۲۸ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۰۸
کد خبرنگار: 1118
کد خبر: 83358770
۰ نفر
رئیس جمهوری فیلیپین: خواهان جنگ با چین نیستیم

تهران - ایرنا - رئیس جمهور فیلیپین با وجود اعمال فشارهای داخلی به منظور بازبینی روابط دوستانه با پکن، پس از برخورد دو کشتی در دریای چین جنوبی اعلام کرده است که موضع خود را نسبت به چین تغییر نداده و همچنان در کنار این کشور خواهد بود.

به نوشته روزنامه سنگاپوری استریت تایمز، «رودریگو دوترته» با انتشار بیانیه‌ای با عنوان "حادثه دریایی" اعلام کرد که اظهارات چین نیز باید درمورد برخورد و غرق دو کشتی که حامل ۲۲ ماهیگیر در دریای چین جنوبی در تاریخ ۹ ژوئن سال جاری، شنیده شود.

خدمه این کشتی توسط قایق ماهیگیری ویتنامی و کشتی نیروی دریایی فیلیپین نجات یافتند.

دوترته شب گذشته ۱۷ ژوئن طی سخنرانی در جمع نیروی دریایی این کشور گفت: «بهتر است این موضوع را بررسی کنیم؛ تا زمانی که بررسی‌های لازم انجام نشده و نتیجه‌ای حاصل نشود به این موضوع نخواهیم پرداخت.»

وی افزود، تنها کاری که می‌توانیم انجام دهیم این است که منتظر بمانیم و به طرف چینی فرصت صحبت بدهیم؛ فیلیپین تصمیم ندارد با ارسال ناو جنگی به دریای چین جنوبی تنش‌ها را تشدید کند.

وی تاکید کرد که فیلیپین خواهان جنگ با چین نیست.

دوترته علی رغم نظر مخالفان داخلی به رهبری معاون رئیس جمهوری این کشور برای برخورد با چین به دلیل رخ دادن این حادثه، موضع دوستانه خود در مورد روابط با چین را حفظ کرده است.

«لنی روبردو» معاون رئیس جمهوری فیلیپین خواستار محاکمه ماهیگیران چینی در فیلیپین شد و گفت: «هم اکنون زمان آن رسیده است که رهبر ما به سخنان و سوگندهای خود عمل کند و اقدامات لازم برای دفاع از کرامت ملت را انجام دهد.»

این حادثه در نزدیکی منطقه مورد ادعای مانیلا و پکن در دریای چین جنوبی که دارای منابع نفتی غنی می‌باشد، رخ داده است.

جمهوری خلق چین تقریباً بر کل دریای چین جنوبی و کشورهای ویتنام، فیلیپین، مالزی، برونئی و تایوان هر یک بر بخش‌هایی از آن ادعای مالکیت دارند. همچنین این کشورها بر سر جزایر غنی از نفت و گاز اسپراتلی و پارسل اختلاف دارند.

ایالات متحده این دریا را از آب‌های بین المللی می‌داند و بر حق قانونی کشتی‌ها و زیردریایی‌هایش در رفت وآمد در این دریا تاکید می ورزد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =