بیش از ۱۷۰۰ داوطلب سلامت در طرح کنترل فشار خون علوم پزشکی زاهدان مشارکت دارند

زاهدان- ایرنا- معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان گفت: بیش از هزار و ۷۰۰ داوطلب سلامت همگام با تیم سلامت در اجرای طرح ملی غربالگری و کنترل فشارخون و ارائه آموزش به شهروندان حوزه زیر پوشش این دانشگاه مشارکت دارند.

دکتر سید مهدی طباطبایی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: داوطلبان سلامت نمونه بارز مشارکت مردمی در برنامه‌های سلامت هستند به طوری که فعالیت‌های ارزشمندی را اطلاع رسانی و آموزش به مردم در طرح فشارخون انجام می‌دهند.

وی ادامه داد: طرح بسیج ملی کنترل فشار خون بالا با هدف شناسایی افراد و پیشگیری از عوارض فشار خون در افراد بالای ۳۰ سال، زنان باردار و بیماران کلیوی همزمان با سراسر کشور در سیستان و بلوچستان آغاز شده و در ۲ بخش اطلاع رسانی و آموزش از ۲۷ اردیبهشت تا ۱۷ خرداد و تشخیص و درمان از ۱۷ خرداد تا ۱۵ تیر به اجرا در آمده است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان بیان کرد: این طرح با هدف افزایش آگاهی جامعه نسبت به بیماری فشار خون بالا و پیامدهای خطرناک آن، شناسایی افراد مبتلا به فشار خون و درمان به موقع آنها اجرایی شده است.

طباطبایی افزود: فشارخون ۱۲۰ هزار نفر در محدوده زیر پوشش این دانشگاه از ابتدای اجرای طرح غربالگری مورد سنجش قرار گرفته است.

وی افزود: همزمان با اجرای این طرح ۴۴۰ مرکز خدمات جامع سلامت شهری و روستایی، ۱۴ پایگاه بیمارستانی و ۱۲ داروخانه علاوه بر ایستگاه‌های سیار که در مراکز پرتردد شهرها قابل دسترسی است افراد را از لحاظ ابتلاء به پرفشاری خون سنجش و رقم فشار خون آنان را در سامانه کشوری ثبت می‌کنند.

به گزارش ایرنا سیستان و بلوچستان به عنوان پهناورترین استان کشور به سبب گستردگی جغرافیایی و قرار گرفتن در همسایگی ۲ کشور افغانستان و پاکستان در حوزه بهداشت و درمان به سه بخش تقسیم شده که شهرستان‌های شمالی شامل زابل، هیرمند، زهک، هامون و نیمروز زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی زابل، شهرستان‌های زاهدان، میرجاوه، خاش، سراوان و سیب و سوران زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی زاهدان و شهرستان‌های ایرانشهر، بمپور، سرباز، نیکشهر، مهرستان، چابهار، کنارک، دلگان، فنوج و قصرقند زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر قرار دارد.

۷۳۱۶** ۶۰۸۱

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =