داوران نخستین جشنواره سراسری فیلم کوتاه عشایر و روستا معرفی شدند

بجنورد- ایرنا- مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی از انتخاب و معرفی داوران نخستین جشنواره سراسری فیلم کوتاه عشایر و روستا که تیر ماه امسال در بجنورد برگزار می شود، خبر داد.

حسین فرخنده روز سه شنبه با بیان این مطلب به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: مهراد اسکویی، فرهاد مهران فر، بایرام فضلی، بهزاد خداویسی و کورش عطایی داوری با حکم و ابلاغ رسمی به عنوان داور این جشنواره منصوب شده اند.
وی با اشاره به ارسال ۲۵۱ اثر از ۱۶۹ هنرمند کشور به دبیرخانه نخستین جشنواره فیلم روستا و عشایر در این استان افزود: خراسان شمالی با ارسال ۲۷ اثر، گلستان ۲۱ اثر و تهران با ۱۹ اثر بیشترین مشارکت را در بین استان‌های کشور دارند.
وی اظهار داشت: به منظور شناسایی و معرفی برترین آثار کوتاه در سطح ملی و ایجاد رقابت سازنده بین فیلم‌سازان، نخستین دوره جشنواره سراسری فیلم کوتاه عشایر و روستا در بجنورد برگزار می‌شود.
نخستین دوره جشنواره سراسری فیلم کوتاه عشایر و روستا از ۱۴ تا ۱۷ تیر ماه امسال در بجنورد مرکز خراسان شمالی برگزار می‌شود.
معرفی ظرفیت‌های روستا در بخش‌های فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی، نقش و جایگاه روستاییان و عشایر در تولید سرانه کشور، تبیین نقش اقتصاد مقاومتی در توسعه پایدار مناطق روستایی و عشایری کشور و معرفی، بازشناسی، ارزیابی و بازآفرینی مواریث فرهنگی روستاییان و عشایر کشور از اهداف برگزاری این جشنواره است.
هم اکنون عشایر خراسان شمالی با جمعیتی بیش از ۳۰ هزار نفر در قالب ۲ ایل زعفرانلو و شادلو و ۳۸ طایفه با شیوه‌های سنتی کوچرو و نیمه کوچرو در این استان کوچروی می‌کنند.
خراسان شمالی ۸۶۳ هزار نفر جمعیت دارد که ۴۴ درصد از این جمعیت روستایی هستند.

ب / ‏‬ ۶۰۴۲

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =