌سازد تا وضعیت داخلی این دستگاه و سامانه ارتباطاتی ارائه شده توسط Telefonica، را برای دریافت فوری اطلاعات، بررسی کند. Telefonica یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های مخابراتی در جهان است.

این برج‌های ارتباطاتی (سامانه ارتباطاتی ارائه شده توسط Telefonica) می‌توانند منشأ یک آتش‌سوزی را در یک محیطی ۱۵ کیلومتری تشخیص دهند. حسگرهای حرارتی تعبیه شده در این برج‌های ارتباطاتی هنگام تشخیص یک آتش‌سوزی هشداری را با محل دقیق آن به آشیانه این پهپاد که در داخل این برج‌ها قرار دارند، ارسال می‌کنند. سپس پهپاد به‌طور خودکار حتی در شرایط دید محدود به آن نقطه پرواز می‌کند و تصاویر نوری و حرارتی از آتش سوزی می‌گیرد که فوراً ارسال می‌شود.

این سامانه همچنین به مرکز مدیریت بحران اجازه می‌دهد تا پهپاد را برای جمع‌آوری اطلاعات و ردیابی محیط سوخته کنترل کند. زمانی که مأموریت این پهپاد به پایان می‌رسد، پهپاد به آشیانه خود بازمی‌گردد و به‌طور خودکار شارژ می‌شود.

این پهپاد یک راه‌حل کاملاً جدید است که بر مبنای رباتیک و اتوماسیون کار می‌کند و موجب حذف کار انسان‌ها نمی‌شود، بلکه یک ابزار جدید برای خدمات مدیریت بحران ارائه می‌دهد که به کارکنان این ستاد اجازه می‌دهد با خیال راحت‌تر فعالیت کرده و وضعیت را کنترل کنند.
این ابتکار اولین گام در جهت توسعه خدمات فناور است که به جلوگیری از آتش‌سوزی‌های جنگل کمک می‌کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =